BRAVIA ile her sahnede sürdürülebilirlik

Daha da büyük TV ekranlarına yönelik talep artarken daha fazla kaynak ve enerji kullanımı riski ortaya çıkıyor. Ancak Sony’nin sürdürülebilirlik taahhütleri, ürün geliştirmeden TV’nin izlenmesine kadar verimlilik kazançları sunuyor.

Sürükleyici deneyim çevre hassasiyetiyle birleşiyor

BRAVIA ile, en sürükleyici TV deneyimlerinin ve etkileyici tasarımların keyfini çıkarırken, bir yandan da enerji tüketimini ve yenilenemeyen kaynak kullanımını düşürerek çevre üzerindeki etkiyi azaltan yeniliklerden faydalanabileceksiniz.

Daha verimli üretim, taşıma ve kullanım

Sürdürülebilirlik için gelişmiş mühendislik

Çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için, geri dönüştürülmemiş plastiği azaltma, taşıma verimliliğini artırma ve kullanım sırasında güç tüketimini gözden geçirme gibi, ürünün ömrü boyunca geçtiği birçok aşama üzerinde çalışıyoruz.

Üretim

Daha az geri dönüştürülmemiş plastik kullanımı

Yüksek geri dönüşüm ile ürün kalitesini bir araya getiriyoruz

Malzeme geliştirmeden estetiğe kadar her tasarım aşamasında, yüksek kaliteli görünümü koruyarak geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmayı başardık. Özellikle de OLED TV’lerde, Sony tarafından geliştirilen SORPLAS™ geri dönüştürülmüş plastiğin arka kapakta, yani alan bakımından TV’nin en geniş parçasında kullanılmasıyla, genel geri dönüştürülmemiş plastik kullanımı yaklaşık %60 azaltılıyor.

Arka tarafı ve SORPLAS topaklarını gösteren ürün görüntüsü
Geri dönüştürülmüş ve güzel 

Dış parçalarda geri dönüştürülmüş plastik malzemeler kullanılırken bazı görünüm niteliklerini elde etmek daha zor olabilir. Ancak SORPLAS™ geri dönüştürülmüş plastik malzememiz, dikkatli ham madde seçimi, üretim sırasında kompozisyon ayarı ve tescilli katkı maddesi formülüyle kullanılıp müşterilerin BRAVIA’dan beklediği güzel ve parlak siyah görünümü sergileyebilir.

Dayanıklılık testinin görüntüsü.
Uzun süreli kullanım için uzun süren dayanıklılık

TV’ler gibi ev aletlerine yönelik plastik, kuvvet ve ateşe dayanıklılık için katkı maddesi içerir. SORPLAS™’ın malzeme geliştirme süreci, genel plastik kullanılan geleneksel TV’lerle aynı özellikleri elde etmek için minimum katkı maddesi kullanımına imkan tanır. Sonuçta TV, çevre üzerinde daha az etkiyle uzun kullanım süresi sunar.

Tekrarlanan geri dönüşüm özelliğiyle kapalı döngüye doğru

SORPLAS™’ın avantajlarından biri, birkaç kez geri dönüştürüldükten sonra dahi fazla bozulmamasıdır. Geri dönüştürülmüş SORPLAS™ parçalar, atık hacmini azaltma ve geri dönüştürme odaklı topluma katkıda bulunma potansiyeline sahiptir.

Daha az ağırlık için üretim

Harici Hava Püskürtme

Hassas döküm teknikleri, hem panellerin kuvvetli ve güzel olmasını sağlıyor hem de ağırlığı azaltarak ambalajın daha ince olmasına, dolayısıyla plastik kullanımının azalmasına yol açıyor. Hem eğilmeyi hem de atığı engellemek için, harici hava püskürtmeyle reçine parçaları havayla bastırılıyor.

[1] Normal dökümde düzensiz basınçtan kaynaklanan çukurlar [2] Harici Hava Püskürtmeli dökümde çukur yok [3] Dış yüzey 
[4] İç yüzey [5] Plastiği aşırı doldurmak yerine, arkadan hava basıncı uygulanarak düzensiz basınç engelleniyor.

Taşıma

Daha sürdürülebilir lojistiğe doğru
2018 modeline göre daha düşük ağırlığı ve daha iyi ambalajlama yapısını gösteren resim
Daha az plastik kullanılan daha iyi ambalaj

Normalde BRAVIA TV’lerin üstünde, altında, sağ ve sol uçlarında ambalajlama malzemesi kullanılmalıdır. Çok sayıda simülasyon ve onlarca yıldır elde edilen küresel lojistik deneyiminin ardından, ambalaj tasarımını daha az ambalaj malzemesiyle TV’yi koruyacak şekilde optimize ettik ve ambalajın plastik hacminde yaklaşık %35 düşüş sağladık.

Daha küçük ve hafif ambalajla CO2 düşüşü

Nakliye sırasında ürünü koruyan ambalajın tasarımını yenileyerek ambalaj boyutunu %15, toplam ağırlığı ise %10 azalttık. Bu sayede bir paletteki ünite sayısı yaklaşık 1,3 kat artıyor. Sonuç olarak, ürün nakliyesinde ünite başına CO2 salınımı yaklaşık %15 oranında azalmış oluyor.

Normal kalıplama işlemiyle harici hava püskürtmeli kalıplama işleminin karşılaştırması.
Eski ve yeni ürün ambalajını karşılaştıran görüntüler
Daha az mürekkep, kaynakları korur

Ambalaj üzerine basılan ürün bilgileri, sadelik ve uzunluk açısından dikkatle incelendi ve ambalaj tasarımından ve cazibesinden ödün vermeden, baskıda mürekkep kullanımı yaklaşık %90 azaltıldı.

Kullanım

Yüksek görüntü kalitesi ve düşük enerji kullanımı
Ekran parlaklığının ortama göre ayarlandığını gösteren görüntü
Otomatik parlaklık kontrolüyle optimum izleme ve enerji tüketimi

Ortam ışığı algılama etkin olduğunda, ekran parlaklığı odanızın aydınlatmasına göre optimize edilir ve güç tüketimi azaltılabilir.

 [1] Karanlık ortam [2] Aydınlık ortam

Güç tüketiminin ekranın parlaklığına göre kontrol edildiğini gösteren görüntü.
Otomatik izleyici algılama

İzleyici hareketini algılayan özel BRAVIA CAM aksesuarını taktığınızda, TV’nin önünde kimse olmadığında ekran otomatik olarak karartılarak güç tüketimi en aza indirilir .

Güç tasarrufu moduna ayarlandığında TV UI’si
Kolay kurulumla ideal görüntü ve enerji tasarrufu

Tek adımda TV kurulumu, ayarları kolaylaştırır ve daha tatmin edici hale getirir. İlk kurulum menüsünden, ekran parlaklığı ile güç kullanımı arasında istenen dengeyi elde etmenizi sağlayan Güç Tasarrufu modunu seçebilirsiniz.

[1] Kapalı [2] Yüksek

Güç tüketiminin ekranın parlaklığına göre kontrol edildiğini gösteren görüntü
Her görüntü konumunun parlaklığına göre verimli güç kullanımı

Görüntünün her bölümünü optimize etmek için eşsiz sinyal işlemeyle net ve parlak görüntülerin keyfini çıkarın.

[1] Karanlık [2] Tipik parlaklık [3] Aydınlık

Plastiği çevre için tekrar tasarlıyoruz

Shusuke Tomonaga

Ürün Tasarımı Bölümü 2, TV İşletme Grubu
Sony Corporation

Röportaj yapılan kişinin portresi

2010’dan bu yana TV bölümümüz, ürünleri çevreyi düşünerek tasarlamak amacıyla, yüksek geri dönüştürme oranına sahip SORPLAS™ geri dönüştürülmüş plastiği aktif şekilde kullanmaktadır.

 TV’ler büyüdükçe ve nakliyeye verilen ünite sayısı arttıkça çevre üzerindeki etki de artar. Bir yandan çevre üzerindeki etkiyi azaltırken daha büyük TV’ler üretebilmek için, grup şirketleriyle birlikte 2018’den bu yana malzeme geliştiriyoruz ve SORPLAS™’ı sadece iç parçalarda değil, aynı zamanda büyük miktarda plastik içeren dış parçalarda da kullanıyoruz.

SORPLAS™’ın dış parçalarda kullanılması için yüksek seviyede tasarım bilgisi gerekiyor ancak tekrar tekrar üretilen prototipler ve formül iyileştirmelerinden sonra, en geniş yüzey alanına sahip arka kapakta kullanılabilecek bir SORPLAS™ formülü geliştirdik. Bu malzeme, bundan sonra bazı 2021 BRAVIA XR modellerinde kullanılacak ve önceki modellere göre geri dönüştürülmemiş plastik miktarı yarı yarıya azaltılacaktır.

 BRAVIA, tüm üretim tesislerinde SORPLAS™’a ek olarak başka geri dönüştürülmüş malzemeler de kullanacak ve dünya çapında çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için çalışmaya devam edecektir.