Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Bir Şehrin Hikayesini Anlatmak 

İlkin Karacan Karakuş 

“Seyahat fotoğrafçılığı sayesinde dünyanın muhteşem bölgelerini uzaktan görebiliyoruz,” diyor İlkin ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Ama gerçekten mükemmel bir seyahat fotoğrafı, fotoğrafa bakan kişide o yere gitmek için bilet alma isteği uyandırmalı.”

İşleri için dünyanın her yerine seyahat etmiş olsa da, İlkin’in en iyi bildiği ve en ikonik fotoğraflarından bazılarını çektiği yer, kendi memleketi olan İstanbul. Hikayelerle dolu bu şehrin sokaklarında yıllardır çekim yapan İlkin’in çalışmaları, bir yeri iyi tanımanın, çektiğiniz fotoğrafları daha da etkileyici kılabildiğinin kanıtı niteliğinde.

“Çekim yapacağım yerin özellikleri, mekanın ışığa nasıl tepki verdiği ve iklim üzerinde çalışıyorum,” diyor İlkin ve ekliyor: “Örneğin tarihî Ortaköy Camii ve Boğaziçi Köprüsü gün batımında mı yoksa gün doğumunda mı daha iyi görünüyor? Bunun cevabını ancak bahsettiğim faktörleri değerlendirerek bulabilirsiniz. Böylece doğru yerde, doğru ekipmanla çekim yapabilirsiniz. İnsanları gerçekten etkileme şansınız da tam bu noktada başlıyor.”

İlkin Karacan Karakuş sony A7RM3 istanbul’da bir cami üzerinde kanlı ay tutulmasının hızlandırılmış çekimi

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R III + FE 70-200mm f/4 G OSS | 0.4s @ f/8.0, ISO 400

Üzerinde çalışılmış bu yaklaşımın en güzel örneklerinden biri, İlkin’in hızlandırılmış Kanlı Ay tutulması çekimi. Sadece 149 yılda bir yaşanan bu olayı sahneleyen fotoğrafta Ay, ünlü Galata Kulesi’nin ardında alçalıyor. Kuleyi 200 mm’de çerçeveleyen ancak alçalırken görüntüde hareket edebilmesi için kompozisyonda Ay’a da yeterli alan tanıyan bu çekim için İlkin, Alpha 7R III’ün Aralıklı Çekim özelliğini kullanmış ve deklanşörü tutulma süresince birkaç dakikada bir çekim yapacak şekilde ayarlamış. “Görüntüleri daha sonra düzenleme aşamasında bir araya getirdim. Ancak burada önemli olan, gerekli görüntüleri çekebilmekti. Çekim yapacağım yerle ilgi bilgi edinmek için çok önceden araştırma yaptım. Daha önce pek çok kez bu mekana gittim, Ay’ın farklı şekillerde çekimini yaptım ve böylece neleri kullanacağımı ve nerede durmam gerektiğini öğrendim. Ertesi sabah uyandığımda ulusal ve uluslararası medya kanallarının birçoğunda fotoğraflarımın kullanıldığını gördüm ve çok mutlu oldum. Beni asıl mutlu eden şey ise doğduğum, büyüdüğüm ve halen yaşadığım şehri dünyaya tanıtma fırsatı yakalamış olmamdı.”

İlkin Karacan Karakuş sony A7RM2 yağmurda ilerleyen bir istanbul tramvayı

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 70-200mm f/4 G OSS | 1/160s @ f/4.0, ISO 1600

“İstanbul gibi güzel ve hareketli şehirlerin caddelerinde fotoğraflayacak mükemmel konular bulmak çok da zor bir iş değil,” diyor İlkin. “Bir mısır satıcısı, futbol oynayan çocuklar veya yağmurun altında ilerleyen tramvay gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz... Ancak bu çekimlerin duyguyu yansıtabilmesi için doğru ışığı veya doğru koşulları bulmanız gerekir. Bu bakımdan gün doğumu ve gün batımı çok önemli. Güneş batarken oluşan olağanüstü ışık kırılmalarıyla tarihi yapılardan yansıyan ışıklar portrelere yansıyor veya restoranlardan tüten dumanlarla cadde manzaraları puslu bir görünüm kazanıyor.”

İlkin Karacan Karakuş sony A7RM2 istanbul boğazı’nda gün batımı

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/100s @ f/4.0, ISO 640

Gün doğumu ve gün batımı, hassas pozlama yapmak istediğinizde işinizi zorlaştırabilir. Ancak İlkin bunun için Sony α7R III’ün olağanüstü dinamik aralığına ve bit derinliğine güveniyor. “Genellikle EVF’yi referans alarak manuel modda çekim yapmayı tercih ediyorum. Böylece mükemmel sonuçlar elde ediyorum. Ayrıca Raw modunda da çekim yapıyorum. Bu mod düzenleme sırasında yüksek ışıkları ve gölgeleri daha iyi kontrol etmeme imkan tanıyor. Sıkıştırılmamış 14 bit Raw dosyalar kullandığınızda tüm verileri dahil edebiliyorsunuz. Gerisi size kalmış; yapmak istediğiniz düzenlemelerde hiçbir kısıtlamayla karşılaşmıyorsunuz.”

İlkin Karacan Karakuş sony A7RM2 elinde kalp şeklinde kırmızı balonlarla oturan adam

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/40s @ f/2.8, ISO 3200

“Bu tür ekipmanlar, sokaklarda yaşanan ve tıpkı bunun gibi bir daha şahit olamayacağınız anları daha kolay yakalayabileceğiniz anlamına geliyor. Reflekslerinizi güçlendiren bu ekipman, teknik açıdan mükemmel sonuçlar elde etme şansınızı artırıyor. Çok küçük ve hafif yapıdaki bu Sony cihazı asla yanımdan ayırmıyorum. Lens takılı iki fotoğraf makinesini kolayca yanımda taşıyabiliyorum. Örneğin 16-35mm f/4 ZA OSS lensi bir makineye, 24-70mm f/2.8 GM’yi de diğerine bağlıyorum. Böylece lens geçişleri arasında vakit kaybetmiyorum ve görüntüyü anında değiştirme imkanına sahip oluyorum.” 

İlkin Karacan Karakuş sony A7RM3 yıldız şeklinde korkuluktan görünen, boğazda batan güneş

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/3.2, ISO 250

İlkin sözlerini şu şekilde noktalıyor: “İstanbul büyüleyici bir şehir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri ve tarih boyunca sayısız kültürel farklılığa, inanca, fikre, sanat eserine ve bilimsel çalışmaya ev sahipliği yapmış. İstanbul, sokaklarında yürürken sizinle adeta sohbet ediyor. Çocukluğundan bu yana camileri, kiliseleri, plajları ve tarihî binalarıyla birlikte bu şehri yaşamış biri olarak, mekanı bu denli yakından bilmenin fotoğraflarımı daha üst seviyeye taşıdığını düşünüyorum. Elbette Sony fotoğraf makinelerim de bu hikayeyi anlatmamı çok daha kolaylaştırıyor.”

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-7RM3
Otomatik netlemeli α7R III 35mm full frame fotoğraf makinesi

ILCE-7RM3

ILCE-7RM2
Arka aydınlatmalı full frame görüntü sensörüne sahip α7R II

ILCE-7RM2

SEL2470GM
FE 24-70 mm F2,8 GM

SEL2470GM

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16-35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL70200G
FE 70-200 mm F4 G OSS

SEL70200G

İlgili makaleler
İlkin Karacan Karakuş
alpha universe

İlkin Karacan Karakuş

Türkiye

“Doğduğumuz günden itibaren, asla hayallerinin peşinden koşmamış insanlardan ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini dinliyoruz. Onların aksine, ben hayallerimin peşinden koştum...”

Profili Görüntüle


x