TriporousTM, temiz bir dünyaya destek oluyor

Sony’den devrim niteliğinde, yüksek performanslı, atık biyokütlesinden geri dönüştürülen, yeni bir filtreleme malzemesi.

Su ve hava için devrim yaratan yeni bir filtreleme malzemesi

Sony TriporousTM, dünya çapında çok çeşitli ortamlarda suyu ve havayı temizlemek, güvenliği, hijyeni ve konforu artırmak için tasarlanan eşsiz ve çok yönlü bir filtreleme malzemesidir. TriporousTM ile Sony, herkesin temiz suya ve temiz havaya erişebileceği bir gelecek düşlüyor.
Japonya İcat ve Yenilik Enstitüsü’nden "21. Yüzyıl İcatlarına Teşvik Ödülü"nü ve "21. Yüzyıla Verilen Destek" ödülünü kazanmıştır.

Triporous logosu görüntüsü
Atıklara yeni bir amaç kazandırıyoruz
Triporous tamamen atık pirinç çeltiklerinden üretiliyor görüntüsü
TriporousTM, tamamen atık pirinç çeltiklerinden üretiliyor

TriporousTM, %100 biyokütleden üretiliyor. Sony’nin teknolojisi, TriporousTM üretiminde fazla biyokütleyi kullanıyor ve bu da çevresel etkiyi azaltabilir.

Bölgeye göre yıllık pirinç çeltiği atığı

Dünya çapında, yılda yaklaşık 150 M ton atılıyor

[1] Asya (Bangladeş, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Myanmar, Pakistan, Filipinler, Tayland, Vietnam): 136 Mt
[2] Afrika (Mısır, Nijerya): 6,16 Mt
[3] Güney Amerika (Brezilya): 4,74 Mt
[4] Kuzey Amerika (ABD): 2,04 Mt
[5] Avrupa (AB): 0,84 Mt
[6] Okyanusya (Avustralya): 0,06 Mt

TriporousTM nedir?
Daha hızlı adsorpsiyon ve daha büyük parçacıklar

TriporousTM, üç farklı boyutta gözeneğe sahiptir ve bu sayede daha büyük organik maddeleri yakalayabilir ve geleneksel aktif karbonlu filtrelere göre bazı organik maddeleri daha hızlı ve verimli şekilde yakalayabilir. Büyük gözeneklerin yakaladığı organik maddeler arasında bakteriler, virüsler ve bazı alerjenler ve enzimler gibi büyük proteinler ile çeşitli büyük organik moleküller yer alır.

[1] TriporousTM [2] Aktif karbon

Daha hızlı adsorpsiyon ve daha büyük parçacıklar görüntüsü
TriporousTM aktif karbonu geride bırakıyor

TriporousTM’un eşsiz mikro yapısı, gaz ve koku adsorpsiyonu için ideal olmasını sağlıyor. Ayrıca sıvılardan MS2 bakteriyofaj gibi büyük organik maddelerin ayrıştırılmasında; tipik olarak su arıtmada kullanılan, Hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbonlu adsorbana göre daha iyi performans sunar.

[1] Kontaminasyon [2] Süre (dk) [3] TriporousTM sonucu [4] Hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbon

Triporous aktif karbonu geride bırakıyor görüntüsü
TriporousTM ile mümkün olabilecekler

Kokusuz spor kıyafetlerini, daha hızlı ve verimli su ve hava arıtıcılarını ve gıda, kozmetik ve elektronik gibi çok çeşitli ürünlerdeki iyileştirmeleri düşünün; bunların hepsi TriporousTM teknolojisi ile mümkün olabilir.

Su kalitesini iyileştiriyoruz

TriporousTM filtreleme, sağlıksız ortamlarda bile temiz içme suyu sağlamak için kullanılabilir. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde faydalı olacaktır.

Hava kalitesini iyileştiriyoruz

TriporousTM, endüstriyel buhar ve gaz gibi kirleticilerin adsorpsiyonu ile havayı temizleyebilir. Bu, bazı mikroskobik parçacıklı madde türlerine (PM2.5) ve fotokimyasal sise maruz kalma oranını da azaltabilir.

Dr. Seiichiro Tabata’nın görüntüsü
Çevreyi pirinç çeltikleriyle koruyoruz

Dr. Seiichiro Tabata

Triporous’un Mucidi
Sony Corporation

Pil malzemeleri ile ilgili temel araştırmalar yaparken, yeni gözenekli TriporousTM malzemesini geliştirme üzerine çalıştım. Atık pirinç çeltiği biyokütlesinden üretilen bu malzeme, farklı boyutlarda üç tip gözeneğe sahip (isimdeki "tri" üç sayısından geliyor). Bu eşsiz mikro yapı, malzemeye çeşitli uygulamalarda kullanılma potansiyeli kazandırıyor. Örneğin, TriporousTM’un virüs parçacıklarını ayrıştırabilmesi, dünyanın elektrik şebekesine bağlı olmayan bölgelerinde temiz suyun güvence altına alınmasına yardımcı olmasını sağlayabilir. Suyu ve havayı temizleyen bu yeni malzemeyle, dünya insanları için daha konforlu ve sürdürülebilir bir hayatı mümkün kılmak istiyorum.

Triporous görüntüsü
TriporousTM

Su ve Hava Arıtımında Yenilikçi Yeni Bir Malzeme(Sadece İngilizce)

Tesisimizin ayak izini azaltıyoruz görüntüsü
Tesisimizin ayak izini azaltıyoruz
Yeni nesil için projektörler görüntüsü
Yeni nesil için projektörler
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz görüntüsü
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz
Lisansla ilgili sorular

Sony, TriporousTM lisansını vermeye başladı. TriporousTM malzemesini kendi ürünlerinde ve fabrikalarında kullanmak isteyen veya TriporousTM ticari faaliyetlerinde iş birliği yapmak isteyen şirketler lütfen sorularınızı buraya iletin.