Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
α7S II ile Yaşayan Işıklar

Steve Collins

Steve Collins bir sorun bulursa çözüyor. "Beğenmediğim bir şey bulduğumda," diyor, "hemen bir çözüm bulmaya çalışırım yoksa beni rahatsız eder!"

Steve’i, kardeşi Tony’yle birlikte, dünyadaki herkesin akıllı telefonundan bir uygulamayla kuzey ışıklarını canlı, muhteşem kalitede izleyebilmesini sağlayan Live Aurora Network’ü geliştirmeye iten, bu yaklaşım olmuş.

steve collins sony alpha 7SII dağ silüetinden fışkırıyormuş gibi görünen kuzey ışıklarının muhteşem gösterisi

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Steve, Kuzey Işıklarını ilk kez eşiyle birlikte balayında görmüş; alarmını saat başı ışıkları görene kadar kurmuş. "Birkaç gece sonra nihayet gördüm," diye gülüyor, "ama fotoğraflarda görünene pek benzemiyordu, renk yoktu, sisli, beyaz bir bulut gibiydi."

steve collins sony alpha 7SII durgun denize yansıyan hafif yeşil kuzey ışıkları

© Steve Collins | Sony α7S II + 24mm f/1.4 GM | 2s @ f/1.4, ISO 5000

Kuzey ışıklarını tüm ihtişamıyla görmeye kararlı olan Steve ve Tony, kısa süre sonra Norveç’teki Tromsø’ya bir gezi rezervasyonu yapmış ve bulabildikleri tüm hava durumu tahmini uygulamalarını indirmiş. Ancak hiçbiri kuzey ışıklarını doğru tahmin etmeye yaklaşamamış bile, işte o zaman Steve, web kameraları aramaya başlamış.

Web kameralarını kullanarak gökyüzünü rahat ve sıcak bir yerde oturup izleyebilmiş ve sadece web kamerasında kuzey ışıklarını gördüğü zaman çıkıp gökyüzüne bakmış. "Zamanlamamız mükemmeldi! Art arda beş gece mükemmel bir gösteri izledik," diye anlatıyor.

"İşte bu gezi," diye açıklıyor, "bana Live Aurora Network fikrini verdi. Canlı kayıtlara dayanarak, kuzey ışıkları ortaya çıktığında insanlara haber verecek bir uygulama yapmak istedim."

steve collins sony alpha 7SII uzaktaki dağların ve karla kaplı yolların üzerinde dans eden kuzey ışıklarının gösterisi

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 4s @ f/1.6, ISO 1200

Peki birçok ülkede ve kıtada geceleri gökyüzünü uzaktan canlı olarak yayınlayan bir dizi fotoğraf makinesinin kurulumunu nasıl yaparsınız? Steve’in fikri, geceleri gökyüzünün parlaklığını, rengini, yoğunluğunu ve hareketini izleyecek ve kuzey ışıkları ortaya çıktığında ona haber verecek bir algoritma oluşturmak olmuş.

steve collins sony alpha 7SII izlanda’da ahşap binanın üzerinde kuzey ışıkları ve yıldızlar

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 2s @ f/2.0, ISO 1250

Deneme olarak ilk adımı, İzlanda’da bir eve gökyüzünü izlemek için bir CCTV fotoğraf makinesi yerleştirmek olmuş ve işe yaradığını kanıtladıktan sonra fikir çabucak gelişmiş. Steve, daha önce kullandığı CCTV kameralara göre çok daha yüksek kaliteli görüntü sunan, Full Frame sensörlü Sony α7S fotoğraf makinelerini kullanmaya başlamış.

steve collins sony alpha 7SII live aurora network akışı dağın üzerindeki hafif yeşil ışıkları gösteriyor

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 3.2s @ f/1.4, ISO 800

Ancak Live Aurora Network’ün gerçekten işe yaraması için, fotoğraf makinelerinin gökyüzünün karanlık olduğu, daha uzak yerlere yerleştirilmesi gerektiğini anlamış. Steve, ABD’de ısmarlama muhafazalar üretebilecek bir şirket kurmuş ve işte bunlar bir fan, ısıtıcı, Windows 10 bilgisayar ve görüntü izleme ve fotoğraf makinesi kontrolü için ağ bağlantısı sağlayan bir 4G yönlendiriciyle birlikte α7S fotoğraf makinelerinin yuvası olmuş.

Proje geliştikçe α7S II, son derece net FE 24mm f/1.4 G Master lensle birlikte Live Aurora Network için Steve’in tercih ettiği fotoğraf makinesi olmuş. Proje her zaman kolay ilerlememiş, fotoğraf makinelerindeki tüm pozlama ayarlarının uzaktan nasıl kontrol edileceğini bulmak gibi üstesinden gelinmesi gereken pek çok zorlukla karşılaşmış. "Video akışından Sony uzaktan fotoğraf makinesi yazılımına geçiş yapabilmek için, en yeni fotoğraf makinelerini yedekli bir sistem olarak kurduk," diye açıklıyor, "bu da ayarları değiştirmemizi ve görüntüleri çekmemizi sağladı."

steve collins sony alpha 7SII yoğun yeşil kuzey ışıkları izlanda’da bir şelalenin üzerinde dans ediyor

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Steve önceleri tüm görüntüleri canlı akıştan alıyormuş, dolayısıyla görüntüler oldukça pusluymuş. Ama artık α7S II’de fotoğraf makinesi moduna uzaktan geçiş yapabiliyor ve reklam için dahi kullanılabilecek kadar yüksek çözünürlüklü JPEG görüntüler üretebiliyor.

Bu etkileyici proje, Norveç’ten İzlanda’ya kadar sıralanan beş fotoğraf makinesiyle, şimdiye kadar Kuzey Işıklarının 450.000’i aşkın görüntüsünün yanı sıra video kayıtlarını da içeren bir arşiv üretti. Steve, kısa süre içinde biri Norveç Lofoten adasındaki Lofoten Links golf sahası, diğeri Alaska’daki Anchorage civarında olmak üzere, iki tane daha fotoğraf makinesinin yayına gireceğini umut ediyor. Bundan sonra, Kuzey Yarımküre’nin tamamına yayılmış 24 fotoğraf makinesiyle küresel bir ağ elde etmeyi planlıyorlar.

steve collins sony alpha 7SII kayalık sahilin üzerinde ok şekilli kuzey ışıkları

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Uygulamaya gelince, her gece 14.000 kişinin kuzey ışıklarına bakmasıyla büyük bir başarı oldu. Projenin ilk amacı, seyahat ederken insanların kuzey ışıklarını kaçırmamasını sağlamakken, Live Aurora Network, artık kendine ait bir amaç edindi.

Steve, "Bazıları, evde oturup telefonlarında kuzey ışıklarını izliyor veya televizyonlarına akış yapıyor," diye açıklıyor. "İnsanların gelip 'Işıkları gösterdiğiniz için teşekkürler, ölmeden önce yapılacaklar listemdeki birinci maddeyi hallettiniz,' demesi cesaret veriyor. Bunun bir parçası olduğum için gurur duyuyorum."

Belki de Steve’in hikayesinin en etkileyici kısmını şu sözler anlatıyor: "Ben bundan önce fotoğrafçı değildim ama artık fotoğrafçıyım!"

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-7SM2
Full Frame Sensörlü Alpha 7S II E Mount Fotoğraf Makinesi

ILCE-7SM2

SEL24F14GM
FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

İlgili makaleler


x