Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Modada Özgürlük 

Lidia Popiel

Lidia Popiel, “Modanın büyülü bir yanı var,” diyor. “Ayrıca moda fotoğrafçılığı insanlar, tasarımlar, kumaşlar, hatlar, orantılar, manzaralar ve mekanlar gibi birçok şeyin bir araya gelmesiyle gerçekleştirildiği için de bu alanda kendinizi ifade etme ve yeni dünyalar yaratma özgürlüğüne sahipsiniz. Bu da özgürlüğün güzel bir türü.”

17 yaşında modellik yapmaya başlayan ve şimdi Polonya’nın önde gelen fotoğrafçılarından biri olan Lidia, modellik günlerinde birlikte çalıştığı fotoğrafçıları hep dikkatle izlediğini, fotoğrafçıların yaptığı her şeyi gözlemlemeye çalıştığını söylüyor. Ne var ki kendisi bu işe yönelmeyi ciddi olarak hiç düşünmemiş, ta ki şans eseri gelişen bir vesileye kadar.

“Bir gün çekimde çalışıyorduk, fotoğrafçıdan bir fotoğraf makinesi ödünç aldım ve fotoğraf çeke çeke bir film rulosunu bitirdim,” diye açıklıyor. “Sonra da bu fotoğraflardan birini kozmetik posterinde kullanılması için sattım. İşte böylece birdenbire fotoğrafçı oluverdim!” diyerek gülüyor. “Tabii ki daha öğreneceğim çok şey vardı ve fotoğrafçı dostlarım bana bu konuda çok yardımcı oldular. Kendi hazırladığım tasarımların fotoğraflarını çekmeye başladım ve çok sayıda fotoğraf sattım; özellikle bir moda dergisi benden çok fotoğraf aldı, zaten o zamanlar Polonya’da sadece iki tane moda dergisi vardı!”

lidia popiel sony alpha 7R3 sert bir ifadeyle sayvanlı yatağın ucuna oturmuş model

© Lidia Popiel | Sony α7R III + FE 28mm f/2 | 1/20s @ f/9.0, ISO 100

Bunların üzerinden 40 yıl geçti ve Lidia son projelerinden birinde, Varşova’da, Müze Dostları Derneği için bir yardım etkinliğinde çekim yaptı. “Dernek her yıl Ulusal Müze için yardım etkinliği düzenliyor,” diye anlatıyor. “Bu yıl da, Polonya’nın en iyi on tasarımcısından elbiseler istediler ve bu elbiseler daha sonra Müzede düzenlenen baloda açık artırmaya çıkarıldı. Tasarımların çekimini yapmamı teklif ettiklerinde gerçekten büyük onur duydum.”

Mekan, Lidia’nın yaşadığı heyecanı daha da artırmış. “Nieborów’daki Radziwiłł Sarayı çok güzel bir bina,” diyor. “Koleksiyonun temalarından biri ‘renk’ olduğundan elbiseleri saraydaki dekorasyonlarla eşleştirme şansı da yakaladım.” Çektiği son derece incelikli fotoğraflar için ciddi şekilde hazırlık yapması gerekmiş. “Çekimden önce mekanı birkaç kez ziyaret ettim,” diyor Lidia. “Benzer renkleri ve tekrarlayan hatları araştırdım. Verdikleri pozlarda modellerimin, mekanın tarihini de bir ölçüde üzerlerinde taşımalarını istedim; burası hayaletlerle ve sırlarla dolu bir yer.”

lidia popiel sony alpha 7R3 geriye doğru eğilip tırabzana yaslanmış model

© Lidia Popiel | Sony α7R III + FE 28mm f/2 | 1/15s @ f/6.3, ISO 100

Söylediğine göre, moda fotoğrafları bu şekilde bir portreden ötesine geçebilir. “Işığı, detayları ve kompozisyonu kullanarak bu fotoğraflarla bir hikaye anlatabilirsiniz,” diyor. “Tasarımcıların konseptlerini sergilemek için pek çok yöntem kullanıyoruz fakat sonuçta fotoğrafta bir insan var ve bu kişi fotoğraf aracılığıyla, fotoğrafa bakan kişiyle konuşmalı.”

Lidia’ya göre, hangi proje olursa olsun, modellerinin hikayenin bir parçası olduklarını da hissetmeleri gerekiyor. “İşin sırrı doğru kişiyi seçmekte ve iletişim kurmakta. Bu bir takım işi. Güçlü modeller arıyorum ama elbiseyi de etkisiz bırakmak istemiyorum. Modellerin kendilerini harika hissetmeleri ve planın bir parçası olmaları gerekiyor. Dolayısıyla her şeyin yolunda gitmesi için modelin ve fotoğrafçının kendilerine sürekli şu soruyu sormaları lazım: ‘Ben ne yapıyorum ve bunu niye yapıyorum?’”

lidia popiel sony alpha 7R3 simli elbisesiyle duvar girintisinde duran model

© Lidia Popiel | Sony α7R III + FE 28mm f/2 | 1/60s @ f/2.8, ISO 100

Genellikle 50mm lensle çekim yapan Lidia, bu proje için FE 28mm f/2 lens kullanmış. “Mekan içinde daha büyük dinamikler yaratabilmek fakat bu arada nesnelerin silüetlerinde bozulmaya neden olmamak için daha kısa bir netleme uzaklığı tercih ettim,” diyor. “İç mekanın güzelliğine hikayede sağlam bir rol vermem gerekiyordu ve aynı zamanda, modele nispeten yakın olduğumda, özellikle de alçak sesle konuşabildiğimde modelle daha iyi iletişim kurabiliyorum.”

Fotoğrafçının ilgisini fotoğraf makinesi üzerinde değil, fotoğraflanan nesne üzerinde tutmak üzere tasarlanmış özellikleriyle Sony α7R III, Lidia’ya iletişim bakımından yardımcı olmuş. Söylediğine göre, gövdenin boyutu ve ağırlığının yanı sıra devrim niteliğindeki Eye AF işlevi de moda çekimlerinde benimsediği tarzı değiştirmiş.

“Çalışırken zamanınız çokmuş gibi gelebilir ama aslında bir fotoğrafın başarılı olup olmadığını belirleyen saliselik bir andır. Eye AF işlevini kullanmaya başladığımda daha önce hiç sahip olmadığım bir öz güvene kavuştum ve bu işlevin sağladığı kesinlik, o saliselik anı yakalama açısından hayati önem taşıyor.”

lidia popiel sony alpha 7R3 geriye doğru eğilip ellerini kuyruklu piyanoya yaslamış mor elbiseli model

© Lidia Popiel | Sony α7R III + FE 28mm f/2 | 1/80s @ f/10, ISO 100

Daha küçük, daha hafif fakat yine de yüksek çözünürlüklü bir gövdeyle, kompozisyon da daha özgür ve daha akışkan hale gelebilir. Lidia, “Bazen yarım santim kadar hareket etmek bile bir fotoğrafta her şeyin değişmesini sağlayabiliyor,” diye açıklıyor, “işte bu yüzden ben genellikle tripodla çalışıyorum. Ağır fotoğraf makinelerimi bırakıp Sony aynasız gövdelere geçtiğimde anında çalışmalarımda bir rahatlama ve çok daha büyük bir özgürlük hissettim.”

Dolayısıyla bütün iş özgürlükte bitiyor ve Lidia’ya göre bu çekim stili fotoğrafçıların kendilerini ortaya çıkarmalarını sağlayabiliyor. Fotoğrafçı sözlerini şöyle noktalıyor: “Bu, hayal gücünüzden, samimiyetten korkmamanız anlamına geliyor. Fotoğrafı kendiniz için çekin, nasıl görüleceğini düşünerek çekmeyin. Ayrıca her şeyin çoktan yapılmış olduğunu da düşünmeyin, sizin işiniz her zaman benzersiz olacaktır. Öğrenmeye devam edin, şaşırıp hayranlık duyun ve özgür olun.”

Fotoğraf:

Makyaj: Marianna Jurkiewicz
Saç: Kacper Rączkowski/Kevin Murphy Pl
Kıyafetler: Agnieszka Ścibior
Modeller: Uncover Models
Fotoğraf İçin Destek: Wolf Studio/Varşova

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-7RM3
Otomatik netlemeli α7R III 35mm full frame fotoğraf makinesi

ILCE-7RM3

SEL28F20
FE 28 mm F2

SEL28F20

İlgili makaleler
Lidia Popiel
alpha universe

Lidia Popiel

Polonya

Fotoğrafçılık, lensin önündekine kendini adamak, bağlılık ve teslimiyet demektir. Kendinize ait olmadığınız bu an kesinlikle kısadır, dolayısıyla hızlı olmalısınız. Ama acele etmeyin.

Profili Görüntüle


x