kayakçı yokuşta etrafına kar saçıyor

Hislere Yaklaşın

Carmen Huter

Seyahat fotoğrafçısı Carmen Huter sözlerine, “Yaratıcı bir ortamda büyümedim,” diye başlıyor, “ama Avusturya Alpleri’nde yaşadığım için etrafım her zaman güzellik ve doğayla çevriliydi. 18 yaşında okumak ve dünyayı görmek için Yeni Zelanda’ya gittiğimde kafama dank etti. Küçücük yuvamdan ilk defa ayrılmak, o kadar uzun süre boyunca uçmak, hem de tek başına ve kimseyi tanımadığım yeni bir ülkeye gitmek... Kendimi özgür hissetmemi sağladı; bu hissi ve gördüklerimi kaydedip başkalarına aktarmak istedim.”

dağların üzerinde yıldızlı gökyüzü

© Carmen Huter | Sony α7R IV + FE 14mm f/1.8 GM | 13s @ f/1.8, ISO 1600

“Kısacası seyahat etmenin çok güzel olduğunu ve çocukken düşündüğüm kadar zor bir şey olmadığını düşündüm,” diyerek devam ediyor, “ve tabii ki dünyada görülecek, öğrenilecek çok şey vardı! Böylece kendimi dünyanın her yerini gezerken, birkaç farklı ülkede yaşayıp çalışırken buldum.” Şimdi profesyonel bir seyahat ve reklam fotoğrafçısı olan Carmen, “ilham verdiği için çoğunlukla manzara fotoğrafları çekiyorum,” diye açıklıyor, “hava yolları, oteller, tüketiciye yönelik ürünler ve dergiler gibi birçok farklı müşteri için sanatımı icra ettiğim turizm sektöründeki işlerime de faydalı oluyor.”

“Normal” manzara ve iç mekan fotoğrafları çekse de Carmen’in işlerinin çoğunda ön plana çıkan, sahnelerine bazen kendisini, bazen de modelleri olmak üzere insan figürleri eklemesi. Bunun tek amacının da iletişim ve fotoğrafa bakanın kendini o ortamda düşünmesini sağlamak olduğunu söylüyor.

kar kayakçısı fotoğraf makinesinin yanından hızla geçiyor

© Carmen Huter | Sony α7R IV + FE 14mm f/1.8 GM | 1/2500s @ f/7.1, ISO 320

“Manzaralar söz konusu olduğunda kesinlikle daha yeni bir şey,” diyor, “aynı zamanda cazip çünkü geleneksel ve gösterişli bir şekilde çekilmiş o kadar çok geleneksel manzara gördük ki… İnsan unsuru ekleyince yeni bir şey yaratmış oluyoruz ve bazı açılardan, bence seyahat ederken gezegenden ayrı değil, onun bir parçası olduğumuzu fark etmemizi de sağlıyor.”

Genellikle Sony Alpha 7R IV’üyle seyahat eden Carmen, “kurtarıcı lenslerim hep FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM, FE 16-35mm f/2.8 GM ve bir de FE 35mm f/1.4 GM ile FE 85mm f/1.4 GM olmuştur,” diye açıklıyor, “ama yeni FE 14mm f/1.8 GM’yi görür görmez, muhtemelen 16-35 mm lensin yerini alıp bana tam uyacağını anladım. Yüksek kaliteli bir G Master lens olmasına rağmen, f/1.8 gibi büyük bir maksimum diyafram açıklığıyla, beklediğimden çok daha hafif ve küçük. Bu da çekim yerlerine yürürken veya ekipmanlarımı el bagajı olarak taşırken çok önemli oluyor. Aynı zamanda çok sağlam ve hava koşullarına dayanıklı ki bu da gittiğim yerlerde önemli oluyor.”

bir evin üzerinde yıldızlı gökyüzü

© Carmen Huter | Sony α7R IV + FE 14mm f/1.8 GM | 15s @ f/1.8, ISO 2000

“Bu lensle ilgili ilk akla gelen bir başka şey de,” diye devam ediyor, “otellerin içinde ve benzeri yerlerde çektiğim reklam fotoğraflarında ne kadar kullanışlı olacağı. İki XA (ekstrem asferik) parçası sayesinde, köşeden köşeye bu kadar net ve bu kadar geniş açılı olması, bu tür fotoğraflarda çok ama çok kullanışlı olacak, üstelik neredeyse hiç vinyet de görünmüyor.”

kar üzerinde pembemsi mavi ışık

© Carmen Huter | Sony α7R IV + FE 14mm f/1.8 GM | 1/2500s @ f/7.1, ISO 500

Carmen, ister zengin ayrıntıları olan iç mekanlarda ister dışarıda, vahşi doğada çalışsın, geniş açılı bir lensin, işleri için çok önemli olduğunu söylüyor, çünkü böyle bir lens kullanıldığında, fotoğrafa bakan neredeyse elini uzatıp kaydedilen sahneye dokunacakmış gibi hissediyor. Geniş maksimum diyafram açıklığının yarattığı düşük alan derinliğiyle birlikte, “Ön planda da kır çiçeği tarlaları gibi güzel ilgi alanları olduğunda, büyük manzaralar çekerken çok kullanışlı olacak. Ön plandaki o netlik, fotoğrafa bakanı bir zemine oturtmak ve deneyiminizi aktarmak için her zaman çok iyi bir yöntemdir.” Carmen, FE 14mm f/1.8 GM’nin hızının astrofotoğrafçılık için de ideal olduğunu söylüyor, “ve ürünü kutusundan çıkardığımdan beri, havanın açık olması için dua ediyorum!”

carmen huter sony 14mm g master lensini elinde tutuyor

Carmen sözlerini şöyle bitiriyor: “Hızlı ve sessiz AF özelliğiyle, bu lens gerçekten pek çok nesnede kullanılabilecek çok özellikli bir lens. İster seyahat ve manzara ister gayrimenkul, reklam nesneleri ister düşük ışık ve hatta düğün olsun fark etmiyor. Ama genel olarak bunun gibi özellikli bir prime lens yeni şeyler, yeni açılar ve yeni perspektifler denemek isteyen fotoğrafçılara yardımcı olabilir. Yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayan bir lens ve beni kesinlikle sık sık dışarı çıkıp bir şeyler üretmeye itiyor.”

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

Carmen Huter

Carmen Huter | Austria

“Tükettiğinizden Daha Fazlasını Üretin”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz