sakin bir gölde tekne üzerinde kürek çeken adam

Alpha 7 IV | Manzara İzleri

Carmen Huter

Benim adım Carmen Huter, manzara ve seyahat fotoğrafçısıyım ve Sony marka elçisiyim. Tutkum, fotoğrafçılık yoluyla hikayeler anlatmak. Ticari müşterilerimin çoğu, turizm sektöründe dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor. Serüvenime lisede matematik öğretmeni olarak başladım, üniversite eğitimim boyunca ve sonrasında birkaç kurumsal işte çalıştım ve yaratıcılığın benim için en başından doğal bir durum olmadığını rahatça söyleyebilirim. Bugünse geçimimi fotoğrafçılıkla sağlıyorum ve fotoğrafçılıktan başka bir şey yaptığımı hayal bile edemiyorum. İşimi yapmanın, çok güzel anları yakalamanın ve sürekli olarak yeni zorluklara göğüs gererek konfor alanımın ötesine geçmenin büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.

şafakta sakin bir göle doğru uzanan bir iskele

© Carmen Huter | Sony α7 IV + FE 35mm f/1.4 GM | 1/1000s @ f/5.6, ISO 500

Alpha 7 IV ile ilgili ilk izlenimleriniz nelerdi?

Alpha 7 IV ile ilgili beni etkileyen ilk şey, elimde ne kadar rahat hissettirdiğiydi. Sette veya dış mekan çekimlerinde geçen uzun günler için mükemmel olacağını hemen anladım. Özellikle de yumuşak bir ön planla manzara çekmeyi çok daha kolaylaştıran yeni değişken açılı ekranı beğendim. Gelişmiş Gerçek Zamanlı Otomatik Netleme sistemi de hareketli nesnelerin fotoğrafını çekerken işime çok yarayan özellik. Bu kameranın düşük ışık koşullarında bile süper net bir görüntü sağlayabileceğine inanıyorum.

carmen huter sony a7m4’üne lens takıyor

Bu yeni özellikler fotoğrafçılık tarzınızı nasıl etkileyecek?

Alpha 7 IV’ün fotoğrafçılık standartlarını gerçekten yeniden tanımladığını ve yolun başındaki yaratıcı insanlara ilham olacak birçok kapıyı açacağını düşünüyorum. Erişilebilir sınıfta bir makine olarak her fotoğrafçının hikayelerini profesyonel ve etkili bir şekilde anlatmak için ihtiyaç duyduğu en iyi teknik özellikleri sunuyor. İyi bir ekipman, yaratıcılığımızı kanalize etmemizi ve teknik sınırlamalara takılmadan çalışabilmemizi sağlamalıdır. Alpha 7 IV de tam olarak bunu yapıyor. Benim gibi birçok seyahat fotoğrafçısı genellikle düşük ışık koşullarında veya zorlu hava koşullarında çalışıyor. Güçlü dinamik aralığıyla birlikte yeni 33MP sensörün düşük gürültü seviyeleri, çekim deneyimini daha keyifli hale getirirken aynı zamanda post prodüksiyonda herhangi bir aşırı gürültü veya parazitle karşılaşmamamızı sağlıyor. Genel olarak daha keyifli bir çekim deneyimi sunuyor.

sakin bir gölde tekne üzerinde kürek çeken adam

© Carmen Huter | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.2 GM | 1/1600s @ f/2.0, ISO 200

Alpha 7 IV, fotoğraf tutkunlarının ve video içeriği oluşturucuların beklentilerini yeniden tanımlamayı amaçlıyor. Sizce bunu başarabiliyor mu?

Yıllar önce fotoğrafçılığa ilk başladığımda, kafada kurduğum hikayeleri anlatabilmek için fotoğraf makinemin (Alpha 6000) teknik yönlerine çok fazla bel bağlıyordum. Artık doğal anlamda “iyi” bir fotoğrafın teknik özelliklerini iyi öğrenmiş olsam da, Sony Alpha fotoğraf makinelerinin kullanım kolaylığı ve görüntü kalitesi olmasaydı bugünlere gelemezdim. Alpha 7 IV sayesinde fotoğrafçıların ve kameramanların kendi yaratıcı çalışmaları için nelerin mümkün olup olmadığına dair düşüncelerini yeniden tanımlayabileceklerini düşünüyorum. Alpha 7 IV, fotoğrafçıların daha önce hayal bile edemedikleri kadar net fotoğraflar ve videolar üretmelerini sağlayacak.

carmen huter bir dağ eteğinde fotoğraf makinesi ile ayakta duruyor

Lensler ve aksesuarlar, görüntü oluşturmanın diğer temel bileşenleri. İlk testiniz için hangi Sony lenslerini ve aksesuarlarını kullandınız ve neden?

Biraz sıkıştırma efekti elde etmek için ve geniş bir manzarada benzersiz bir açı bulma umuduyla telefoto lens kullanmayı seviyorum. FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II, bu fotoğraf makinesiyle çekeceğim ilk birkaç fotoğraf için doğal olarak ilk tercihim oldu. Çok fazla yürüyüş yaptık, bu yüzden hafif, çok yönlü ve güçlü bir şey istedim. Düşük ışık koşullarında, özellikle şafaktan önce gölde, daha fazla ışık elde etmek için en sevdiğim prime lenslerden biri olan FE 50mm f/1.2 GM’yi seçtim. Nesnemin güzel ve net görünmesini sağlarken görüntüye yumuşak bir his vermemde inanılmaz işe yaradı. Daha geniş manzara sahneleri benim en sevdiğim görüntü alanları olduğundan ve FE 24mm f/1.4 GM manzaralar için son derece net görüntü sağladığından tercihim bu yönde oldu. Ayrıca bazı astrofotoğrafçılık çekimleri ve daha geniş bir perspektif için FE 14mm f/1.8 GM’yi kullandım. Bu muhteşem lens köşeleri bozmuyor, geceleri engin ve büyüleyici görünen gökyüzünü düzgün bir şekilde yakalamamı sağlıyor.

kafa lambası takmış bir adam teknede kürek çekiyor

© Carmen Huter | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.2 GM | 1/100s @ f/1.6, ISO 800

Size ve işlerinize hayranlıkla bakan, hevesli fotoğrafçılara veya içerik oluşturuculara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Benim için her zaman işe yarayan ve hâlâ ara sıra kendime hatırlattığım yöntem, adım adım denemeye devam etmek. Belki saçma gelebilir ancak bu ivmemizi korursak hedeflerimize ulaşmak çok daha kolay ve gerçekçi bir hale geliyor; başarı hikayeleri bir günde yazılmıyor. Hayranlık duyduğunuz insanlar, yol boyunca birçok engel ve şüpheye rağmen bugün oldukları yere gelmek için büyük zaman ayırdılar ve emek verdiler. Kendinizi bulana kadar her türlü fotoğrafçılığı denemekten çekinmeyin. O kıvılcımı hissettiğinizde peşinden gidin. Yeni yaratıcı çalışmalara, yeni hikayelere ve yeni anlayışlara her zaman yer var. Sizin işlerinizi de görmek için sabırsızlanıyorum ve umarım Alpha 7 IV yaratıcı insanlara bu yolculukta yardımcı olacaktır.

puslu bir dağ sırasının tepesinde duran yalnız figür

© Carmen Huter | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/5.0, ISO 80

Okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz son sözler veya tavsiyeler nelerdir?

Sony topluluğunun bir parçası olmak onur verici. Size son bir tavsiye verecek olsaydım yaratmaya devam etmenizi söylerdim. Tükettiğinizden fazlasını yaratın. Eylem yaratın, içinizdeki o vizyonu hayata geçirin, sizi mutlu eden bir şey yaratın. Bugünün dünyasında, başkalarının yaptıkları ve bizden beklenen şeyler dikkatimizi kolayca dağılıyor ama bana inanın, içinizde hayata geçirilmeyi bekleyen bir sürü fikir var.

Öne çıkan ürünler

Carmen Huter

Carmen Huter | Austria

“Tükettiğinizden Daha Fazlasını Üretin”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz