ZV-1F ile SORPLAS geri dönüştürülmüş plastiğin görüntüsü ZV-1F ile SORPLAS geri dönüştürülmüş plastiğin görüntüsü

ZV-1F, çevre vizyonumuzu kayda geçiriyor

Çevre üzerinde sıfır etkiyi hedefliyoruz

Dünyanın güzelliğinden ilham alan Sony, hem dünyanın korunmasına yönelik ihtiyaçlara dikkatini veriyor hem de içerik oluşturucuların daha da güzel ve yaratıcı görüntüler oluşturmasına katkıda bulunuyor.
2040’a kadar Sony Group genelinde net sıfır emisyon elde etme ve 2050’ye kadar çevre üzerinde sıfır etkiye ulaşma hedefiyle çok sayıda girişimi hızlandırıyoruz.
Sony’nin Road to Zero girişimini gösteren görüntü

İnsanlar ve çevre için geliştirilen ürünler

Geri dönüştürülmüş PET şişeler kullanılarak yeni geliştirilen rüzgar siperi0

Sony olarak geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını fotoğraf makinesi gövdesinin ötesine geçirerek rüzgar siperini kapsayacak şekilde genişlettik. Ses kalitesi performansının ve rüzgar koruması etkinliğinin detaylı şekilde test edilmesiyle geliştirilen bu ürün sadece geri dönüştürülmüş0 PET şişelerden yapılmıştır. Bu sayede performans korunurken çevre üzerindeki etki azaltılır.
Bir rüzgar siperi ve plastik şişenin görüntüsü
Atık plastiğin SORPLAS’a dönüştürülüp Sony ürünlerinde kullanıldığı geri dönüşüm sistemini gösteren çizim
[1] Çarpma [2] Küf [3] Ürünler [4] Fabrikalardan/pazarlardan toplama

SORPLAS™ ile daha iyi bir gelecek tasarlıyoruz

SORPLAS, fabrika veya pazarlardan gelen kullanılmış su şişeleri ve atık optik diskler ile özel bir alev geciktiriciden yapılmıştır. Çeşitli Sony ürünlerinde ve harici ürünlerde kullanılır. SORPLAS birkaç kez geri dönüştürüldükten sonra bile fazla bozulmaz,  bu nedenle gelecekte SORPLAS’ın  geri kazanılıp yeni ürünlerde yeniden kullanılmasını umuyoruz.

%99’a kadar geri dönüştürülmüş içerik

Elektronikte kullanılan geri dönüştürülmüş plastik oranı genellikle yaklaşık %30’dur0. Çığır açan kükürt bazlı alev geciktiricimiz, %99’a2 kadar geri dönüştürülmüş içerikle bile sürekli yüksek performanslı plastik üretir.

 

[1] SORPLAS
[2] Geri dönüştürülmüş içerik %992 [3] Alev geciktiriciler, katkı maddeleri %1


[4] Tipik geri dönüştürülmüş polikarbon plastik3
[5] Petrol bazlı işlenmemiş plastik %554  [6] Geri dönüştürülmüş içerik %30  [7] Alev geciktiriciler, katkı maddeleri %15

Tipik alev geciktirici geri dönüştürülmüş polikarbon plastiğe kıyasla SORPLAS’taki yüksek geri dönüştürülmüş plastik kullanımını gösteren pasta grafiği

ZV-1F’yi SORPLAS ile geliştiriyoruz

ZV-1F’nin hem dahili hem harici parçalarında SORPLAS0 kullanıyoruz. Bu yüksek performanslı geri dönüştürülmüş plastik, çevre üzerindeki etkiyi azaltırken aynı zamanda ürünü iyileştirerek çifte avantaj sunar.
Rüzgar siperi takılmış ve ekranı açık durumdaki ZV-1F’nin görüntüsü

Birçok fotoğraf makinemizde kullanılan SORPLAS

Son on yılda dijital fotoğraf makinelerimiz ve video kameralarımızda yaklaşık 379 ton0 SORPLAS geri dönüştürülmüş plastik kullandık.
SORPLAS kullanan Sony fotoğraf makinelerinin görüntüsü

Daha iyi bir gelecek yaratan ambalajlar

Plastik ambalajları azaltıyoruz

Ambalajda plastik kullanımını bırakmak için artık malzemeler mevcut olduğunda bitki bazlı örgü olmayan kumaşlar0 veya kağıt torbalar kullanarak1ürünlerimizi ambalajlıyor, diğer yandan koruyucu ve yüksek yastıklama özelliklerini kaybetmiyoruz.
ZV-1F kutusunun ve ambalajının görüntüsü

Üretim tesislerindeki karbon ayak izimizi azaltıyoruz

Güneş panelleri bulunan Sony üretim tesisinin havadan görüntüsü

ZV-1F üretiminde %100 yenilenebilir enerji kullanılıyor

Sony olarak, enerji kullanımını sadece ürün tasarımıyla değil aynı zamanda üretim sürecinde de azaltıyoruz. Tayland ve Çin’deki ZV-1F üretimi yapan fabrikalar artık %100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Bununla kalmıyor ve dünya çapında tesislerimizde yenilenebilir enerji kullanma planımızı hızlandırıyoruz.
Rüzgar siperliği açık şekilde ZV-1F’nin görüntüsü

Vlog fotoğraf makinesi ZV-1F