Orijinal Karışım Malzemesi

Sony tarafından geliştirilen kağıt malzeme

Hem Çevre Hem Gelecek için

Sony, bazı ürünlerde sadece plastik ambalaj kullanımına başvurmak yerine kağıt tabanlı ürün ambalajı kullanmanın da dahil olduğu çeşitli çevre koruma faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Orijinal Karışım Malzemesi nedir?

Orijinal Karışım Malzemesi Sony tarafından çevre bilinciyle üretilmiş bir kağıt malzemesidir. Petrol bazlı plastiklere gerek duymaz ve birçok ambalaj ihtiyacını karşılayacak biçimde kullanılabilir.

Orijinal Karışım Malzemesinin doğuşu

Çevre bilinciyle yetiştirilmektedir

Çoğu kağıt ürünü uzun ömürlü yetişkin ağaçlardan üretilir, uzun sürede büyüyen bitkiler de nesillerce bakım ister. Orijinal Karışım Malzememiz ise bambu ve şeker kamışı gibi hızla büyüyen bitkilerden üretilir. Üreticiler ile yetiştiricilerin de bu süreçteki öneminin farkında olduğumuzdan büyüme ve hasat evresinde çevreyi göz ardı etmiyoruz.

1. Uzun ömürlü bitki 2. Kısa yetişme döngüsü olan bitki 3. Fidan 4. Büyüyen ağaç 5. Kesme 6. Ayırma ve hasat 7. CO2 emilim dönemi

Orijinal Karışım Malzemelerinin Tedariği
Çok yönlü ambalaj tasarımı

Sony birbirinden farklı şekillerde ambalaja sahip birçok ürün üretmektedir. Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız bizi çeşitli Orijinal Karışım Malzemesi formülleri üretme konusunda teşvik etti. Böylece çok çeşitli ürünlere ve amaçlara uygun şekillere girebilen ambalajlar oluşturabiliyoruz.

Ambalajımızla bilinç oluşturuyoruz

Çevreyi düşünerek üretilmiş, ele hoş gelen yüksek kaliteli malzemeler kullanarak, ambalajı eline alan herkese çevre bilinci aşılamak istiyoruz.

Tüm ambalaj düşünüldü

Orijinal Karışım Malzemesi çeşitli amaçlar için şekillendirilip kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir. İç ve dış kutular, kulaklık yastıkları, kılıflar, koruyucu ürün levhaları ile kullanım kılavuzları gibi birçok üründe kullanılabilir.

Kağıt malzemede kabartmalı Sony logosu
Daha az mürekkep kullanımı

Kelimeler ve metinler, mürekkep kullanılmadan kabartma işlemiyle oluşturulabiliyor.

Gereksiz renklendirme yok

Son ürün daha güzel ve organik bir görünüm için renklendirilmeden bırakılır.

Kağıt malzemenin görüntüsü
Geri dönüşüm düşünülerek üretildi

Karışım Malzemelerinden üretilen ambalajlar, başka bir ayırma işlemine gerek kalmadan, diğer kağıt malzemelerle birlikte toplanabilir, böylece yeni kağıda geri dönüşümü kolaylaşır.

1. Yeni kağıda geri dönüştürülür 2. Üretilir 3. Satın alınır 4. Malzeme olarak toplanır 5. Atık olarak işlenir

Ambalajlamanın Bugünü ve Yarını
Tasarımcının portresi
Kenichi Hirose

Tasarımcı
Yaratıcılık Merkezi
Sony Group Corporation

Bu malzemenin kullanılmasındaki amaç, müşterilerimize çevre konusunda daha bilinçli olmaları yönünde bir mesaj “iletmek”. Onlara “nerede”, “ne”, “nasıl” ve “neden” sorularının cevabını vermeyi düşündük. Özünde Sony açısından çevre bilinci sadece ürün tedarikiyle elde edilebilecek bir şey değildir. Çevresel döngü, bu kavramı anlayanların eylemlerine bağlı olarak gerçekleşir. Bu fikri temel alarak, çeşitli çevreleri ziyaret ettik, ham malzemeleri dikkatle seçtik ve özelliklerinden en iyi şekilde faydalanarak bir araya getirip işlevsel olarak optimize edilmiş malzemeler ürettik ve bunları “iletişim amaçlı malzemelere” dönüştürdük. Bu ambalajın insanlara mesaj vereceğini umuyoruz.