Mükemmel Fotoğraf Makinesinin Peşinde 

Tomasz Tomaszewski

Polonya doğumlu Tomasz Tomaszewski, 30 yılı aşkın süredir profesyonel fotoğrafçılık yapıyor ve başladığı günden bu yana mükemmel fotoğraf makinesini aradığını söylüyor. Şimdi ise bu makineyi Sony RX1R II ile bulduğunu düşünüyor.

RX1R II

"Tarihe bakarsanız en ünlü fotoğrafların %90’ının 35 mm lensle çekildiğini görürsünüz. İşte RX1R II’de sevdiğim bu, yani bu ve muhteşem görüntüler. Bugünlerde kullandığım ana fotoğraf makinesi bu model." 

Tomaszewski, RX1R II’den birkaç nedenle mükemmel fotoğraf makinesi olarak bahsediyor: sessiz mod genellikle fotoğrafladığı ortamlara sorunsuzca uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca çekinmeden görüntü kalitesine takıntılı olduğunu söylüyor ve fotoğraf makinesinin ürettiği RAW dosyaların her zaman hedeflediği ayrıntıları kolayca sunduğunu düşünüyor. Ama bazen değiştirilebilir lens gövdesinin esnekliğine ihtiyaç duyduğunda, α7R II’sini eline aldığı zamanlar oluyor.

© Tomasz Tomaszewski

© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1R II | 1/250 sn @ f/8, ISO 250

Slide 1
© Tomasz Tomaszewski | Sony α7R II + 24-70 mm f/2.8 G Master | 1/250 sn @ f/8, ISO 250

"Zum lenslerini hiçbir zaman sevemedim ve yaptığım iş türü için birinci sınıf lenslerin kalitesini tercih ediyorum. Ama bu G Master zum lensleri, daha önce kullandığım hiçbir şeye benzemiyor ve daha fazla esneklik gereken durumlarda 24-70 mm f/2.8 ve 70-200 mm f/2.8 G Master lensleri kullanmaktan çok mutluyum."

© Tomasz Tomaszewski

 © Tomasz Tomaszewski | Sony α9 + 24-70 mm f/2.8 G Master | 1/125 sn @ f/8, ISO 1000

National Geographic’e düzenli katkı sağlayan Tomasz’ın çalışmaları onu dünyanın her yerine götürdü ve fotoğraf denemeleri birkaç isim vermek gerekirse The New York Times, Paris Match, Stern, Time, Fortune Elle ve Vogue’da yayınlandı. Ayrıca birçok kitap yazdı ve ABD, Kanada, İsrail, Japonya, Brezilya, Madagaskar, Hollanda, Almanya, Fransa, İtalya, Endonezya ve Polonya’da bireysel sergiler yaptı.

Slide 1
© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1 | 1/500 sn @ f/8, ISO 200

"Bir hikaye anlatması gereken fotoğraflarımın okuyucuya bir şey aktarması gerekir. Olay sadece benliğim veya görsel perspektifim değil, fotoğraflarımın herkes tarafından, her yerde anlaşılabilmesi için her şeyi basit bir yolla göstermeye çalışıyorum. Henri Cartier-Bresson şöyle demiş: 'Karar anını beklemeliyiz.' Benim bundan çıkardığım, insanların pek fazla düşünmeden bir sahneyi anlamaları için, fotoğraflarımda gerçekliği kaydetme arzusu. Kurgularımı düzenleseydim etrafımda gördüğüm gerçeği kaydetmek yerine zarar veriyormuş gibi hissederdim."

Geri dönüp fotoğraflarına baktığında, fotoğrafladığı onca durum ve yer arasında, hala insanların neden iyi olduğunu, neden bazı insanların görünürde bir neden olmadan inanılmaz şeyler yaptığını anlayamıyor.

"Sonra ödül alacakları için bunu yaptıklarını hiç düşünmüyorum; sadece iyi insanlar oldukları için yapıyorlar ve buna tanıklık etmek de benim için muhteşem bir deneyim oluyor. Bu davranışı fotoğraflarımda yakalayabilirsem gelişmemi sağlıyor."

© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1R II | 1/250 sn @ f/7.1, ISO 320

Bu makalede adı geçen ürünler
ILCE-9
Yığma yapılı CMOS sensörlü α9 full frame aynasız fotoğraf makinesi
ILCE-7RM2
Arka aydınlatmalı full frame görüntü sensörüne sahip α7R II
DSC-RX1RM2
RX1R II 35 mm Sensörlü Profesyonel Kompakt Fotoğraf Makinesi
SEL2470GM
FE 24-70 mm F2,8 GM
Tomasz Tomaszewski
Alpha Universe

Tomasz Tomaszewski

Polonya

Fotoğrafçılıkta benim için önemli olan fotoğrafın ne gösterdiği ve sunduğu değil, akla ne tür sorular getirdiği ve bakanı hangi düşüncelere yönlendirdiği.

Profili Görüntüle

TEST


x