TriporousTM, temiz bir dünyaya destek oluyor

Sony tarafından, fazla biyokütleden geri dönüştürülerek tasarlanan, devrim niteliğinde yeni bir gözenekli karbon materyal.

Su ve hava arıtımında devrim yaratan yeni bir gözenekli karbon materyal

Sony’nin su ve hava arıtımına yönelik eşsiz ve çok yönlü gözenekli karbon materyali Triporous™, dünya çapında zengin bir ortam çeşitliliğinde güvenlik, hijyen ve konforu artırır. Sony, TriporousTM ile temiz suya ve temiz havaya herkesin ulaşabileceği bir gelecek tahayyül ediyor.
Japonya Keşifler ve Yenilikler Enstitüsü tarafından “21. Yüzyıl Keşifleri Teşvik Ödülü” ve “21. Yüzyıla Katkı Ödülüne” layık görüldü.

Triporous logosu görüntüsü
Atıklara yeni bir amaç kazandırıyoruz
Triporous tamamen atık pirinç çeltiklerinden üretiliyor görüntüsü
TriporousTM, atılan pirinç çeltiklerinden üretilir

TriporousTM, fazla biyokütleden üretilir. Sony teknolojisi fazla biyokütleyi geri dönüştürerek, çevre üzerindeki etkiyi azaltmaya yardımcı olabilecek TriporousTM’u ortaya çıkarır.

Bölgeye göre yıllık pirinç çeltiği çıkışı

Dünya çapında, yılda yaklaşık 150 milyon ton ortaya çıkıyor

[1] Asya (Bangladeş, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Myanmar, Pakistan, Filipinler, Tayland, Vietnam): 136 Mt
[2] Afrika (Mısır, Nijerya): 6,16 Mt
[3] Güney Amerika (Brezilya): 4,74 Mt
[4] Kuzey Amerika (ABD): 2,04 Mt
[5] Avrupa (AB): 0,84 Mt
[6] Okyanusya (Avustralya): 0,06 Mt

TriporousTM nedir?
Daha hızlı adsorpsiyon ve daha büyük maddelerin adsorpsiyonu

Üç farklı boyuttaki gözenekleri sayesinde TriporousTM daha büyük organik maddeleri adsorbe edebilir ve bilindik aktif karbona kıyasla, bazı organik maddeleri çok daha hızlı ve verimli şekilde adsorbe edebilir. Daha büyük gözenekler tarafından adsorbe edilen organik maddeler arasında bakteriler ve virüsler, büyük proteinler ve bir dizi büyük organik molekül de yer alır.

[1] TriporousTM   [2] Bilindik aktif karbon

Daha hızlı adsorpsiyon ve daha büyük parçacıklar görüntüsü
TriporousTM performansı, bilindik aktif karbonu geride bırakıyor

TriporousTM’un eşsiz mikro yapısı, gaz ve koku adsorpsiyonu için ideal olmasını sağlıyor. Ayrıca sıvılardan MS2 bakteriyofaj gibi büyük organik maddelerin ayrıştırılmasında; tipik olarak su arıtmada kullanılan, Hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbonlu adsorbana göre daha iyi performans sunar.

[1] Kontaminasyon [2] Süre (dk) [3] TriporousTM sonucu [4] Hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbon

Triporous aktif karbonu geride bırakıyor görüntüsü
TriporousTM ile mümkün olabilecekler

Kokmayan spor kıyafetlerini, daha hızlı ve verimli su ve hava arıtıcılarını ve gıda, kozmetik ve elektronik gibi çok çeşitli ürünlerdeki iyileştirmeleri düşünün; bunların hepsi TriporousTM teknolojisi ile mümkün olabilir.

Su kalitesini iyileştiriyoruz

TriporousTM filtreleme, sağlıksız ortamlarda bile temiz içme suyu sağlamak için kullanılabilir. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde faydalı olacaktır.

Hava kalitesini iyileştiriyoruz

TriporousTM, endüstriyel buhar ve gaz gibi kirleticilerin adsorpsiyonu ile havayı temizleyebilir. Bu, bazı mikroskobik parçacıklı madde türlerine (PM2.5) ve fotokimyasal sise maruz kalma oranını da azaltabilir.

Dr. Seiichiro Tabata’nın görüntüsü
Çevreyi pirinç çeltikleriyle koruyoruz

Dr. Seiichiro Tabata

Triporous’un Mucidi
Sony Group Corporation

Pil malzemeleri üzerine basit araştırmalar yürütürken yeni gözenekli materyal TriporousTM’u geliştirmek üzere çalıştım. Pirinç çeltiğinden üretilen bu materyal, farklı boyutlarda üç tip gözeneğe sahip (adında geçen “tri” de üç sayısından geliyor). Bu eşsiz mikroyapı, materyale çeşitli uygulamalarda kullanılabilme potansiyeli kazandırıyor. Örneğin TriporousTM’un virüs partiküllerini giderebilme özelliği, dünyanın elektrik şebekesine bağlı olmayan kısımlarında temiz suya ulaşımı temin etmeye yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları halen devam ediyor. Suyu ve havayı temizleyen bu yeni materyalle, dünya insanları için daha konforlu ve sürdürülebilir bir hayatı mümkün kılma çabalarına katkıda bulunmak isterim.

Triporous görüntüsü
TriporousTM

Su ve Hava Arıtımında Yenilikçi Yeni Bir Malzeme(Sadece İngilizce)

Tesisimizin ayak izini azaltıyoruz görüntüsü
Tesisimizin ayak izini azaltıyoruz
Yeni nesil için projektörler görüntüsü
Yeni nesil için projektörler
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz görüntüsü
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz
Lisansla ilgili sorular

Sony, TriporousTM lisansını vermeye başladı. TriporousTM malzemesini kendi ürünlerinde ve fabrikalarında kullanmak isteyen veya TriporousTM ticari faaliyetlerinde iş birliği yapmak isteyen şirketler lütfen sorularınızı buraya iletin.