Gölgelerdeki Derinlik

José M. Mercado

Söz konusu ister kişisel bir proje ister editoryal bir çekim olsun, José M. Mercado’nun ana tutkusu insanları fotoğraflamak. “Fotoğraflarımı insanlar olmadan hayal edemiyorum; tüm çalışmamın anlamı onlar,” diye anlatıyor.

José’nin portre görüntülerini ışıklandırma şekli çektiği görüntülerin kesinlikle temelini oluşturuyor. Bu sadece çekim anında belirlenen bir şey değil; fotoğrafladığı kişilerin hikayesini ve karakterini anlatmak için başından itibaren titiz bir planlama yapıyor. Aslında José deklanşöre basmaya hazır olduğunda işinin çoğu bitmiş oluyor. 

jose m mercado sony alpha 9 siyah bir arka planda yünlü şapkasıyla bir kadın

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/200s @ f/5.6, ISO 100

“Fotoğraflarımın arkasında, bazen aylarca çalışmamı gerektiren kapsamlı bir yaratım süreci yatıyor,” diyor. “Her iş farklı ama uygulama yöntemim her zaman aynı.”

Araştırma aşamasında üzerinde çalıştığı temayla ilgili bilgiler topluyor ve böylece bakış açısını ifade edebiliyor. Ardından yaratım aşamasında ışıklandırma konfigürasyonunu ve nihai görüntüyü uygulamak için yerleşim düzenini anlamak amacıyla çizimler üretiyor. Peki, görüntüyü uygulama aşamasına gelindiğinde neler oluyor? “İş neredeyse bitiyor,” diyerek omuzlarını silkiyor ve ekliyor: “Tek yapmam gereken, aklımdaki veya çizimlerimdeki fotoğrafı fotoğraf makinesine aktarmak.”

jose m mercado sony alpha 99 trapezde asılı duran kırmızı kıyafetler içinde bir kadın

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/500s @ f/5.0, ISO 400

Her biri belirli bir iş için özel olarak dikkatle seçilmiş farklı Sony fotoğraf makineleri ve lensler kullanan José için, Sony Alpha fotoğraf makineleri ile bu mümkün. Sporcuları fotoğrafladığı stüdyo işleri için hızlı otomatik netleme ve hareketleri dondurmak için 20 fps çekim hızı sağlayan Sony α9’u kullanıyor. Ayrıca üstün görüntü kalitesi gerektiğinde Sony α7R III ve 42,4 megapiksel sensörünü kullanıyor. José, kendi seyahatleri ve kişisel sokak fotoğrafçılığı projeleri için ise α7S cihazının yüksek hassasiyetli sensöründen ve sessiz deklanşöründen yararlanıyor.

Söz konusu lensler olduğunda seçimi genellikle elindeki işe bağlı oluyor. José’nin kullandığı lensler arasında FE 70-200 mm f/4 G OSS, FE 85 mm f/1.4 GM, Vario-Tessar® T* FE 16-35 mm f/4 ZA OSS, E 35 mm f/1.8 OSS yer alıyor ancak en sık kullandığı lens FE 24-105 mm f/4 G OSS.

jose m mercado sony alpha 99 pencerenin yanında duran bale dansçısı duvardaki aynada kendine hayranlıkla bakıyor

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/60s @ f/3.5, ISO 1250

José’nin portre görüntülerinden oluşan kapsamlı portföyüne baktığınızda stil ve vizyonunun göze çarptığını görebilirsiniz; bu tamamen görüntülerindeki aydınlatmadan kaynaklanıyor. Genellikle yüksek ışıklar ve gölge arasında dikkatli bir oyun oluyor; yüksek ışıklar José’nin fotoğrafladığı kişiyle ilgili bize anlatmak istediklerinin ayrıntılarını gözler önüne seriyor.

jose m mercado sony alpha 9 telefonica binasının çatısında sıçrayan yüksek atlayıcı

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1250s @ f/9.0, ISO 100

“Bir sahnede yapay veya doğal ışığı nasıl yöneteceğinizi bilmenin önemli olduğunu düşünüyorum,” diyor. “Kompozisyon da önemli. Işık, fotoğraf çekimini mümkün kılıyor ve kompozisyon fotoğrafın bir kısmını oluşturacak tüm öğeleri düzenliyor. Fotoğrafçı olarak bu iki konsepti yönetebildiğimiz zaman kendimizi çok daha net ifade edebiliriz.”

jose m mercado sony alpha 7S siyah bir arka planda ciddiyetle poz veren kadın kemancı

© José M. Mercado | Sony α7S | FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/125s @ f/7.1, ISO 100

José, ışığı anlamak için çevresini dikkatle inceliyor; farklı perspektiflerin ve kaynakların bir mekanı ya da insanın yüzünü nasıl aydınlattığına ve bunun nasıl gölgeler oluşturacağına bakıyor. Çalışmalarının birçoğu bu yönüyle öne çıkıyor. “Işığı gerçekten seviyorum ama dürüst olmak gerekirse gölgeyi daha çok tercih ediyorum,” diyor.

José, birkaç yıl önce ışık hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla, metroda, otobüslerde veya özellikle aydınlatmalarıyla öne çıkan barlarda, önünden geçen insanlara bakmak şeklinde bir alıştırma geliştirmiş.

“Sürekli gölgelere bakarak ve onları gözlemleyerek hangi ışıklarla aydınlatıldığını, ne tür bir ışık olduğunu ve hangi açıdan geldiğini tahmin etmeniz gerek,” diye anlatıyor. “Bu, etrafımı çok daha dikkatle gözlemlememe yardımcı oldu ve fotoğraflarımdaki ışık becerilerimi önemli ölçüde geliştirdi.”

jose m mercado sony alpha 99 amerikan futbolu oyuncusunun profilden portresi

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/200s @ f/11, ISO 100

Sony fotoğraf makineleri José’ye yaratıcı olma özgürlüğü tanıyor ve kendini fotoğrafçılıkla ifade etme tutkusu, ona fotoğraf çekmeye devam etmek için motivasyon ve ilham sağlıyor. José’ye göre bu bir iş ya da uzmanlık değil; sadece yapmak istediği bir şey.

“Fotoğrafçılık dünyasına hiçbir zaman bir gün işim olacağını düşünerek girmedim; aslında bugün hala öyle görmüyorum. Bu işi yapıyorum çünkü yapmak zorunda olduğumu hissediyorum; bu olmasaydı bir yanım eksik kalırdı. Hislerimi ifade etmem gerek ve şu anda bunu fotoğrafçılıkla yapıyorum.” 

jose m mercado sony alpha 9 alaca karanlıkta dar bir kanaldan atlayan adam

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 100

“Bir miras bırakmayı planlamıyorum; fotoğraf çekiyorum çünkü bunu seviyorum ve asla geleceğe bakmıyorum. Her çekimin keyfini çıkarıyorum; fotoğraf çekmeye devam etmemi sağlayan da bu.”

Bu makalede adı geçen ürünler
ILCE-7S
α7S Full Frame Sensörlü E Mount Fotoğraf Makinesi

ILCE-7S

ILCE-9
Yığma yapılı CMOS sensörlü α9 full frame aynasız fotoğraf makinesi

ILCE-9

SLT-A99V
α99 35 mm Full Frame Sensörlü A Mount'lı Fotoğraf Makinesi

SLT-A99V

SAL2470Z2
Vario-Sonnar® T* 24-70mm F2,8 ZA SSM II

SAL2470Z2

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16-35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL24105G
FE 24-105mm F4 G OSS Lens

SEL24105G


x