Dünyanın ilk bilişsel zekalı TV’si

Heyecanlandıran, duygulandıran ve tıpkı gerçek dünyadaymış gibi hissettiren tam sürükleyicilik. BRAVIA XR™ TV’ler geliştirilirken amaç buydu; bu TV’ler, beynimizin düşünme ve tepki verme yöntemini taklit eden yepyeni Cognitive Processor XR™ işlemcisi üzerine kuruldu.

Ekrandan size daha fazla heyecan ve duygu sunuyoruz

Gerçeklik nasıl bir şey? BRAVIA XR TV “Bilişsel Zeka” ile bu soruyu cevaplamaya çalışıyor. Ekranda daha fazla insan perspektifi sunmak için gözümüzün nasıl gördüğünü, kulağımızın nasıl duyduğunu anlar; böylece gerçek dünyaya daha yakın bir deneyim üretir ve sizi her sahnenin daha derinine götürür.

Bilişsel zeka nedir?

Dünyayı algılayışımız, gözlerimizden ve kulaklarımızdan aynı anda beynimize gelen bilgilere dayalıdır. Bilindik Yapay Zeka renk, kontrast ve ayrıntı gibi unsurları ancak tek tek algılayıp analiz edebilir. Cognitive Processor XR ise tıpkı beynimiz gibi, her unsuru aynı anda çapraz analiz eder.

Tıpkı beynimiz gibi, yüzlerce bilgiyi analiz eder

Cognitive Processor XR, bu gerçekliğe yakınlık hissini oluşturmak için ekranı yüzlerce bölgeye ayırır ve bu bölgelerdeki her nesneyi daha önce olmadığı kadar iyi tanımlar. Üstelik görüntüyü oluşturan yüz binlerce farklı unsuru bir saniye içinde çapraz analiz edebilir, tıpkı beyinlerimizin işleyişi gibi.

Tıpkı gözlerinizin dünyayı algıladığı gibi görünen görüntüler
Bölünmüş ekranda renk, kontrast, netlik ve hareketin dengeli görüntü için nasıl ayarlandığını gösteren tavus kuşu görüntüsü
Gerçekçi görüntü için her unsur dengeli bir uyum içinde

Bir TV görüntüsünü oluşturan farklı unsurlara tek tek bakıldığında ve tüm unsurlar aynı seviyeye ayarlandığında, sonuç insana yapay gelebilir ve izleyiciyi deneyimden uzaklaştırabilir. Çapraz analiz ile her unsur, hep birlikte en iyi sonuca ulaşacak şekilde ayarlanır; böylece her şey uyumlu olur ve tamamen doğal gelir.

Gözlerinizle aynı şekilde odaklanır

Gerçek hayatta bir şey gördüğümüzde, gözlerimiz her şeye aynı anda odaklanmaz, sadece o sırada görmek istediğimiz nesneye odaklanır. BRAVIA XR TV’ler, aynı şekilde çalışarak sahnedeki ana netleme noktasını bulur ve nesnedeki her ayrıntıyı iyileştirerek tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, doğal bir derinlik algısıyla ön plana çıkmasını sağlar.

BRAVIA XR’ın sağladığı netleme iyileştirmelerini vurgulayan, trendeki bir kadının görüntüsü
Daha gerçekçi, daha etkileyici bir ses alanı yaratıyoruz, tıpkı gerçek hayatta duyduğunuz gibi
Ekrandaki mikrofondan gelen ses dalgalarıyla, şarkı söyleyen bir kadını gösteren TV
Sizi aksiyonun içine çekecek şekilde konumlandırılan ses

Kulaklarımız, çevremizdeki çok boyutlu alanda belirli seslerin tam olarak nereden geldiğini anlamakta oldukça iyidir. İşte bu nedenle hoparlörleri yanda veya çerçevede olan TV’lerde, ses görüntüyle eşleşmiyormuş gibi gelir. BRAVIA XR TV’ler, sesin ekrandaki konumunu algılayabilen ve doğru yere yerleştirebilen, gelişmiş ses işleme kullanır. Sonuçta, tam sahnenin ortasındaymış gibi hissedersiniz.

Ekstra boyutlarla sanal bir ses deneyimi 

Normal TV sesi odaya yatay olarak yayılırken, BRAVIA XR TV’ler, sesi tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi her yöne gönderebilir. Ne izlerseniz izleyin, bu TV’ler gerçek çok boyutlu deneyim için sesi analiz edip 5.1.2 kanal surround sese dönüştürür. Ses sadece yatay olarak değil, dikey olarak da konumlandırılarak gerçek bir 3D ses alanı oluşturulur.

Oturma odasında kanepede TV izleyen bir kadın; üstündeki, arkasındaki ve önündeki sanal hoparlörlerden ses dalgaları geliyor
BRAVIA XR’ın arkasındaki felsefeyi öğrenin 

Yeni BRAVIA XR TV’lerin arkasındaki mühendis ekibinden, onları yepyeni bir TV işlemcisi türü üretmeye iten sebebi öğrenin.

BRAVIA XR tasarımının arkasındaki ilhamı keşfedin

Evde gerçekten sürükleyici bir deneyim sunan, son derece dar kenarlara ve tek parça tasarıma sahip minimalist konsepti BRAVIA XR tasarımının arkasındaki yaratıcı ekipten dinleyin.

Yeni BRAVIA XR TV Duyurusunu İzleyin

Cognitive Processor XR teknolojili BRAVIA XR’ın ardındaki felsefeyi ve daha önce görülmemiş gerçekçilikte bir deneyim için görüntü ve sesi nasıl iyileştirdiğini öğrenin. İş ortaklarımızın BRAVIA CORE ve Google TV özellikleriyle pratik ilişkileri üzerine yaptığımız röportajlara bakın.

BRAVIA XR tanıtımını izleyin

BRAVIA XR grubunun arkasındaki teknolojiyi keşfedin ve bu TV’leri diğerlerinden ayıran tüm görüntü ve ses iyileştirmelerini, ayrıca akıllı özellikleri öğrenin.

XPERIA 5 II Newsletter Subscription
.
Alpha-XC Newsletter Subscription
.
.