Portreler ve Seyyahlar

Alys Tomlinson

Dünyanın en büyük ve en heyecanla beklenen fotoğraf yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, fotoğraf yarışması takviminin değişmez bir etkinliği niteliğinde. Bu yıl on ikincisi düzenlenen ödüllerde dünya çapındaki en iyi çağdaş fotoğrafçılık örnekleri boy gösterecek.

Yılın Fotoğrafçısı 2018 ödülünü alan Alys Tomlinson ile görüşüp ‘Ex-Voto’ serisiyle birincilik ödülüne layık görüldüğünden bu yana hayatında ve kariyerinde nasıl değişiklikler olduğunu sorduk.

Bize biraz kendinizden ve fotoğrafçılık kariyerinizin nasıl başladığından bahsedebilir misiniz?

Üniversitede İngiliz Edebiyatı ve İletişim okudum; fotoğraf kulübüne de burada katıldım. Karanlık odada çok fazla vakit geçirdik ve o zaman siyah-beyaz fotoğraflara aşık oldum. Mezun olduktan sonra New York’a taşındım ve boş zamanlarımda şehrin fotoğraflarını çektim; bu fotoğraflar da şans eseri Time Out’ta iş bulmamı sağladı. İngiltere’ye döndüğümde, kariyerime fotoğrafçı olarak devam etmek istediğime karar verdim ve Central St. Martins’te fotoğrafçılık okudum.

alys tomlinson harap ev

© Alys Tomlinson

Ne tür reklam çalışmalarında yer aldınız?

Aslında oldukça farklı alanlar diyebilirim; çok fazla editoryal çekim yapıyorum ve birkaç tasarım ajansıyla çalışıyorum ama işlerimin çoğu eğitim sektöründen. Genellikle hepsi dijital çekim ve renkli ki bu da kişisel projelerimden çok farklı ama her ikisinin de çeşitliliği hoşuma gidiyor.

Merak ediyorum da, sizi Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri’ne katılmaya teşvik eden ne oldu?

Garip ama ödülleri hep biliyordum fakat işlerimin kategorilerden birine uyup uymayacağından emin olamıyordum, bu yüzden daha önce katılmaktan kaçınmıştım. Sonra tam kapanış tarihinden önce bir e-posta aldım ve yeni kategoriler eklendiğini öğrendim; bunlardan biri de "Keşif"ti, çalışmamın bu kategoriye uyacağını düşündüm. Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, girişin ücretsiz olması da çok cazipti! Sanırım kapanış tarihinden birkaç gün önce fotoğraflarımı gönderdim ve kazanma şansım olacağını hiç düşünmedim.

alys tomlinson rahibe kıyafetleri içindeki vera’nın portresi

© Alys Tomlinson

Harika! Çok heyecanlanmışsınızdır?

Evet, oraya gittim! Fakat ardından gelen basın ve video röportajlarına hiç hazır değildim! Yine de çok güzeldi ve kazandığım burs, bana geri dönüp projeyi bitirme fırsatı verdi. Zaten bir sürü fotoğrafım var ama projenin başında fotoğrafladığım, Beyaz Rusya’da yaşayan rahibe Vera hakkında bir film yapmak istedim. Benim tecrübem fotoğraf alanında ama neyse ki asistanım başarılı bir film yapımcısı; ikimiz Beyaz Rusya’ya gidip manastırında Vera ile birlikte kaldık ve stili fotoğraflarıma çok benzeyen bu güzel filmi yaptık.

alys tomlinson vera’nın ellerini kenetlemiş haldeki portresi

© Alys Tomlinson

Sony aynasız fotoğraf makinesini ilk kullanışınızdı. Nasıl buldunuz?

Doğrusu bu makineyi kullanmak bir zevkti, özellikle de çok sessiz olduğu için. Çok ihtiyatlı bir yaklaşım gerektiren durumlarda çekim yapıyorduk; mesela iğne düşse duyabileceğiniz bir ortamda, saat 5’teki sabah duası; α7S II’nin sessiz olması, varlığımızı hissettirmeden sahneyle bağlantı kurabilmemizi sağladı.

alys tomlinson sabah duasına katılan rahibeler.

© Alys Tomlinson

Vera hakkındaki bu filmi yapmak için Beyaz Rusya’ya gitmenin dışında, bu yıl iş yükünüz ne durumdaydı?

Ödülü kazandıktan sonraki yıl çok çılgın geçti ve bu gerçekten kariyerimin yönünü değiştirdi; ödül sayesinde gözler hep üzerimdeydi! Başka yarışmaları kazanacak kadar şansım oldu ama bu ödül, açık ara en büyüğü oldu. Nispeten iyi bilinen biri haline gelecek kadar uzun süredir çalıştığımı düşünüyorum ama son birkaç ay içinde, yüksek profilli bir Londra galerisinden teklif aldım ve işlerimi Paris’te sergilediler. Ayrıca Kickstarter tarafından desteklenen bir projenin kitabı üzerine çalışıyorum ve her ne kadar bu, ödülden önce yapmak istediğim bir şey olsa da, ödülün bana kazandırdığı erişim alanı sayesinde hedefime çok çabuk ulaşabildim.

alys tomlinson akarsuya yansıyan orman

© Alys Tomlinson

Ex-Voto’nun artık bittiğini mi düşünüyorsunuz, yoksa bu süresiz devam edebilecek bir proje mi?

Devam edebileceğimi söylemek çok cazip geliyor çünkü hacca giden insanlar her zaman olacak ve projenin beni nerelere götürebileceğini görmek de ilginç olur ama sonuçta kitap yayımlandıktan sonra, bana göre bitmiş olacak.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri hakkında daha fazla bilgi almak ve Alys’in ödül kazanan galerisini görmek için şu adresi ziyaret edin:


Alys’in filmi "Vera" Nisan 2019’da Somerset House’ta ilk gösterimini yapacak. Yarışmaya son katılma tarihi 4 Ocak 2019’dur ve katılım ücretsizdir.

Bu makalede adı geçen ürünler
ILCE-7SM2
α7S II Full Frame Sensörlü E Mount Fotoğraf Makinesi

ILCE-7SM2

SEL50F14Z
Planar T* FE 50mm F1.4 ZA

SEL50F14Z

SEL35F14Z
Distagon® T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F18

FE 85mm F1.8

SEL85F18


x