Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Nasıl Çekim Yapıyorum? | Şehri Fotoğrafçılar için
Oyun Parkına Dönüştürmek

Bertrand Bernager

Paris sokaklarında büyüdüğüm ve fotoğrafçılık öğrendiğim için çok şanslıyım. Büyük şehirler sokak fotoğrafçılığı için olağanüstü yerler çünkü olup biten bir sürü şey ve birçok farklı türde bina ve yer var. Bu da farklı şeyler deneme ve zanaatınızı çabucak öğrenme fırsatı veriyor.

Son birkaç yıldır, sadece Paris’te değil, dünyadaki birçok şehirde çekim yapıyorum; önce Sony α6000 kullandım ve şimdi de α7R III kullanıyorum.

bertrand bernager sony alpha 7riii tarihi bir binanın önünde yürüyen kırmızılı kadın

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/8.0, ISO 100

Şehir Bir Oyun Parkıdır

Şehirler labirent gibidir. Her günü bir fırsat, yeni yerler bulmak ve daha önce çekilmemiş sahneleri yakalamak için bir sınav olarak görüyorum. Bu yüzden ilk tavsiyem, sadece dolaşarak şehrin keyfini çıkarmanız. Çıkıp ilçenizi veya şehrinizi keşfedin ve çevrenize yeni gözlerle bakın.

bertrand bernager sony alpha 7riii kulenin önünde mavi bir bankta oturan kadın

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/8.0, ISO 50

Fotoğraflanacak bir sahne bulduğumu düşününce, fotoğrafı çekmeden önce durup bir-iki saniye neler olduğuna bakmak isterim. Büyüleyici bir şeyler ararım; özel bir ışık olabilir veya tam o sırada şehrin havasını ve atmosferini gerçekten yansıtan bir şey olabilir. Ama işin anahtarı, çekim yapmadan önce durup bakmaktır.

Aşikar Olanı Çekmeyin

Benim için en önemlisi, sokağın atmosferini, enerjisini ve DNA’sını yansıtmaya çalışmak. New York gibi bir şehrin kartpostal fotoğrafını çekmek çok kolay. Sonuçta güzel bir fotoğraf elde edebilirsiniz ama böyle bir fotoğrafı hepimiz daha önce 1000 defa görmüşüzdür. Bunun yerine, fotoğraflarınızın orijinal olması için ilginç kompozisyonlar veya renkler arayın, her fotoğrafa kendinizden bir şeyler katın.

bertrand bernager sony alpha 7riii japonya sokağında kırmızı taksinin yansıması

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 400

Bir sahneyi keşfetmek ve farklı bir şey bulmak için kendinizi eğitirken yapabileceğiniz alıştırmalardan biri, aşikar görünen çekimi yapıp sonra sahnede gezinmektir. Daha alçaktan, yüksekten çekmeyi deneyin ya da zıt yöne bakın. Çekilebilecek başka bir fotoğraf bulmaya çalışın. Zamanla, kendiliğinizden normal turist fotoğraflarından farklı kompozisyonlar arayıp bulmaya başlayacaksınız.

 

bertrand bernager sony alpha 7riii sarı binanın üstten görünüşü

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/80s @ f/5.0, ISO 500

Zamanlama Her Şey Demektir

Diğer fotoğrafçılık türlerinde olduğu gibi, ışık son derece önemli. Gün doğarken ve batarken bir sürü fotoğraf çekiyorum. Sokaktaki ilk ışığı yakalamak için sabahın erken saatlerinde, mesela 5’te veya 6’da kalkmayı çok seviyorum. Bu saatlerde çekim yapmak hoşuma gidiyor çünkü ışık büyüleyici oluyor ve sokakta neredeyse kimse olmuyor.

bertrand bernager sony alpha 7riii güneşli sokakta kırmızı fener

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Atmosfer ve sihirli bir dokunuş eklemek için kullanmayı sevdiğim yöntemlerden biri doğrudan güneşe doğru çekim yapmak. Işıkla oynamayı ve yarattığı yansımaları, parlamayı ve yıldız patlamalarını seviyorum. Bazıları bu efekti sevmez ve bundan kaçınmaya çalışır ama bence gerçekten enerji veriyor.

bertrand bernager sony alpha 7riii şanzelize caddesinde karşıdan karşıya geçen üç kişi

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1600s @ f/2.8, ISO 400

En iyi ışığı bulmak için, günün farklı saatlerinde güneşin gökyüzündeki yerini takip eden uygulamalar kullanıyorum, sonra ışık için doğru zamanda doğru yerde olmaya çalışıyorum. Yine de çekeceğim fotoğrafı tam olarak bilmiyorum ama ışığın bir binaya veya sokağa belirli bir açıdan vuracağını biliyorum; bana da sadece yarattığı etkiden en iyi şekilde faydalanmak kalıyor.

Düzenlemede Kaliteli Zaman Geçirin

Düzenlemede neredeyse çekimde harcadığımla aynı süreyi harcıyorum; gün boyu çekim yaptığınızda, gün boyu düzenlenecek kadar fotoğraf elde ediyorsunuz.

 

bertrand bernager sony alpha 7riii binanın ortasından siyah-beyaz çekim

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/40s @ f/5.6, ISO 400

Düzenleme yaparken, güçlü siyah ve beyaz tonları ortaya çıkarmak için kontrast seviyesine odaklanıyorum, sonra dikkatimi renge ve şekle veriyorum. Fotoğraflarımda turuncu tonlar olmasını çok seviyorum, bu yüzden bu rengi ön plana çıkarmak için görüntülerle oynuyorum ama işin anahtarı yükseltmek istediğiniz renkleri belirlemek ve kontrastları güzel bir dengeye oturtmaya çalışmak.

 

Kendinize Bir Proje Bulun

Yapmayı sevdiğim şeylerden biri, birlikte güzel görünen bir dizi fotoğraf oluşturmaya çalıştığım bir proje bulmak. Kısa süre önce Singapur’a gittim ve kendime bir mimari projesi buldum. Çalışma şeklimi değiştirip α7R III’ümde FE 12-24mm f/4 G lens kullanarak soyut, minimal, siyah-beyaz fotoğraflar çektim. Bir sürü doğrusal unsuru olan, son derece minimal kompozisyonlar bulmaya çalıştım.

bertrand bernager sony alpha 7riii güneşin aydınlattığı japon tapınağı

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Üzerinde çalışacak bir projeniz olması, odaklanmanızı, kendinizi zorlayıp yeni şeyler denemenizi ve daha iyi bir fotoğrafçı olmanızı sağlar.

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-7RM3
Otomatik netleme özellikli Alpha 7R III 35mm Full Frame fotoğraf makinesi

ILCE-7RM3

SEL1224G
FE 12-24mm F4 G

SEL1224G

SEL1635GM
FE 16-35mm F2.8 GM

SEL1635GM

SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

SEL55F18Z

SEL70200GM
FE 70-200 mm F2,8 G OSS

SEL70200GM

İlgili makaleler
Bertrand Bernager
Alpha Universe

Bertrand Bernager

Fransa

Fotoğrafçılık stilimle ışığı izlemeye, hareketi ortaya çıkarmaya ve anı yakalamaya çalışıyorum.

Profili Görüntüle


x