Mini LED ve Full Array LED ile olağanüstü kontrast

BRAVIA XR Mini LED arka ışık

Tıpkı Full Array’de olduğu gibi, Mini LED TV’ler de hem karanlık hem de aydınlık nesnelerin net şekilde gösterilmesi için arka ışık alanlarını kontrol eder. Ancak Mini LED arka ışığın LED’leri çok daha küçük ve yoğundur, bu yüzden çok daha hassas bir kontrol gerektirir. Mini LED TV’lerimiz, Sony’ye özgü XR Backlight Master Drive sayesinde son derece doğru bir arka ışık kontrolü sunar. İşte bu nedenle parlama olmadan, mümkün olan en iyi ve en doğru kontrastı görürsünüz.

Olağanüstü dinamik aralık için Mini LED ekranları nasıl hassasiyetle kontrol ettiğimizi öğrenin

Eşsiz XR Backlight Master Drive teknolojimiz, Sony tarafından geliştirilen yerel karartma algoritmasını kullanarak binlerce ufak, yüksek yoğunluklu LED’i tam hassasiyetle, bağımsız olarak kontrol eder. İşte bu şekilde inanılmaz derinlikte siyahlar ve göz alıcı ışıklarla emsalsiz bir dinamik aralık sunabilir.

Full Array LED

Doğru derin siyahlar ve parlak vurgularla sinematik kontrast.

Yeni 4K HDR Full Array LED TV, XG95 gibi Full Array LED teknolojisi bulunan Sony BRAVIA® TV’ler, izleme deneyiminizi daha da iyileştirir ve TV’nizdeki vurguları ve düşük ışıkları en üst düzeye çıkararak size zengin siyah ve parlak renklerle muhteşem kontrast sağlar.

Geleneksel Edge LED Arka Işık

Koyu siyahlar ve parlak vurgularda zorlanır.

Tek bir LED dizisi, tüm görüntüdeki ışığı dengelemeye çalışır. Karanlık kısımlar o kadar karanlık, parlak kısımlar o kadar parlak olmaz; daha fazla parıltı görülmesi muhtemeldir.

Geleneksel Edge LED Arka Işık

*Temsili görüntüler.

Full Array LED Arka Işık

*Temsili görüntüler.

Full Array LED Arka Işık

Daha parlak vurgular, daha derin siyahlar.

LED’lerin yoğunluğu sahneye göre ayarlanabilir. Işığın gerekli olduğu yerlerde ışıklı, karanlık gereken yerlerde karanlık.

*Temsili Görüntü.

Neden Full Array LED?

Yerel karartmalı Full Array LED’in gerçek avantajları, daha gerçekçi yüksek parlaklık, daha doğru gölge ayrıntıları ve daha derin, mürekkep benzeri siyahlar elde etmenizdir. Bunun iyi bir örneği, gece gökyüzünde aya bakmaktır. Kenar aydınlatmalı veya Doğrudan aydınlatmalı bir TV’de, daha siyah bir gökyüzü için ayın parlaklığından ödün vermeniz gerekir (veya tam tersi) ve siyahlar yine de muhtemelen maviye veya griye kaçar. Yerel karartmalı Full Array LED TV’de (XG95 gibi); net, parlak ay ve karanlık, otantik gökyüzüyle muhteşem ve doğal bir görüntü elde edersiniz. 

Yerel karartmalı Full Array LED ve
Kenar ve Doğrudan aydınlatma

Birçok LED TV "Kenar aydınlatmalıdır", yani ışık kaynağı, panelin altındaki veya her iki yanındaki LED dizisinden gelir. Bu yöntem, ince ve uygun fiyatlı TV yapımında iyi olsa da oldukça parlak ve koyu alanlara sahip sahneleri aynı anda görüntülemekte o kadar iyi değildir. Parlak alanlar yeterince parlak olmaz, siyah alanlar ise daha gri veya mavimsi görünebilir.

Doğrudan aydınlatmalı TV’ler de bu sorunu yaşayabilir. LED dizisinin kenara yerleştirilmesi yerine ışığı doğrudan ekrandan göndermek için doğrudan panelin arkasına yerleştirilir. Bu, size daha güçlü parlaklık sağlasa da karanlık fondaki parlak nesnelerin etrafında dikkat dağıtan ışık "haleleri", bu karanlık alanlarda yeterince doğru olmayan renk oluşturabilir ve TV’niz daha kalın olur.

kenar aydınlatma
GELENEKSEL EDGE LED
full array led
FULL ARRAY LED

*Temsili görüntüler.

Tüm koyu ve açık renkleri yakalar