SONY SANATÇI RÖPORTAJLARI

Chiyomaru Shikura

"Fire Pro Wrestling" ve "Clock Tower" gibi klasik oyunların müzik prodüktörü; pop grubu "Akihabara"nın prodüktörü ve animasyon şarkılarının bestecisi.

Müzik Endüstrisinin Geleceği

Müzik dünyasında farklı yetenekleriyle ün kazanan Chiyomaru video oyunu müziği prodüktörlüğü, pop grubu prodüktörlüğü, CEO'luk, hatta şarkı yazarlığı yapıyor. Chiyomaru ile Yüksek Çözünürlüklü Ses teknolojisinin müzik endüstrisinin geleceğini nasıl etkileyeceğini konuştuk.

Röportaj: blueprint / Fotoğraf: Yohei Takeuchi

S: Ses teknolojisinin tüm yönlerini yakından tanıyorsunuz, hatta dijital sıkıştırma hakkında ders veriyorsunuz. Bir kaynak olarak Yüksek Çözünürlüklü Ses hakkında ne düşünüyorsunuz?

Y: Yüksek çözünürlüklü sesi ilk ortaya çıktığında dinlediğim zamanı hatırlıyorum. O zamanlar bu teknolojiyi Walkman® modellerinde kolay kolay bulamazdınız ve bunun özel durumlarda müzik dinlemek için iyi olduğunu düşünmüştüm. Ancak şu an çok daha yaygın olarak, özellikle beste yaparken kullanılması gerektiğini düşünüyorum. CD'de duyduğunuzdan çok farklı bir ses.

S: Yüksek Çözünürlüklü sesi dinlemek neden keyif veriyor?

Y: Güzel olan şey şarkıcının nefes aldığını hissedebilmeniz; stüdyoda onun yanındaymış gibi hissediyorsunuz.

S: Şu an ses aktörleri ve "Stand Up! Project" şirketiyle çalışıyorsunuz. İnsan sesi odaklandığınız yeni bir alan mı?

Y: Kesinlikle. Şirketimiz genç kızlar için CD'ler üretiyor. İnsan kafası şeklinde mikrofonlar kullanıyor ve tüm sesleri bunlardan çalışıyoruz; sizinle kimin konuştuğunu ve sesin hangi yönden geldiğini hemen öğreniyorsunuz. Yüksek çözünürlüğün sunduğu zengin ses, bu sesi çok kaliteli hale getiriyor.

S: Bu yeni yüksek çözünürlük çağında insanların müzikten beklentileri nedir?

Y: Dinleyiciler, ona sahip olma isteği uyandıran müziği ister ve satın alır. Yüksek çözünürlüklü iyi bir cihazda duyduğunuz müzik çok daha iyidir; ona kesinlikle sahip olmak istersiniz.

S: Yüksek Çözünürlüklü Ses teknolojisinin müzikal aktiviteleri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

Y: Yüksek çözünürlüklü ses yaygınlaşırsa özgün yeni sesler oluşturabilen (deyim yerindeyse) "zanaatkarlar" gerekecek. Yüksek Çözünürlüklü Ses teknolojisinin klasik eserleri yeniden yorumlamak için de kullanılabileceğini düşünüyorum.

Marty Friedman

Marty'nin heavy metal grubu "Megadeth"in solo gitaristliğinden JPOP hayranlığına uzanan yolculuğunu ve Yüksek Çözünürlüklü Ses hakkındaki fikirlerini okuyun.

Sanatçıların İstediği Kalitede

Yüksek Çözünürlüklü Ses ile stüdyo kalitesindeki sesin en küçük ayrıntılarının tadını çıkarın. Müzik tutkusu sinyalden hoparlöre her bileşeni birleştirirken, dijital yükseltme gibi gelişmiş teknolojiler üstün dinleme deneyiminin oluşturulmasına yardımcı olur.