Full Array LED

Doğru derin siyahlar ve parlak vurgularla sinematik kontrast.

Yeni 4K HDR Full Array LED TV, XG95 gibi Full Array LED teknolojisi bulunan Sony BRAVIA® TV’ler, izleme deneyiminizi daha da iyileştirir ve TV’nizdeki vurguları ve düşük ışıkları en üst düzeye çıkararak size zengin siyah ve parlak renklerle muhteşem kontrast sağlar.

Geleneksel Edge LED Arka Işık

Koyu siyahlar ve parlak vurgularda zorlanır.

Tek bir LED dizisi, tüm görüntüdeki ışığı dengelemeye çalışır. Karanlık kısımlar o kadar karanlık, parlak kısımlar o kadar parlak olmaz; daha fazla parıltı görülmesi muhtemeldir.

Geleneksel Edge LED Arka Işık

*Temsili görüntüler.

Full Array LED Arka Işık

*Temsili görüntüler.

Full Array LED Arka Işık

Daha parlak vurgular, daha derin siyahlar.

LED’lerin yoğunluğu sahneye göre ayarlanabilir. Işığın gerekli olduğu yerlerde ışıklı, karanlık gereken yerlerde karanlık.

*Temsili Görüntü.

Neden Full Array LED?

Yerel karartmalı Full Array LED’in gerçek avantajları, daha gerçekçi yüksek parlaklık, daha doğru gölge ayrıntıları ve daha derin, mürekkep benzeri siyahlar elde etmenizdir. Bunun iyi bir örneği, gece gökyüzünde aya bakmaktır. Kenar aydınlatmalı veya Doğrudan aydınlatmalı bir TV’de, daha siyah bir gökyüzü için ayın parlaklığından ödün vermeniz gerekir (veya tam tersi) ve siyahlar yine de muhtemelen maviye veya griye kaçar. Yerel karartmalı Full Array LED TV’de (XG95 gibi); net, parlak ay ve karanlık, otantik gökyüzüyle muhteşem ve doğal bir görüntü elde edersiniz. 

Yerel karartmalı Full Array LED ve
Kenar ve Doğrudan aydınlatma

Birçok LED TV "Kenar aydınlatmalıdır", yani ışık kaynağı, panelin altındaki veya her iki yanındaki LED dizisinden gelir. Bu yöntem, ince ve uygun fiyatlı TV yapımında iyi olsa da oldukça parlak ve koyu alanlara sahip sahneleri aynı anda görüntülemekte o kadar iyi değildir. Parlak alanlar yeterince parlak olmaz, siyah alanlar ise daha gri veya mavimsi görünebilir.

Doğrudan aydınlatmalı TV’ler de bu sorunu yaşayabilir. LED dizisinin kenara yerleştirilmesi yerine ışığı doğrudan ekrandan göndermek için doğrudan panelin arkasına yerleştirilir. Bu, size daha güçlü parlaklık sağlasa da karanlık fondaki parlak nesnelerin etrafında dikkat dağıtan ışık "haleleri", bu karanlık alanlarda yeterince doğru olmayan renk oluşturabilir ve TV’niz daha kalın olur.

kenar aydınlatma
GELENEKSEL EDGE LED
full array led
FULL ARRAY LED

*Temsili görüntüler.

Öte yandan yerel karartmalı Full Array LED TV’de, (Sony’nin X-tended Dynamic Range Pro adlı eşsiz teknolojisi sayesinde) hassasiyetle kontrol edilebilen çok sayıda LED bulunur. Yani ekranın belirli bölümleri inanılmaz derecede parlakken, diğer alanlar simsiyah kalabilir; bunların hepsi, size geleneksel kenar aydınlatmalı veya arkadan aydınlatmalı TV’lerden çok daha ilgi çekici ve doğal bir izleme deneyimi sunan gelişmiş arkadan aydınlatma teknolojisi sayesindedir. 

Tüm koyu ve açık renkleri yakalar
8k x-tended
x-tended

Işık çıkışını ekranın tamamında hassasiyetle dengeleyen, bazı alanları kısıp bazı alanları güçlendiren X-tended Dynamic Range™ PRO, geleneksel LED arka ışıklı TV’lere göre birkaç kat daha fazla parlaklık aralığı ortaya çıkararak karanlık sahnelerin daha karanlık, parlak sahnelerin daha parlak olmasını sağlar.