Dünyayı düşünen ambalaj

Sony, kaynak koruma çabalarının bir parçası olarak, kulaklık ambalajlarında kullanılan plastik miktarını büyük ölçüde azaltmaya çalışıyor. 

1. Girişim

Plastik ambalajdan kağıt ambalaja
Plastik içeriğinde %90 oranında azalma

Geniş kapsamlı yenileme çalışmalarımızın bir parçası olarak, mevcut modellerin dış ambalajında plastik yerine kağıt kullanıyoruz. Özellikle MDR- EX15AP’nin dış ambalajı yeniden tasarlanarak toplam plastik kullanımı yaklaşık %96’dan %5’in altına düşürüldü.

Plastik kullanımı karşılaştırmasını açıklayan resim
Karşılaştırmalı plastik kullanım oranları

[1] Yenileme öncesi [2] Yenileme sonrası

Yenileme öncesi ve yenileme sonrası iki ürün ambalajı görüntüsü
MDR-EX15AP ambalajının genel görüntüsü

[1] Yenileme öncesi [2] Yenileme sonrası

Daha kolay geri dönüşüm için daha az plastik

Karton tasarımında önceden geri dönüşümü engelleyen PP (plastik) laminasyon kullanılıyordu. Bu malzeme, kartonun geri dönüştürülmesini sağlayan, aşınmaya dayanıklı bir cila ile değiştirildi. 

[1] Kağıt yüzeyinde PP laminasyon işlemi
[2] Baskı teknolojisiyle UV cila uygulaması

İllüstrasyon

2. Girişim

Daha az plastik kullanılan ambalaj

Sürdürülebilirlik, WF-1000XM4’ün ürün tasarımı temalarından biriydi ve kulaklık serimizde plastik ambalaj bakımından ilk büyük azalma elde edildi. Kulaklık başlığı ve kablo için kullanılan politen torba ve bölmeli tepsi yerine kağıt kullanıldı ve kulaklık serisinde ilk defa kağıt tepsi kullanımı gerçekleştirildi. Daha önce plastik olan, çizilmeye dayanıklı EVA ve yalıtım tabakası yerine de kağıt malzeme kullanıldı.

Sony "Orijinal Karışım Malzemesi"

Yenilikçi karışık kağıt ambalajımız, üretimden geri dönüşüme kadar gerçek sürdürülebilirlik için tasarlanmıştır. Etiket hariç olmak üzere, WF-1000XM4’ün ambalajı tamamen "Orijinal Karışım Malzemesinden" üretilmiştir.

Malzemelerin kaynaklarını gösteren harita
Köken ve üretim

Geri dönüştürülmüş kağıt ve sürdürülebilir ormancılıkla üretildi

Kağıt malzemenin görüntüsü
Malzemeler

Çeşitli ambalaj bileşenlerinin hepsi, kolay ve erişilebilir geri dönüşüm sağlayan karışım malzemesi kullanılarak üretildi

Keita Sakane

Elektrikli Ürün Müdürü/Proje Müdürü

Mobil Ürün İşletme Bölümü,
Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İşletme Grubu
Sony Corporation

Elektrik bölümü müdürünün portresi

Birkaç yıl önce bu modelin sorumluluğu bana verildiğinde, ambalajdaki ölü hacim ve kullanma kılavuzunun kalınlığı beni endişelendirmişti ve bunu geliştirmek istedim. Bölgede ve ülkede yapılan pazar araştırmalarında, insanların çevre bilinci taşıyan tasarım politikaları olan ürünleri satın almak istediklerini söylemeleri bizim için büyük bir motivasyon oldu.

Ekip, ambalajdaki ölü hacmi ve kullanma kılavuzunda kullanılan ifadeleri azaltmayı düşündü. Çevre dostu malzemelerin kullanımının getirdiği maliyet sorunları var ama tüm ürünün boyutunu ve ambalaj malzemelerinin alanını azaltarak bu sorunların üstesinden gelebildik. Bence boyutun küçültülmesi, nakliye süresinin çevreye olan etkisini de azaltıyor.
Sadece müşterilerimizi memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda çevreyi de düşünen bir ürün üretebildiğimiz için gurur duyuyorum. Koronavirüs salgını sırasında yardımlarından dolayı ilgili herkese teşekkür etmek istiyorum.

Mekanik bölümü müdürünün portresi
Katsuro Haşimoto

Mekanik Bölümü Müdürü

Mobil Ürün İşletme Bölümü,
Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İşletme Grubu
Sony Corporation

Birçok Sony kulaklık ambalajında çalıştım ama sanırım WF-1000XM4’ün “%100 plastiksiz ambalajı” Sony’de bir ilk ve belki de sektöre öncülük eden bir çevre koruma tedbiri.
Şimdiye kadar, ambalajın plastik olması gerektiği kanıksanmıştı ama bu sefer ambalajın %100 plastiksiz olması gerektiği kuralı tasarımı oldukça zorlaştırdı.
Fikir tartışmaları yaparak ve ortaya çıkan sorunları tek tek çözerek nihayet hiç plastik kullanılmayan bir ambalaj üretebildik.
İleride de çevre konusunda bilinçli ambalajlar üretme çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.