Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz

Sony Computer Science Laboratories, Inc. (Sony CSL), dünya çapındaki toplulukların yararına, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik sunmak için daha yenilikçi yollar arıyor.

Açık Enerji Sistemleri nedir?

Yenilenebilir enerjiye yönelik talep arttıkça, geleneksel olmayan Açık Enerji Sistemleri, bireysel evlerden ve tesislerden gelen talebe göre topluluklarda elektriği ve ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının dalgalanan üretim hızını da otomatik olarak yönetir.

Geleneksel elektrik enerji sistemleri
Geleneksel elektrik enerji sistemleri
Açık Enerji Sistemleri
Açık Enerji Sistemleri

Topluluğa göre yönetilen enerji

Geleneksel olarak elektrik, merkezi olarak üretilir ve ardından evlere ve işletmelere ulaşmak üzere uzun mesafelere giden iletim hatlarına dağıtılır. Açık Enerji Sistemleri, yenilenebilir enerji üretim kaynakları için merkezi olmayan bir enerji dağıtımı ve batarya depolama ağından oluşur. Ardından enerji, ağ dahilindeki yerel kullanıcılarla paylaşılır.

Kullanıcılar arasında verimli yenilenebilir enerji paylaşımı
Kullanıcılar arasında verimli yenilenebilir enerji paylaşımı

Ev ve işletme tüketimi için yerel olarak üretilen yenilenebilir enerji, doğrudan ve verimli denkler arası enerji dağıtımı ile gerçekleştirilir. Doğru akım (DC) tabanlı Açık Enerji Sistemi (DCOES), güneş panellerinin ürettiği, bataryaların sakladığı ve denkler arası dağıtımın kullanıcılara paylaştırdığı DC gücünü kullanır.

Elektrik sistemlerini daha bağımsız ve güvenilir kılma

Açık Enerji Sistemi, otonom elektrik alışverişi ile yenilenebilir enerji üretiminin sürdürülebilirliğini artırır. Çünkü OES, geleneksel şebeke enerjisi şemasından bağımsız çalışır, özellikle de güvenilir elektrik dağıtımı şebekelerinin olmadığı yerlerde veya enerji kesintilerinin sıkça gerçekleştiği yerlerde çok değerlidir.

Elektrik sistemlerini daha bağımsız ve güvenilir kılma
DC Tabanlı Açık Enerji Sistemini Uyguluyoruz

Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (OIST) Üniversitesi'nde, fakülte binaları doğru akım (DC) tabanlı Açık Enerji Sistemi (DCOES) ile donatıldı. Sony CSL, Aralık 2014'ten beri otonom elektrik alışverişini tanıtıyordu.

Yoshiichi Tokuda
Dünyanın her yerine elektrik götürüyoruz

Yoshiichi Tokuda

Sony CSL

Açık Enerji Sistemleri (OES) olarak bilinen yeni sürdürülebilir enerji sistemleri üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları, elektriksiz yaşayan insanlara Dünya Kupası'ndaki maçları kamusal alanda sunma amaçlı bir projeyle 2010 yılında başladı. Güneş enerjisi kullanılarak, Gana Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesindeki elektrik şebekesi olmayan 10'dan fazla topluluk 2010 FIFA World Cup South Africa™ maçlarını izleyebildi.
Bu geliştirme çalışmasına, şu anda Okinawa'da yerel yenilenebilir kaynaklarda üretilen elektriğin büyük ölçekli enerji istasyonları ve hatta elektrik dağıtım ağları olmayan alanlarda verimli şekilde kullanılmasını, dağıtılmasını sağlayan, DC tabanlı otonom elektrik alışverişi teknolojisi ile devam ediyoruz.
Sony CSL gerçekleştirmek istediği geleceği şöyle açıklıyor: "Yenilenebilir enerji kullanarak sürdürülebilir enerji sistemleri ile dünyanın her yerine elektrik götürmek.

Sony Computer Science Laboratories, Inc.

Kamu yararına bağlılığımızla, araştırmamızın faydalarını tüm dünyanın hayatında olumlu değişiklikleri desteklemek için kullanmak istiyoruz. Sony CSL olarak, herkes için daha parlak bir gelecek vadeden teknolojiler ve faaliyetler geliştirmeyi amaçlıyoruz."

Sony CSL

Sony'nin teknolojisi hakkında daha fazla bilgi alın