TEMEL LENS BİLGİLERİ

Lens yuvası, sensör biçimleri
Sony lens yuvaları: A ve E

Sony'nin ürettiği fotoğraf makineleri, A mount ve E mount olmak üzere iki lens yuvası sisteminde olur. A mount Sony'ye özel Tam Geçirgen Ayna tipi fotoğraf makinesi gövdelerinde standartken E mount aynasız gövdelerde kullanılır.

Lens yuvalarının farkı

A mount ve E mount'un özellikleri

Sony Tam Geçirgen Ayna Teknolojili A mount fotoğraf makineleri, tam zamanlı aşama algılamalı otomatik netlemenin avantajlarını sunar. Aynasız E mount modellerinin kısa flanş ardı mesafesi, olağanüstü tutuş ve mobilite sunan kompakt, yüksek performanslı gövdeler ve lensler tasarlamayı mümkün kılar.

A mount fotoğraf makinesinin içi
A montaj mount'ı

[1] Lens yuvası [2] Flanş ardı mesafesi [3] Tam Geçirgen Ayna [4] Görüntü sensörü düzlemi

E mount fotoğraf makinesinin içi
E mount

[1] Lens yuvası [2] Flanş ardı mesafesi [3] Görüntü sensörü düzlemi

Görüntü sensörü boyutu

Full frame ve APS-C formatları

Hem A hem de E mount fotoğraf makineleri, full frame ve APS-C sensör seçeneklerine sahiptir. Yaygın olarak kullanılan birçok sensör boyutunun arasında full frame büyük format, APS-C ise orta format olarak kabul edilir. Her iki format da popülerdir ve kendi avantajları vardır.

* Tüm ölçümler yaklaşıktır

Lens ve sensör kombinasyonları

Sony, karşılık gelen sensör formatlarını kapsayan görüntü daireli full frame ve APS-C lensler sunar. Lensler genelde sensör formatına uyacak şekilde seçilse de daha geniş kapsam veya ekstra telefoto menzili gerektiğinde kırpma alanını ve görüş açısını çeşitlendirmek için farklı kombinasyonlar kullanılabilir.

* Görüntüler sadece örneklendirme amacı taşımaktadır.