Alpha 7C ile YouTube İçeriğinizi Geliştirin

Simone Cioè

Ben Simone Cioè, Milano’da yaşıyorum ve burada profesyonel bir film yapımcısı ve içerik oluşturucu olarak çalışıyorum. Uzmanlık alanlarım ticari çalışmalar ve ürün videoları, ayrıca YouTube’da içerik oluşturarak hevesli film yapımcıları için fotoğraf/video ekipmanlarını inceliyor ve eğitici içerikler üretiyorum.

Kısa süre önce yeni Sony Alpha 7C’yi test ettim ve ev stüdyosu kurulumunuzda YouTube içeriğinizi nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçları paylaşmak istiyorum.

 Alpha 7C’ye dair ilk izlenimler

Son 2 yıldır ana stüdyo kameram olarak bir Alpha 7III kullanıyordum fakat birkaç gün Alpha 7C’yi kullandıktan sonra bu modele geçmeye karar verdim! Bu kararın ardında 3 temel neden var:

·Güncellenen otomatik netleme sistemi güvenilir ve oldukça güçlü (özellikle de kameraya konuşurken ellerimi tam bir İtalyan gibi kullandığımda). Makine gözümü mükemmel şekilde takip ediyor, o yüzden kayıt yaparken sürekli monitörümü kontrol etme endişesi yaşamaktan kurtuluyorum.

·Kompakt ve hafif gövdeyi makine standıma koymak daha kolay oluyor ve içeriğim için fazlasıyla yararlandığım hoş masa üzeri çekimler oluşturabiliyorum.

·3:2 oranıyla tasarlanmış dönen ekran, kayıt düğmesine basmadan önce her şeyi kontrol etmek için ideal. Harici bir monitöre ihtiyaç duymadan kendimi görebiliyorum ve bu da kurulumla çalışmayı daha da basit hale getiriyor. 

Bunlara ek olarak, videoda sizlere gösterdiğim gibi, Alpha fotoğraf makinenizi bir web kamerasına dönüştüren, Sony’nin yeni Imaging Edge Webcam uygulamasını da test ettim. Hızla ve kolayca kurulabildiğinden Twitch/YouTube canlı akışları için muhteşem. Bu ücretsiz uygulama Alpha 7C’de de kullanılabiliyor ve böylece full frame’in profesyonel görünümünü elde etmek ve kolayca kayıt yapmak istiyorsanız canlı akış son derece kolaylaşıyor.

simone-cioe-içerik-oluşturucu-alpha-7c-makinesinden-35mm-lensi-çıkarıyor

Stüdyo kurulumu ve aksesuarlar

Ekipman

Dediğim gibi, stüdyomda ana ekipman olarak artık Alpha 7C ile birlikte FE 35mm F/1.8’i kullanıyorum. Full frame fotoğraf makinesinde bu netleme uzaklığına bayılıyorum, benimki gibi çekimlerde tam anlamıyla muhteşem sonuç veriyor; üstelik f/1.8’de de yumuşak bir arka plan bulanıklığı sağlıyor. B-roll çekimlerinde farklı lensler kullanıyorum; örneğin FE 20mm f/1.8 G, standart bir hızlı 24-70mm ve kayda sinematik bir his kazandırmak için Makro lensler. Ayrıca fotoğraf makinesini sabitlemek için çok basit bir tripod da kullanıyorum.

Ses

Ses kaydını 2 mikrofonla yapmayı seviyorum (2. mikrofon ses yedeklemesi sağlıyor), bu yüzden çok kanallı girişlere sahip olan XLR-K3M adaptörü kullanıyorum. Kullanımı oldukça kolay olan bu küçük adaptör, röportajda yüz yüze kayıt yapıyorsanız size esneklik sunuyor. Ayrıca son derece net sonuçlar veren ve Alpha 7C’nin dijital ses arabirimi ile uyumlu olan ECM-B1M dijital mikrofonu da sık sık kullanıyorum.

Aydınlatma

Benim aydınlatma kurulumum oldukça basit: sadece iki soft-box ışık ve kadrajda renk dengesini değiştirmek için arada bir de düzenleyici.

simone-cioe-kendini-filme-alan-içerik-oluşturucu

YouTube için video içeriği oluşturmaya başlamak isteyenlere en önemli tavsiyem gayet basit: Işığı ve sesi öğrenin, bunları iyice anlayın.

Alpha 7C size harika bir video kalitesi sunacaktır fakat dengeli bir ışık olmazsa video kalitesi o kadar da harika olmaz. Kendinizi arka plandan ayırmak ve kurulumunuzda belli bir atmosfer yaratmak için başınızın üzerine 45 dereceyle büyük bir soft-box ve arkanıza da ikinci bir ışık kaynağı yerleştirerek işe başlayın.

Ses konusunda da en iyi çözümü bulmak için bulunduğunuz alanı anlamaya çalışın. Örneğin benim stüdyomda bolca eko ve yankı oluyor, o yüzden küçük bir yaka mikrofonu, sesimi ayrıştırmak ve harika sonuçlar almak için ideal çözüm. Daha iyi içerikler oluşturmak istiyorsanız net ses de görsel kalite kadar önem taşıyor. 

simone-cioe-mikrofon-takılı-bir-monitör-üzerine-monte-edilmiş-sony-alpha-7c

Harika YouTube içerikleri için genel tavsiye

Benim bütün videolarım şifrelidir ve yeni içerik kaydetmeye başlamadan önce her şeyi not etmezsem olmaz, özellikle de ürün incelemesi yaparken. Hatırlamam gereken çok fazla bilgi oluyor ve hiçbir şeyi unutmadığımdan emin olmam gerek. Buna ek olarak, prova yapmanın da kamera karşısında rahat olmanız ve rahatça konuşmanız açısından oldukça yararlı olduğunu düşünüyorum.

Düzenleme konusunu da videoda mümkün olduğunca kapsamlı ele almaya çalıştım fakat B-roll kayıt, videonuzu gerçekten de geliştirip ona çeşitlilik kazandırabilir. Bazı kısımları kelimelerle anlatmaktansa görsel olarak anlatmak daha anlamlı olabilir.

Renk dengesi de önemli bir konu. Kamerada en güzel görüntüyü yakalamak için vakit ayırmanızı tavsiye ederim çünkü ben şahsen s-log profilleri kullanmıyorum. Bunun elinizde iyi bir seçenek olduğunu biliyorum ama iş akışımda benim YouTube için renk tonlaması yapacak vaktim yok. Ben tüm Sony makinelerimde temel olarak HLG 2 profilini kullanıyorum; bu da doğru pozlama yapmayı kolaylaştırıyor ve cilt tonları zaten harika oluyor, özellikle de Alpha 7C’de.

Öne Çıkan Ürünler
Sony α7C
Sony α7C

ILCE-7C / ILCE-7CL

FE 35mm f/1.8
FE 35mm f/1.8 

SEL35F18F

FE 20mm f/1.8 G
FE 20mm f/1.8 G

SEL20F18G

ECM-B1M mikrofon
ECM-B1M mikrofon

ECM-B1M

XLR-K3M adaptör
XLR-K3M adaptör

XLR-K3M

İlgili makaleler