aibo için yeni, geni dönüştürülmüş ambalaj

Devrim niteliğinde yeni bir ambalaj doğdu. aibo, %50 oranında geri dönüştürülmüş PET (polietilen tereftalat) plastik şişelerden üretilen keçe bir ambalaj içine sıkıca sarılarak, hasardan korunmuş halde teslim ediliyor.

Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür - Sony’nin eko tasarım prensipleri

Küresel "Sıfıra Giden Yol" çevre planına uygun olarak Sony, tüm ürünlerinde ve faaliyetlerinde tüketimi azaltma, ayrıca malzemeleri yeniden kullanma ve geri dönüştürme çalışmalarına devam ediyor.

Kıymetli şeyleri korumak

Geri dönüştürülmüş yeni ambalajı, aibo’yu yeni ailesine katılana kadar sıkıca sarıp koruyor. Plastik şişeden geri dönüştürülen malzemenin kullanıldığı keçe ambalaj, aibo’ya veya diğer ürünlere göre şekillendirilebiliyor.

Ödüllü sürdürülebilir ambalaj görüntüsü
Ödüllü sürdürülebilir ambalaj

Prestijli Asya Ambalaj Federasyonu AsiaStar ödüllerinde takdir kazandı    

Asya Ambalaj Federasyonu, Eko Ambalaj (Çevresel Olarak Sürdürülebilir Ambalaj) kategorisindeki prestijli AsiaStar 2018 ödülünü Sony tarafından geliştirilen aibo ambalajına verdi. Bu ödül, "ambalajın ve ürünün ömrü boyunca çevreye olan etkilerine özel dikkat gösterilerek tasarlanmış" ambalajlara veriliyor.

Ambalajın yapılışı

Plastik şişelerden aibo’nun yeni ambalajına

Plastik şişeler [1] toplanıyor, [2-3] öğütülüyor, [4] 50-50 oranında yeni polietilen tereftalat "yüne" eklenerek 3 mm kalınlığında bir keçe tabakası şeklinde örülüyor, bu da [5] rulolar halinde tedarik ediliyor ve [6] şekillendirilerek [7] aibo’nun yeni ambalajı elde ediliyor.

İkonik bir ürün için ikonik bir ambalaj tasarlamak

Hem tasarım hem de teknoloji gerektiren bir sınav

Tasarımcılar ve mühendisler, hem çevresel hedefleri hem de aibo’nun koruyucu bir ambalajdan uzaklaşma konseptini gerçeğe dönüştürmek için tasarımı, maliyeti ve çizilmeye karşı dayanıklılığı göz önünde bulundurarak birlikte çalıştı. Yüksek geri dönüştürülmüş malzeme oranı da kendi zorluklarını beraberinde getirdi.

Yenilikle geri dönüşümü ilerletmek

Bir kumaştaki geri dönüştürülmüş malzeme oranını artırmak, "bağlama sıkılığını" azaltabilir; bu da kuvvet ve şekil muhafazasıyla ilgili sorunlar yaratır. Dolayısıyla genellikle geri dönüştürülmüş malzemenin büyük oranda yeni malzemeyle karıştırılması gerekir. aibo ambalajında, plastik şişe malzemesi oranının başarıyla %50’ye çıkarılmasını sağlayan, özel bir işlemle birlikte keçe kullanıldı.

Entegre tek parçalı yapı

aibo’nun ambalajı, hem tampon işlevi gören hem de darbeye karşı dayanıklı PET keçeden üretildi. %50 geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının yanı sıra hem darbe emici bir saklama yastığı hem de kuvvetli bir dış kapak sağlayan, içi boş, yenilikçi üç katmanlı yapısıyla eşsiz.

Kaynakları korumak ve daha iyi bir ilk izlenim

Koliyle gönderilen ürünlerin, genellikle içeriden ekstra poşet ve kaplama kağıdıyla suya ve toza karşı korunması gerekir. aibo’nun keçe ambalajındaki yoğun lifler, dışarıdan gelen kirlere karşı çok daha dayanıklı, bu yüzden ek koruma gerekmiyor; yani kaynaklar daha iyi korunuyor ve aibo’yla ilk karşılaşmada muhteşem bir ilk izlenim veriyor.

Mürekkebe gerek yok

aibo’nun adı ambalaja basılmak yerine işlendi; böylece mürekkeple bağlantılı çeşitli kimyasallara ve petrol ürünlerine ihtiyaç kalmıyor ve çevre üzerindeki etki azalıyor.

Motohiro Sato

Ambalaj Tasarımı ve Mühendislik Departmanı

Üretim Tasarımı Bölümü
Sony Global Manufacturing & Operations Corporation

Motohiro Sato’nun fotoğrafı

aibo’nun ambalajını "%50 oranında geri dönüştürülmüş PET şişe malzemesi" kullanma hedefiyle tasarlamaya başladık ve bu seferki sınavımız bunu, önceki yıl başardığımız %30 oranından yukarı çıkarmaktı.
Sürekli aradığımız "iyi malzeme hissi" ve "aibo’nun uyuduğu izlenimini" verme isteğimiz, keçenin şeklini karmaşıklaştırdı ve tasarımı ile üretimini zorlaştırdı ama kesinlikle bu sorunların üstesinden gelebildik ve hedefimize ulaştık.
Ambalaj malzemelerinin çevreye etkisi üzerine çalışmayı sürdüreceğiz ve kullandığımız geri dönüştürülmüş plastik şişe malzemesinin oranını daha da yükseltme hedefimiz doğrultusunda yol almaya devam edeceğiz.

Kenichi Hirose’nin fotoğrafı
Kenichi Hirose

Grafik Tasarımcı

Creative Center
Sony Corporation

2014’te, yeni bir ambalaj stili oluşturmak amacıyla, keçeden bir ambalaj geliştirmeye başladık. Öncelikle keçemizin lif bileşenini anlamamız gerekiyordu, bu yüzden çeşitli içerik oranlarıyla, malzeme koruma yöntemleriyle vs. bir dizi prototip yaptık. Sonra, bildiğimiz plastik şişelerden geri dönüştürülen PET malzemesini kullanarak keçe üretmeyi denedik.
Müşterinin aibo’yla ilk karşılaşmasını temsil eden bu ambalajla birlikte, aibo’nun tüm gövdesini, kuvvet ve yumuşaklığı kendine özgü bir şekilde bir araya getiren bu malzemeye sardık. Ambalaj, aibo’yu sıkıca sarıp koruyor. 
İleride, daha da gelişmiş bir ambalaj üreteceğiz; amacımız, %100’e yakın düzeyde geri dönüştürülmüş malzeme kullanmak. Bu ambalaj stilinin birçok kişinin çevre bilincini etkileyeceğini umuyoruz.

aibo

merakınızı serbest bırakın