Aydınlatma sistemi
Gelişmiş görüntüler için aydınlatma

İster hareketsiz çekim ister video çekimi yapın, sanatsal niyetinizi etkili bir şekilde aktaran bir hava oluşturmak için aydınlatma elzemdir. Burada, profesyonel kalitede görüntüler yakalamak için kullanabileceğiniz birkaç aydınlatma aracı ve tekniğini size tanıtacağız.

Flaş kılavuz sayıları (GN)

* Ürünün stok durumu bölgeye bağlıdır.

Daha fazla mesafe için harici flaş

"Kılavuz Sayıları" flaş ünitesinin belirli bir mesafedeki nesneleri aydınlatma kabiliyetini belirtir. Kılavuz sayısı, maksimum flaş-nesne mesafesinin uygun diyafram açıklığı F sayısı ile çarpımına eşittir: Kılavuz Sayısı (GN) = mesafe (m) x diyafram açıklığı (F sayısı)

Örneğin, 60 olan kılavuz sayısı (ISO 100'de metre olarak), 15 metre uzakta olan bir nesnenin F4 (60 = 15 x 4) diyafram açıklığı ayarı ile doğru şekilde aydınlatılacağını gösterir. Diyafram açıklığı boyutunu F8'e düşürürseniz mesafe yarıya düşer ve maksimum 7,5 metre (60 = 7,5 x 8) uzaklıktaki nesneler doğru şekilde aydınlatılır. Fotoğraf makinesinin ISO ayarını artırmak, daha yüksek GN'ye sahip bir flaş ünitesi kullanmaya benzer sonuçlar verebilir.

Harici flaş üniteleri

Bounce Flaş 
Gölgeleri yumuşatın ve derinliği güçlendirin

Fotoğraf makinesinden ayrı bir flaş kurulumu görsel derinliği artırabilse de, daha fazla boyutluluk sunan daha doğal ışık için, fotoğraf makinesi üzerindeki bir flaş ünitesinin ışığını duvar veya tavan gibi yakındaki bir yüzeyden yansıtmak genellikle daha kolaydır ve bazen aynı etkiyi yaratabilir. Arada çarpıcı bir fark olabilir ve flaş ünitesi fotoğraf makinesi üzerinde kaldığı için maksimum düzeyde hareketlilik ve hız elde edersiniz. Flaşı yansıtmak, daha geniş bir kapsam sağlar ve örneğin bir grup insanı aydınlatmanız gerektiğinde idealdir.

Doğrudan Flaş
DOĞRUDAN FLAŞ
Tavandan yansıtma
BOUNCE FLAŞ
Tavandan yansıtma

Doğrudan flaşla elde edilebilenlerden daha sofistike görüntüler ve daha yumuşak havalar için, flaşı tavana doğru tutarak ışığı yayın.

Doğrudan flaş

Doğrudan flaş

Tavandan yansıtma

Bounce flaş

Duvardan yansıtma

Nesne konturlarının yanına yumuşak gölgeler düşmesini istiyorsanız duvardan yansıtma da yapabilirsiniz. Bu yaklaşım, bazen iç mekan ışıklarıyla daha iyi uyum sağlar.

Tavandan yansıtma
DOĞRUDAN FLAŞ
Duvardan yansıtma
BOUNCE FLAŞ
Doğrudan flaş

Doğrudan flaş

Duvardan yansıtma

Bounce flaş

Flaş Senkronizasyonu
Yüksek hızlı ve yavaş flaş senkronizasyonu

Parlak ışık koşullarında arka planda bokeh oluşturmak için, yüksek bir deklanşör hızı ve geniş diyafram açıklığı gerekir. Aynı zamanda destek flaşa da ihtiyacınız varsa maksimum deklanşör hızı sınırlanır ve bu da yeterince geniş bir diyafram açıklığı kullanmayı imkansız hale getirir. Yüksek hızlı senkronizasyon (HSS), tüm deklanşör hızlarında flaş kullanmayı mümkün kılar, böylece diyafram açıklığını gerektiği kadar artırabilirsiniz.

Yavaş senkronizasyon, iç mekanda veya geceleri arka plan manzarasını yeterince ortaya çıkarmak için yavaş deklanşör hızı gerektiğinde kullanılır. Flaş nesneyi ortaya çıkarmak için yanar ve deklanşör hemen kapanmak yerine, arka planı da ortaya çıkarmaya yetecek kadar açık kalır. Bu özellik size hem nesnenin hem de arka planın ortaya çıktığı dengeli görüntüler sağlar.    

Yüksek hızlı senkronizasyon

[Sol] Normal [Sağ] HSS

Yüksek hızlı senkronizasyon

Destek flaşı, normalde deklanşör hızını sınırlar ve arka planı netleyecek şekilde küçük bir diyafram açıklığı gerektirir. HSS, düşük alan derinliği için yüksek deklanşör hızı ve geniş diyafram açıklığına imkan tanır.

Yavaş senkronizasyon

Normal flaş, nesneyi uygun şekilde ortaya çıkarır ama arka plan karanlık kalır. Yavaş senkronizasyonlu flaş ile hem nesne hem de arka plan doğru şekilde ortaya çıkar.

Yavaş senkronizasyon

[Sol] Normal [Sağ] Yavaş senkronizasyon

Fotoğraf makinesinden ayrı flaş
Oran kontrollü 1, 2 ve 3 ışıklı kurulumlar

Fotoğraf makinesinden ayrı birden çok flaş, aydınlatma seçeneklerinizi oldukça genişletebilir. Kızılötesi veya radyo iletişimi yoluyla oran kontrolü, her ışıktan ideal ışık çıkışını elde etmeyi kolaylaştırabilir.

1 ışık: B

1 ışık
1 ışık

Birden çok ışık içeren kurulumlar daha fazla çok yönlülük sağlasa da ayrı tek bir flaş da daha derin, daha ilginç gölgeler ve konturlar için ana ışık kaynağını fotoğraf makinesi ekseninden uzaklaştırarak güzel görüntüler üretebilir. Yansıtılan ışık, fazladan destek sağlar. Fotoğraf makinesi üzerindeki flaş ünitesi (A), yalnızca kontrol için kullanılır, makineden ayrı flaş ünitesi (B) ise sahnenin tamamı için birincil ışık kaynağı görevi görür.

2 ışık: B + C

2 ışık
2 ışık

2 ışıklı bir kurulum, çok yönlülüğü ve kontrolü yükselterek en doğru ana-destek aydınlatma oranıyla optimum nesne derinliğini elde etmek için flaş ünitelerini konumlandırmanıza ve çıkışlarını ayarlamanıza olanak sağlar. "Ana" ışık (B), nesneyi yandan aydınlatırken, "destek" ışık (C) gölgeleri yumuşatır ve arka planı aydınlatır. Yukarıdaki 1 ışıklı kuruluma nazaran, nesne daha net görünür ve arka plandan ayrılır. 1 ışıklı kurulumda olduğu gibi, fotoğraf makinesi üzerindeki flaş (A) yalnızca kontrol sunar.

3 ışık: B + C + D

3 ışık
3 ışık

Üçüncü bir ışık, arka planı aydınlatmak ve nesne konturlarını belirlemek için fazladan serbestlik sağlar. Bu örnekte, birincil nesne aydınlatması için ana ışık (B) ile birlikte arka planı doğrudan ve genişçe aydınlatan destek ışık (C) kullanılmıştır. Bu durumda üçüncü ışık, yani çerçeve ışığı (D), nesnenin ana ışıktan en uzak olan tarafını belirleyen incecik bir ışık çizgisi oluşturur ve böylece nesne görece parlak arka planda net bir şekilde ortaya çıkar. Bu görüntünün genelinde önceki örneklere kıyasla daha eşit bir aydınlatma olsa da her unsur net bir şekilde ayrı ve iyi belirlenmiş durumdadır. Fotoğraf makinesi üzerindeki flaş (A) yalnızca kontrol sağlar.

Fotoğraf makinesinden ayrı kullanıma uygun flaş üniteleri

Radyo Kontrolü

Kızılötesi uzaktan ışık kumandası, ortam aydınlatmasının uygun olduğu ve kontrol sinyallerini engelleyecek şeylerin bulunmadığı kısa mesafeli kurulumlarda yeterli olsa da radyo kumandası çok daha geniş çeşitlilikteki ortamda güvenle kullanılabilir. Sony'nin radyo tabanlı sistemli (HVL-F45RM) ve kablosuz radyo kumanda/alıcılı (FA-WRC1M/FA-WRR1) gelişmiş birden çok flaş kurulumunu kolaylaştırır ve 15'er flaş ünitesinden oluşan 5 gruba (TTL modunda 3 grup), yaklaşık 30 metreye (98,4 fit) varan mesafelerden ayrıntılı, hassas kontrol verileri iletebilir. Kontrol sinyalleri, genel aydınlatma koşullarına, alıcı konumuna veya engellere rağmen alıcılara ulaşır. Radyo sinyalli kablosuz kumanda, en geniş çekim koşulları yelpazesinde en tutarlı sonuçları verir.

Derin kompozisyonlar
Derin kompozisyonlar

Yaklaşık 30 metreye (98,4 fit) varan mesafelerde, radyo tabanlı bir flaş veya kumanda kullanarak uzak nesneleri veya arka plan ayrıntılarını en etkili şekilde aydınlatmak için ışıkları stratejik yerlere koyabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Her ışıkta güvenilir

Kızılötesi kontrol, parlak güneş ışığı veya kızılötesi bileşenler içeren diğer kaynaklar nedeniyle kesintiye uğrayabilir, radyo sinyalli kontrol ise her tür aydınlatma koşulunda güvenle çalışır.

Her ışıkta güvenilir
Engellerden kaçınma
Engellerden kaçınma

Radyo kontrolü, kızılötesi kontrolü engelleyecek şeylerin etrafından dolanır. Alıcılar, güvenilirlikten taviz vermeden fotoğraf makinesinin veya nesnenin arkasına koyulabilir.

Kablosuz kontrollü flaş ve kumanda/alıcı

[1] HVL-F45RM (alıcı/ kameradan ayrı flaş)
[2] FA-WRR1 (alıcı) + uyumlu flaş (kameradan ayrı flaş)
[3] FA-WRR1 (alıcı) + stüdyo flaşı (senkronizasyon kablosuyla)
[4] HVL-F45RM (kumanda / kamera üzerinde flaş)
[5] FA-WRC1M (kumanda)

LED aydınlatma
Daha iyi görüntüler için ekstra ışık

Kapalı / Açık

Daha iyi görüntüler için ekstra ışık

Verimli, uzun ömürlü LED ışıklar, yüksek kaliteli görüntüler yakalamak için gereken fazladan aydınlatmayı sağlayabilir. Daha düşük ISO ile çekim yapmanızı sağlar ve netlemeyi kolaylaştırabilir.

Doğal renk dengesi

Ayarlanmamış LED ışığı, doğal güneş ışığına yakındır ve çekim yaptığınız her yerde doğal renk dengesi için diğer ışık türlerinin renk sıcaklığını eşleştirmeniz kolaydır.

Doğal renk dengesi

Kapalı / Açık

Sürekli parlaklık ayarı

Kapalı / Açık

Sürekli parlaklık ayarı

Değişken parlaklık kontrolü, parlaklığın ve ışık oranlarının istenen havayı oluşturmak ve istenen ayrıntı seviyesini yakalamak için kolayca ayarlanmasına olanak sağlar.