Hikaye Satıcısı

Amedeo Novelli

Fotoğrafçılık, iletişim sanatıdır. En saf halinde bir fikrin fotoğrafçının zihninden izleyicinin zihnine yolculuğunu barındırır. Söz konusu fikir karmaşık veya basit olabilir; sanatsal, belgesel veya ticari de olabilir ancak bunun ne kadar net aktarıldığı tamamen fotoğrafçının yeteneğine bağlıdır.

amedeo novelli sony alpha 7RII kaldırım taşları üzerinden atlayan adam

© Amedeo Novelli | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 1/800s @ f/2.0, ISO 400

Bir foto muhabiri olarak geçmişine güvenen Amedeo Novelli bunu çok iyi biliyor ve Sony Alpha fotoğraf makinesi ve lensleri sayesinde bunu ticari çalışmaları ile moda çalışmalarına uygulayarak müşterileri için net ve güçlü mesajlar ortaya çıkarıyor.

“Ticari çalışmalar yaptığımda, müşterilerimin, sundukları değerleri fotoğrafçılığım aracılığıyla aktarmalarına yardımcı oluyorum ve bu da çok hoşuma gidiyor; bu işin en iyi yanlarından biri de fotoğrafçılık vizyonumu markanın ve kampanyanın vizyonuyla harmanlamak.”

amedeo novelli sony alpha 7RII bir köprüde fotoğrafçıya doğru yürüyen adam

© Amedeo Novelli | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 1/2500s @ f/1.8, ISO 200

Elbette Amedeo ve müşteri arasında daima “sapmalara izin vermeyen proje esaslarını yöneten bir iletişim ajansı oluyor. Ancak bu, daima tüm prodüksiyon öncesi toplantıların başlangıç noktası oluyor ve fotoğrafçının yaratıcılığı bu temel üzerinde meydana çıkıyor.”

amedeo novelli sony alpha 9 neon ışıklandırmadan yapılmış basketbol potasından sarkan kız

© Amedeo Novelli | Sony α9 + 35mm f/1.4 ZA| 1/160s @ f/4.5, ISO 200

Amedeo’nun ticari çalışmalarını oluşturmasında, kendisine görsel olarak hikaye anlatmada, fikirleri iletmede yardımcı olan çeşitli belirleyici etkiler söz konusu. Amedeo’nun büyükbabası, tüm dünyayı gezerek binlerce fotoğraf slaytı oluşturan bir deniz mühendisiymiş ve fotoğraflarını “hem Rolleiflex’i, hem de çekime olan tutkusuyla birlikte” Amedeo’ya bırakmış.

Amedeo bir fotoğrafçı olarak çalışmaya neredeyse şans eseri başlamış; daha üniversitedeyken Güneydoğu Asya’da sırt çantasıyla geziye çıkmış ve gezisinin masraflarını dergilere fotoğraflar satarak karşılamış.

Amedeo şöyle diyor: “Fotoğraf gazeteciliği bana tüm projelerin daima düzgün bir hazırlıkla başlaması gerektiğini öğretti. Bu hazırlık yalnızca görsel araştırma ve fikirlerle ilgili olmamalı; ilgilendiğim hikayeleri, kişileri ve markaları gerçekten tanımam da büyük önem taşıyor.” Sanatçı, söz konusu ticari çalışmalar olduğunda, bunun ürünün sunduğu değerlere bakmak ve bu değerlerin bir görüntüyle nasıl açıklanabileceğini bulmak anlamına geldiğini söylüyor.

amedeo novelli sony alpha 9 neon ışıklandırmadan yapılmış melek kanatları önünde duran kız

© Amedeo Novelli | Sony α9 + 24mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/3.2, ISO 200

Amedeo’nun ifade ettiğine göre, ister bilinç altında ister aktif olsun, fotoğrafçının bir projeye kendi etkilerini yansıtması, “doğal olarak her bir fotoğrafçının müşterinin verdiği temel tarife kendi malzemesini katarak benzersiz bir vizyon oluşturması anlamına geliyor. Ben aslında kültürün, teknik eğitimin ve deneyimin bunda esas malzemeler olarak harmanlandığına inanıyorum. Örneğin ben sosyal fotoğrafçılığıma ve sokak fotoğrafçılığıma gazeteciliğe ve bilgi aktarımına olan tutkumla birlikte kişisel projelerimden unsurlar ekliyorum.”

amedeo novelli sony alpha 7RII yukarı bakan ve pencereye yansıyan bir adamın kuş bakışı fotoğrafı

© Amedeo Novelli | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 1/3200s @ f/1.8, ISO 200

Amedeo ticari moda işlerinde çalışırken “ürün ile halk, yani ürünün sunulduğu kişiler arasında bağ oluşturmanın ve dolayısıyla da bu kişilerde olumlu duygular uyandırmanın” son derece önemli olduğunu söylüyor. Bu, sanatçı için çoğu zaman fotoğraflara bağlam ekleyerek onları daha gerçekçi kılmak anlamına geliyor; bundan ötürü Amedeo yalnızca modellere değil, aynı zamanda bunların bulundukları alanlara ve sürdürüyor olabilecekleri yaşamalara da odaklanıyor.

amedeo novelli sony alpha 7RII tuğla duvarlı sokak arasında durarak yandan fotoğrafçıya bakan adam

© Amedeo Novelli | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 1/1600s @ f/1.8, ISO 50

“Sokak fotoğrafçılığı ve habercilik deneyimim nadiren stüdyoda, çoğunlukla da doğrudan sokak yerine dükkanlarda, evlerde veya ofislerde yapılan ticari çekimlerimi etkiliyor. Burada amaç modelleri ve ürünleri gerçek bir bağlama oturtmak; daha da iyisi ise bunlara ufak hikayeler anlattırabilmek.”

amedeo novelli sony alpha 9 pembe kapüşonlu kıyafetiyle bir şarküteri tezgahı önünde duran kız

© Amedeo Novelli | Sony α9 + 24mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/5.0, ISO 200

Foto muhabirliği geçmişinden yararlanan ve moda çalışmaları ile ticari çalışmalarına sokak ve sosyal belgesel temalarını katan Amedeo, geniş açılı lensler kullanmaya bayılıyor ve “özellikle de FE 16-35mm f/4 ZA OSS, FE 24mm f/1.4 GM ve FE 35mm f/1.4 ZA’nın modeli bağlam içinde yansıtmasına ve modelin çevresinden faydalanmasına izin verdiğini” söylüyor; bununla beraber sanatçının seti FE 55mm f/1.8 ZA ve FE 85mm f/1.4 GM dahil olmak üzere daha klasik portre lenslerini de barındırıyor.

Daha da önemlisi ise yararlandığı etkileri bir araya getirerek hikayelerini oluşturmasına yardımcı olan fotoğraf makineleri olan α9 ve α7R III. Peki bu tür işler için aynasız gövdeler kullanmayı cazip kılan nedir? Amedeo’ya göre kalite bu sorunun cevabında çok önemli bir etken.

amedeo novelli sony alpha 7RII bir kutu üzerinde durup zemine bakan adam

© Amedeo Novelli | Sony α7R II + 55mm f/1.8 ZA | 1/1250s @ f/1.8, ISO 50

“Sony sensörlerinin garantilediği muhteşem dosya kalitesi ve fotoğraf makinelerinin ufak boyutu, daha bağımsız olmanızı ve modellerinizle birlikte hareket edebilmenizi sağlıyor, ancak beni anında ikna eden özellik aynasız sistemin altında yatan asıl fikir oldu. Nihayet deklanşör ve diyafram açıklığı seçimlerimin etkilerini elektronik vizörde gerçek zamanlı olarak görebilmek inanılmazdı. İlk kez Sony NEX 3 kullandığım andan bu yana bu yaklaşımı çok sevdim ve RX-1 ile ilk α7 çıktığında SLR’leri tamamen bıraktım.”

Bu makalede adı geçen ürünler
ILCE-9
Yığma yapılı CMOS sensörlü α9 full frame aynasız fotoğraf makinesi

ILCE-9

ILCE-7RM2
Arka aydınlatmalı full frame görüntü sensörüne sahip α7R II

ILCE-7RM2

SEL24F14GM
FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

SEL35F14Z
FE 35mm f/1.4 ZA

SEL35F14Z

SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

SEL55F18Z

Amedeo Novelli
Alpha Universe

Amedeo Novelli

İtalya

Nihayetinde fotoğrafik araştırmam her zaman insan hakkında oluyor. Tanımlamak zorunda kalırsam muhtemelen sosyal terimini kullanırım ama terimin en geniş anlamıyla. Duygularından, çevreyle ilişkilerine kadar insan hakkındaki her şey ilgimi çekiyor. Aynasız bir sistem seçtim çünkü hem gizli çekim yapmamı hem de fotoğraflarımla anlatmak istediğim duyguları yakalamaya daha duyarlı olmamı sağlıyor. Daima ışığın peşindeyim. Işık, sıradan olanı sihre dönüştürüyor. - Trent Parke

Profili Görüntüle


x