İki Teker Üzerinde Fotoğrafçılık

Russ Ellis

Bisiklet tutkunu Russ Ellis, işinin yani dünyayı gezip en sevdiği sporun fotoğraflarını çekmenin dünyadaki en güzel meslek olduğunu düşünüyor. Ama Russ’ın kariyer yolu çocukluğundan beri tasarladığı büyük bir planın sonucu değildi.

10. yaş gününde bir fotoğraf makinesi alması, fotoğrafçılığa olan tutkusunu başlattı ve okulda hevesli bir sporcu olmasına rağmen, Nottingham doğumlu bu genç için bisiklet yalnızca bir ulaşım aracıydı. Arkadaşlarının Mayorka’da bisiklet tatili yapmayı önerdiği 2013’e geldiğimizde, Russ iki tekerlekli bu araca bağlanmıştı.

Russ Ellis
 © Russ Ellis | Sony α9 + 16-35 mm f/2.8 GM | 1/1000 sn @ f/3.5, ISO 320

O sıralarda Russ, fotoğrafçılıkta ciddileşmeye başladı ve yaban hayatı ve sokak fotoğrafçılığı ile amatörce ilgilendikten sonra yerel bisiklet yarışlarını çekmeye başladı. 2015 yılında Cycling Weekly tarafından dergi için Paris-Roubaix yarışını çekmesi istendi.

"O ilk yarış çekimi için para almak benim için bir dönüm noktasıydı. Bunun iş olarak yapmak istediğim bir şey olduğunu fark ettim."

Fotoğrafçılıkla ilgili ürünler sabit bir şekilde artmaya başladı ve o yılın ilerleyen zamanlarında Sky tarafından "Sky Loves Cycling" kampanyasını fotoğraflaması istendi. İşte o zaman Russ’ın masa başı işinin emniyeti ile iki tutkusundan bir kariyer yaratma şansı arasında karar vermesi gerekti. Neyse ki ikincisini seçti.

2017’de, Tour de France çekimine gitmesinden iki gün önce, Russ yeni çıkan α9’u deneme şansına sahip oldu. Her profesyonel fotoğrafçının bildiği gibi, fotoğraf kitine %100 güvenmek çok önemlidir, bu yüzden ilk birkaç gün yeni fotoğraf makinesine her zamanki güvenilir kiti ile birlikte kullandı.

Russ Ellis

 © Russ Ellis | Sony α9 + 24-70 mm f/2.8 GM | 1/1000 sn @ f/3.5, ISO 200

Russ Ellis

 © Russ Ellis | Sony α9 + 16-35 mm f/2.8 GM | 1/1000 sn @ f/3.2, ISO 100

"α9’u bu kadar kullanmayı beklemiyordum ama menü sistemine şöyle bir baktım ve gerçekten sezgisel olduğunu gördüm, bu yüzden ilk günden itibaren mevcut kitimin yanında onu da kullandım ve kullanırken aynı şekilde rahat ettim. Eye AF, benim için gerçek bir aydınlanma oldu ve normalde göremeyeceğim fırsatlar yarattı. Turun sonunda elime sadece α9’u alıyordum."

Russ Ellis
 © Russ Ellis | Sony α9 + 16-35 mm f/2.8 GM | 1/2500 sn @ f/4, ISO 320

Çatışma ortamlarında çekim yapanları hesaba katmazsak spor fotoğrafçıları, ekipmanlarına karşı pek nazik olmamakla ve aralıksız her gün çalışmakla bilinir. Fotoğraf makinelerinin çok sağlam olması gerekir.

"Motosiklete atlayıp çekim yaparak çok zaman geçirdim ve hava şartları her zaman pek hoş olmuyor. Özellikle de DSLR kitimin bunlara dayanabildiğini bildiğimden, α9’un yağmura ve savrulmaya nasıl dayanacağı konusunda biraz endişeliydim. Ama sorun olmadı, beni hiç yarı yolda bırakmadı."

Russ Ellis

 © Russ Ellis | Sony α9 + 55 mm f/1.8 ZA | 1/2000s @ f/1.8, ISO 250

Russ, ana görevi olarak rota boyunca bisikletçilerin çekimini yapmanın yanı sıra, sahne arkasına da tam erişim imkanına sahip oldu. Belki de eski sokak fotoğrafçılığı günlerini anmak için bunu belgelemeyi çok istiyordu.

"Kamera arkasından bu kadar küçük bir fotoğraf makinesi ile çekim yapmak muhteşem. Sessiz deklanşör, DSLR makinemle imkansız olan anları yakalamamı sağladı. Gerçekten ekranı dışa doğru çevirip kimse fark etmeden çekim yapabiliyordum. Bu şekilde muhteşem şeyler yakaladım."

Russ, çoğu spor fotoğrafçısının ürettiği klasik uzun lensli çekimlerden ziyade, bisikletçilere yaklaşmayı ve onlara kendi gözüyle bakmayı ya da sahnede görüntülerine biraz perspektif katmayı tercih ediyor. Çalışmalarının çoğunda, başta tamamen açık şekilde çekim yaptığı Sonnar T* FE 55 mm f/1.8 ZA olmak üzere kısa lenslerden yararlanıyor.

"55 mm f/1.8’i çok seviyorum; ilk elimi attığım lens olduğunu söyleyebilirim, özellikle de ilk görüntüleri yakaladığım yarış başlangıcında. Düşük bir alan derinliğini tercih ediyorum, bu yüzden geniş açıklıklarda çekim yapıyorum ve bu lens, her zaman bana muhteşem sonuçlar veriyor. Yine harika olan 35 mm f/1.4’ü de kullandım, son zamanlarda ise bana daha fazla esneklik sağlayan 16-35 mm f/2.8 G Master’ı da deniyorum."

Russ Ellis

© Russ Ellis | Sony α9 + 55 mm f/1.8 ZA | 1/4000 sn @ f/1.8, ISO 160

Russ Ellis
 © Russ Ellis | Sony α9 + 55 mm f/1.8 ZA | 1/1000 sn @ f/1.8, ISO 200

"70-200 mm f/2.8 G Master lensim var ve harika bir lens ama aksiyonun tam ortasında olmayı tercih ediyorum, bu yüzden kısa lensler stilime daha çok uyuyor. Bitiş çizgisini geçtikten sonra sürücülere takılan, yarıştan sonra ekip arkadaşlarına sarılırken ve birbirlerini kutlarken fotoğraflarını çeken kişiyim."

Bu makalede adı geçen ürünler

ILCE-9

Yığma yapılı CMOS sensörlü α9 full frame aynasız fotoğraf makinesi

SEL1635GM

FE 16-35mm F2.8 GM

SEL2470GM

FE 24-70 mm F2,8 GM

SEL55F18Z

Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

Russ Ellis
Alpha Universe

Russ Ellis

Birleşik Krallık

Farklı bir şey aramaya devam edin ve bir hikaye anlatın.

Profili Görüntüle

TEST


x