Dünyanın ilk bilişsel zekalı TV’leri ile görüntü ve seste yeni bir boyut

 Gerçekmiş gibi hissedebileceğiniz görüntü ve ses için Cognitive Processor XR 

Cognitive Processor XR™ ile BRAVIA TV’ler içeriği analiz edip insanların gerçek hayatta duyduğu ve gördüğü şekilde sunar. Örneğin bu TV’ler insanların bir görüntüde daha çok odaklandığı yeri (mesela bir filmin ana karakteri) anlar. Ayrıca görüntüde bir jet uçuyorsa sesin yukarıdan gelmesi gerektiğini bilirler ve o sesi oturma odanıza getirirler. Sonuçta favori içerikleriniz öyle gerçekçi bir şekilde sunulur ki gerçek hayattaki gibi hissedebilirsiniz.

Cognitive Processor XR’ın çalışma şekli

 Bilindik Yapay Zeka; renk, kontrast ve netlik gibi görüntü unsurlarını ancak tek tek algılayıp analiz edebilir. Bu da görüntü unsurunun yalnızca belirli bir seviyeye kadar gelişmesi anlamına gelir. Dünyayı algılayışımız, gözlerimizden ve kulaklarımızdan beynimize gelen her türde bilgiye dayalıdır. Aynı bu şekilde çalışan Cognitive Processor XR™ yüz binlerce unsuru tek seferde çapraz analiz eder. Bu unsurlardan biri de odak noktasıdır ve bu teknoloji insanların en çok nereye odaklandığını tespit edebilir. Odak noktası da dahil her bir görüntü unsurunun çapraz analizini yaparak her parçayı entegre edip ayarlar ve görüntüye en yüksek derinliği ve gerçekçiliği kazandırır. 

(1) Orijinal (2) Renk (3) Netlik (4) Odak Noktası (5) Kontrast (6) Hareket (7) Çapraz Analiz 

Odak noktası nedir?

Odak noktası, bir fotoğrafta odaklandığınız yer, sahne içinde gözlerinizi doğal olarak çeken yerdir. Cognitive Processor XR teknolojisiyle tasarlanan TV’ler bu odak noktasını tanır ve aynen gözlerinizin gerçek hayatta yaptığı gibi, görüntünün o parçasını geliştirir. Böylece topa sahip oyuncu veya ana karakter daha derin görüntülenir ve skor tabelaları daha kolay görülür.

Odak noktasının Cognitive Processor XR’da nasıl çalıştığını görün 
Daha gerçekçi, daha etkileyici bir ses alanı yaratıyoruz, tıpkı gerçek hayatta duyduğunuz gibi
Ekrandaki mikrofondan gelen ses dalgalarıyla, şarkı söyleyen bir kadını gösteren TV
Sizi aksiyonun içine çekecek şekilde konumlandırılan ses

Sesin nereden geldiğini isabetli bir şekilde belirleyerek ve bu sesi ekranın doğru noktasına yerleştirerek insan kulağını taklit eden gelişmiş ses işlemeyle, BRAVIA XR TV’lerimiz sizi sahnenin tam ortasına taşır.

Oturma odasında kanepede TV izleyen bir kadın; üstündeki, arkasındaki ve önündeki sanal hoparlörlerden ses dalgaları geliyor
Ekstra boyutlarla sanal bir ses deneyimi 

Sesi yatay ve dikey yönlerde veren BRAVIA XR TV’ler, gerçekten çok boyutlu bir deneyim sunar. Sesi analiz edip 5.1.2 kanal surround sese kadar dönüştürür ve gerçek bir 3D ses alanı oluşturur.