den lennie sony alpha 7III ile video çekimi

Video Çekimi

Den Lennie

Professional filmmaker Den Lennie offers his valuable insights into shooting video - covering everything from exposure basics to sound recording with the Sony FS5 II and α7 III cameras. Giriş This series is designed to help photographers who wish to shoot video as well as stills. Both the α7 III and the FS5 II can shoot high quality video and throughout this video series I’ll be showing you how to get the best results with each.

Form Faktörü En önemli karar, genellikle ne çektiğiniz ve nerede çektiğinizdir. Bazı koşullarda ILC gibi küçük mütevazı bir makine istersiniz, bazen de tek düşündüğünüz ergonomi ve aksesuarlar olur.

Kayıt Ortamı Fotoğrafçılıkta, genellikle RAW, JPEG veya ikisini birden çekersiniz. Videoda ise durum farklıdır, verimli codec’ler ve yüksek hızlı ortamlar çok önemlidir.

Deklanşör Hızı

Video çekmeye başlayan fotoğrafçıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, çekim yaptığınız kare hızına bağlı olan, nispeten düşük deklanşör hızıdır. Videolarımızda gerçekçi hareket kaynaklı bulanıklık elde etmek için, 180 derece kuralı denen bir kurala uymamız gerekir.

Beyaz Dengesi Videoda, fotoğraf makinesini bir tarafa tutunca bir renk sıcaklığı, makineyi başka bir tarafa tutunca bambaşka bir renk sıcaklığı elde ediyorsunuz.

Pozlama Kontrolü Konu fotoğrafçılık için doğru pozlamaya gelince üç ana yapı taşı; diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO’dur. Bunlar videoda da geçerlidir ancak bunları kullanma şeklinizde önemli farklar vardır.

Ses Kaydı

Düşük kaliteli ses, mükemmel bir videoyu mahvedebilir ve çekimleriniz ne kadar güzel olursa olsun izleyiciler videoyu çabucak kapatır. Profesyonel ses XLR bağlantıları ise büyük fark yaratabilir.

Görüntü Profilleri Bu ön ayarlı görünümler, video çekerken farklı yaratıcı görünümlere hızla erişmenizi sağlıyor. FS5 II’de, HDR ve log çekim için optimize edilmiş profiller de dahil en az 10 tane var.

Yüksek Kare Hızları α7III ve FS5II’nin en güzel özelliklerinden biri de ağır çekim; yani 100 fps gibi yüksek bir kare hızıyla çekim yapıp kaydı daha sonra post prodüksiyonda veya FS5 II ise kamerada yavaşlatmak.

Öne çıkan ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz