BRAVIA ile her sahnede sürdürülebilirlik

Daha da büyük TV ekranlarına yönelik talep artarken daha fazla kaynak ve enerji kullanımı riski ortaya çıkıyor.  Ancak Sony’nin sürdürülebilirlik taahhütleri, geliştirmeden TV’nin izlenmesine kadar verimlilik kazançları sunuyor.

Sürükleyici deneyim çevre hassasiyetiyle birleşiyor

Yenilenemeyen kaynakları daha az kullanarak büyük eğlenceler yaratıyoruz

BRAVIA ile, sürükleyici TV deneyimlerinin ve etkileyici tasarımların yanı sıra yenilenemeyen kaynak kullanımını ve çevre üzerindeki etkiyi azaltan yeniliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Geri dönüştürülmemiş plastik ve toplam plastik tüketimini azaltıyoruz

Sürdürülebilirlik için Sony’nin gelişmiş mühendisliği

Ambalajlamadan ana gövdenin arka kapağı gibi büyük parçalara kadar, geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını azaltma çalışmalarımızı tamamen entegre ediyoruz.

2018 modeline göre geri dönüştürülmemiş plastik kullanımındaki %50 düşüşü gösteren grafik
Sony "SORPLAS™” ile yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik

Malzeme geliştirmeden estetiğe kadar, tasarımın her yönü üzerinde düşünerek tasarımdan ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzeme kullanımımızı artırıyoruz. 55 inç A80 serisi kapaklarında Sony’nin geliştirdiği SORPLAS™ geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak geri dönüştürülmemiş plastik kullanımı yaklaşık %50 azaltılmış ve kaliteli bir yüzey elde edilmiştir.

Harici Hava Püskürtme

Hassas kalıplama tekniklerinin kullanımı, yapısal olarak güçlü ve güzel paneller üretirken ağırlığı büyük oranda azaltır. Geleneksel kalıplamada pürüzlü yüzey oluşumunu engellemek için aşırı doldurma yapılması gerekir, ancak harici hava püskürtme kullanımıyla reçine parçaları preslenerek hem eğrilme hem de atık ortadan kaldırılabilir.

[1] Normal kalıplamada dengesiz basınç nedeniyle oluşan çukurlar [2] Harici Hava Püskürtmeli kalıplamayla çukur yok [3] Dış yüzey [4] İç yüzey [5] Aşırı plastik doldurmak yerine, basınç dengesizliğinden kaçınmak için arkadan hava basıncı uygulanır.

Normal kalıplama işlemiyle harici hava püskürtmeli kalıplama işleminin karşılaştırması.
2018 modeline göre daha düşük ağırlığı ve daha iyi ambalajlama yapısını gösteren resim.
Çevre için ambalajlama

Normalde BRAVIA TV’lerin üstünde, altında, sağ ve sol uçlarında ambalajlama malzemesi kullanılması gerekir. Ancak çok sayıda simülasyondan sonra ve yıllara dayanan lojistik bilgi birikimiyle Sony, üst ve alt ambalajlama malzemelerini ek ambalajlama öğeleri olmadan TV’yi koruyacak şekilde güçlendirmenin yolunu buldu ve ağırlığı %25 azalttı.

Hem yüksek görüntü kalitesi hem de enerji tasarrufu sunuyoruz
Ekran parlaklığının ortama göre ayarlandığını gösteren görüntü
Otomatik parlaklık kontrolüyle ideal izleme ve enerji kullanımı

Ortam ışığı algılama etkin olduğunda, ekran parlaklığı odanızın aydınlatmasına göre optimize edilir ve güç tüketimi azaltılabilir.   

[1] Karanlık ortam [2] Aydınlık ortam

Güç tüketiminin ekranın parlaklığına göre kontrol edildiğini gösteren görüntü.
Her görüntü konumunun parlaklığına göre verimli güç kullanımı

Görüntünün her bölümünü optimize etmek için eşsiz sinyal işlemeyle net ve parlak görüntülerin keyfini çıkarın.

[1] Karanlık [2] Tipik parlaklık [3] Aydınlık

Plastiği çevre için tekrar tasarlıyoruz

Shusuke Tomonaga

Sony Home Entertainment & Sound Products Inc.
TV Bölümü Ürün Tasarımı Bölümü 2, Ürün Tasarımı Bölümü

Röportaj yapılan kişinin portresi

2010’dan bu yana TV bölümümüz, ürünleri çevreyi düşünerek tasarlamak amacıyla, aktif bir şekilde yüksek oranda geri dönüştürülmüş malzeme içeren SORPLAS™ geri dönüştürülmüş plastik kullanmaktadır.

TV’ler büyüdükçe ve nakliyeye verilen ünite sayısı arttıkça çevre üzerindeki etki de artar. Bir yandan çevre üzerindeki etkiyi azaltmaya çalışırken daha büyük TV’ler üretebilmek için, grup şirketleriyle birlikte 2018’den bu yana malzeme geliştiriyoruz ve SORPLAS™’ı sadece iç parçalarda değil, aynı zamanda büyük miktarda plastik içeren dış parçalarda da kullanıyoruz.

SORPLAS™’ın dış parçalarda kullanılması için yüksek seviyede tasarım bilgisi gerekiyor ancak tekrar tekrar üretilen prototipler ve formül iyileştirmelerinden sonra, en geniş yüzey alanına sahip arka kapakta kullanılabilecek bir SORPLAS™ geliştirdik. Bu malzeme bazı 2021 BRAVIA XR modellerinde kullanılacak ve önceki modellere göre geri dönüştürülmemiş plastik miktarı yarı yarıya azaltılacaktır.

Sony’nin TV Grubu, tüm üretim tesislerinde SORPLAS™’a ek olarak başka geri dönüştürülmüş malzemeler de kullanacak ve dünya çapında çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için çalışmaya devam edecektir.