Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri
2020 Kazananları 

Bu yıl 13. kez düzenlenen ve geniş kitlelerce takip edilen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, dünya fotoğrafçılık takviminin en önemli tarihlerinden biri haline geldi.

Yapımcılığını World Photography Organisation’ın üstlendiği ödüller, fotoğraf kültürünün sürekli gelişimi için bir platform sağlamayı amaçlıyor. Üstün Fotoğrafçılık Katkısı ödülüyle geçmişte fotoğrafçılığa yapılan büyük katkıların takdir edildiği bu ödüller, aynı zamanda geleceğin yeni yeteneklerini arıyor ve bu yeteneklere kendilerini tanıtma ve dünya çapında çalışmalarını sergileme imkanı sunuyor. Bu amaç doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Ödül programına ek olarak, Öğrenci ve Gençlik yarışması ile Öğrencilere ve Profesyonellere Yönelik Sony Hibeleri de yürütülen çalışmalar arasında. Sony’nin fotoğraf kültürüne olan bağlılığını ortaya koyan bu hibeler, Sony ve kazananlar arasındaki ilişkiyi Ödüllerin ötesine taşıyarak fotoğrafçıların kariyerlerini geliştirmelerine olanak tanıyor. 

2020’nin tüm kazananları açıklandı ve kazanan isimleri size takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 

Yılın Fotoğrafçısı | Pablo Albarenga, Uruguay

Pablo Albarenga SWPA 2020 kazananı

© Pablo Albarenga, Uruguay, Finalist, Profesyonel, Kreatif, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Seeds of Resistance (Direnç Tohumları), madencilik ve tarım işletmelerinin tehdidi altındaki bölgelerin ve manzaraların fotoğraflarını, bu bölgeleri korumak için mücadele eden aktivistlerin portreleriyle bir araya getiren bir çalışma dizisi. Pablo, yüzyıllardır bu bölgede yaşamış atalarının kutsal mekanı olan topraklarla bu toprakların savunucuları arasındaki bağı araştırıyor. Hikayelerdeki ana karakterlerin üstten görüntülendiği bu fotoğraflarda karakterler adeta bölgeleri için hayatlarını ortaya koyuyor. 

Yılın Karma Yarışma Fotoğrafçısı | Tom Oldham, Birleşik Krallık

Tom Oldham SWPA 2020 kazananı

© Tom Oldham, Birleşik Krallık, Yılın Karma Yarışma Fotoğrafçısı, Karma Yarışma, Portre, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Black Francis, Pixies’in solisti Charles Thompson’ın (Black Francis adıyla bilinir) aslen MOJO Magazine’den alınan siyah beyaz bir portresi. Tom’un fotoğraf çekimlerindeki gerginliğini kabullenmesini istemesi üzerine Francis, elleriyle yüzünü kapatarak ne kadar rahatsız olduğunu mükemmel bir hareketle gösterdi. Böylece yazının ana fotoğrafı olarak kullanılan dışavurumcu bir fotoğraf ortaya çıktı.

Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı | Ioanna Sakellaraki, Yunanistan

Ioanna Sakellaraki SWPA 2020 kazananı

© Ioanna Sakellaraki, Yunanistan, Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı, Öğrenci Yarışması, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Aeiforia, Yunanistan’ın İlyaki Adası’nda kullanılan güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve enerji üretim çiftliklerinin gece fotoğraflarını sunuyor. Ada, Akdeniz’de neredeyse tamamen yenilenebilir enerji kullanan tek bölge olma özelliğini taşıyor. Ioanna, enstitüsü için 30.000 € değerinde Sony Digital Imaging kiti kazandı.

Alpha Kadın Ödülü Kazananı | Lily Dawson-Punshon, Birleşik Krallık

Lily Dawson Punshon SWPA 2020 kazananı

© Lily Dawson-Punshon, Birleşik Krallık, Kazanan, Alpha Kadın Ödülleri, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Lily’nin başta Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız çalışması olmak üzere tarihi tablolara atıfta bulunan portresi 21. yüzyıldan da izler taşıyor. Lily, fotoğrafının geçmiş ile bugün arasındaki ilişkiyi, ayrıca geçmiş ile bugünün hem nasıl kontrast oluşturup hem de birbirlerini desteklediğini keşfetmeyi amaçladığını anlatıyor. 

Yılın Genç Fotoğrafçısı | Hsien-Pang Hsieh, Tayvan, 19 yaşında

Hsien Pang Hsieh SWPA 2020 kazananı

© Hsien-Pang Hsieh, Tayvan, Yılın Genç Fotoğrafçısı, Gençlik, Sokak fotoğrafçılığı, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Hurry (Acele) isimli çalışma, telaşla yürüyormuş gibi görünen ama aslında sabit duran bir sokak performansı sanatçısını konu alıyor. Almanya’ya öğrenci olarak ilk geldiği zamanlardaki deneyiminden ilham alan Hsien-Pang’a göre bu fotoğraf, yaşamın yoğun temposuna dair fotoğrafçının yorumunu gösteriyor ve aynı zamanda insanlara yavaşlamalarını hatırlatıyor.

2020 sergisini World Photography Organisation’ın web sitesinde yer alan sanal galeride gezebilirsiniz.