Ki Price Sony alpha 9 diş hekimi muayenehanesinde keyifsiz bir ifadeyle fotoğraf makinesine bakan çift

Nasıl Çekim Yapıyorum | Bir Moda Hikayesi Oluşturmak

Ki Price

Siz çekime başlamadan önce sahne arkasında yoğun bir planlama yürütülür. Çekim için yaratıcı bir içerik ortaya çıkarmak kimi zaman işin en zor kısmı olabilir fakat o ilham kıvılcımının ne zaman nerede çakacağını asla bilemezsiniz. İlham Aslına bakarsanız, kısa süre önce yaptığım bir çekime, diş hekimi randevum ilham oldu! ‘Banning Dental’ denen o havalı yeri gördüm ve ‘Burası çekim yapmak için harika bir yer olacaktır’ diye düşündüm. Bu tür uçlarda çalışmayı çok seviyorum. Orijinal, tuhaf yerler bulmak hoşuma gidiyor ama daha önce kullanılmamış yerler ve fikirler bulmak gitgide daha da zorlaşıyor.

Ki Price Sony alpha 9 pembe kadife koltukta bacak bacak üstüne atmış oturan model

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Yer olarak cerrahi işlemler yapılan bu havalı diş hekimi muayenehanesini seçtiğimde sıra çekimin ardındaki hikayeyi bulmaya geldi. 46 yaşında biri olarak oturmuş, diş tedavisi için bekliyordum ve birdenbire aklımda bir fikir uyandı: ‘Hanımefendi ve Avare’. Bu fikrin farklı farklı moda stillerini sergilememe imkan tanıyacağını düşündüm. Mevzu aynı zamanda mekanla da ilgili, o tuhaf yan yana gelme şekliyle de. Kim hangi sebeple bir diş hekimi muayenehanesinde, çoğu kişiyi korkutacak böyle bir yerde çekim yapar ki?

Ki Price Sony alpha 9 diş hekimi koltuğuna oturmuş keyifsiz bir ifadeyle fotoğraf makinesine bakan erkek model ve yanında durmuş diş hekimi lambasını tutan bir hanımefendi

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 100

Çalışma Ekibi

Konsepte karar verildikten sonraki ilk adım birlikte çalışacağınız doğru insanları bulmaktır. Nasıl ki benim kendime has bir fotoğrafçılık stilim varsa, çalışacağım stilistlerin, saç ve makyaj uzmanlarının da kendilerine has stilleri olmasını isterim. Bununla birlikte bu kişilerin stilleri, benim stilimi tamamlayan bir nitelikte olmalıdır ki nihai amacımız için birlikte çalışabilelim. Diş hekimi projesinde stil için Amy Still, saç ve makyaj için de Tom Gillian ile birlikte çalıştım. Benim ortaya koyduğum vizyon ve konsepti alıp buna kendi stillerini ekliyorlar.

Ki Price Sony alpha 9 diş hekimi muayenehanesinde cam kapıdan bakan genç çift

© Ki Price | Sony α9 + FE 24mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/2.8, ISO 50

Takım olarak iyi bir çalışma ritmi yakalamak büyük önem taşır ve benim de çekimlerde bu amaçla hep yaptığım birkaç şey var. Öncelikle sete ilk ben giderim ve herkesle konuşurum. Sonra kendim gider kahveyi getiririm! Bunu asistanıma yaptırmam. Sette müthiş bir enerji yakalamak isterim ve bunun da herkesten önce bende başlaması gerekir. Gizli silahım Günlük hayatınızın yoğun ve zorlu olduğu dönemlerde bu kolay olmayabilir ama sete enerjik gelmeniz son derece önemli. Görüntüyü yakalamak işin en kolay kısmı bile sayılabilir. Enerjik olmamı sağlayan araçlardan biri müziktir. Fotoğraf makinesi çantamda Sony α7R III makinemin yanında her zaman Bluetooth özellikli bir hoparlör taşırım. Nereye gitsem gideyim bu hoparlör yanımdadır; gizli silahım gibi bir şey diyebilirim. Hemen hemen her seferinde müziği sette seçerim; yaptığımız çekime göre seçebileceğim birkaç tane çalma listem vardır.

Ki Price Sony alpha 7RM3 bohem tarz kıyafetleriyle fotoğraf makinesine poz veren bir kadın ve bir erkek model

© Ki Price | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/160s @ f/5.0, ISO 320

Kit

Kitten bahsedecek olursak, α7R III her zaman için benim kurtarıcı fotoğraf makinem çünkü ben sık sık flaşla çalışıyorum, böylece flaş eşliğinde mekanik deklanşörü 10 fps’te kullanarak çekim yapabiliyorum. Bu kulağa ters geliyor çünkü α9 genellikle hızlı hareketlerin yakalanmasıyla bağdaştırılır fakat ben flaş kullanarak aksiyon çekimi yapıyorsam genellikle α7R III’ü kullanırım.

“En çok kullandığım lens herhalde Sony Zeiss Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA lenstir. Bu benim ‘kurtarıcı’ lensim. Hafif ve son derece keskin, arka planlar da gerçekten güzel görünüyor. Fotoğraf makinesi çantama her zaman için ilk koyduğum ekipman budur. Sony FE 85mm f/1.4 GM lense de bayılıyorum. Tam anlamıyla inanılmaz; ne kadar övsem az. Çok küçük bir sette çekim yaptığımda istediğim kompozisyonu kadraja alacak kadar geri gitmem mümkün olmuyor, işte o zaman biraz daha geniş olsa da benzer efekti elde etmek için 55 mm lense geçiyorum.”

Ki Price Sony alpha 9 pembe kadife bir koltuğa oturmuş genç adam ve yanında bir dizini koltuğa dayamış, ayakta duran arkadaşı

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Son olarak, bence FE 70-200mm f/2.8 GM harika bir lens. Bunu yalnızca defile çekimleri yaparken ve çeşitlilik sergileyen çekimler oluşturmak için esnekliğe ihtiyacım olduğunda kullanabiliyorum. Bu da üzücü çünkü daha fazla kullanmak isterdim.

Ki Price Sony alpha 7RM4 renkli kıyafetleriyle kolunu elbise askısına dayamış bir model

© Ki Price | Sony α7R IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 800

Son bir tavsiye

İşe daha yeni başlayanlara vereceğim tavsiye, yine doğrudan insanlara ve bağlantılar kurmaya yönelik olacak. Gidin bir fotoğrafçıya asistanlık yapın. Dergilerin görsel ekipleriyle konuşun. Instagram üzerinden bağlantılar kurun. Stilistleri, makyaj uzmanlarını, modelleri etiketleyin. Dergileri ve görsel içerik editörlerini etiketleyin, telefon açmaktan asla korkmayın. Yanıt alamazsanız da vazgeçmeyin, yaratıcılığınızı konuşturmaya devam edin! Bütün mevzu bağlantılar kurmaktan ve içerik oluşturmaktan geçiyor.

Öne çıkan ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz