AX700 Proje Üyelerinin Görüşleri

Yeni Handycam®
tüm video yapımı
profesyonelleri ve tutkunları
için öncü ürün.

Mühendislerimizle tanışın.

Sony’nin profesyonel film kameraları, uzun süredir TV stüdyoları ve film prodüksiyonları gibi video çekimi alanlarında beğeniliyor. Şimdi Sony, gelişmiş video kamera teknolojilerini ve uzmanlığını tek bir tüketici modelinde bir araya getiriyor ve sonuçta ortaya FDR-AX700 çıkıyor. Sony neredeyse profesyonel video kamera denebilecek bu yüksek performanslı Handycam® modelini neden genel tüketici pazarına sunuyor? Görüşlerini ve amaçlarını paylaşmaları için üç geliştirme ekip üyesi ile röportaj yaptık.

Junichiro
Junichiro Tamagawa 

[Ürün Planlama]

Nobuhiro
Nobuhiro Onouchi 

[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

Hitoshi
Hitoshi Ueda

[Yazılım (AF) Teknolojisi]

Konsept

İşlevsellik ve tasarım, profesyonelleri kazanan ve amatörlerin ihtiyaçlarını karşılayan gerçek video çekimi marifetlerini ortaya çıkarıyor.

Her şeyden önce AX700 ileri geliştirme seviyesine nasıl ulaştı? Arka planında neler yer alıyor?
AX700

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Son zamanlarda 4K TV’ler giderek popülerleşiyor ve video düzenleme yazılımlarının genel kullanımı genişliyor; bu da genel video çekimi ortamında önemli değişiklikler yaratıyor. Hobi olarak video çeken amatör kullanıcılar, profesyonel modellere kıyasla yüksek performans ve kolay kullanım istiyor. Yani profesyoneller ile amatörler arasındaki sınır giderek bulanıklaşıyor. Geçmişte Sony, net olarak genel tüketicilere ayrılmış kameralar ve TV yayını ile film prodüksiyonları için profesyonel kameralar piyasaya sürmüştü. Ama şu anda görüntüleme ürünleri her iki kullanıcı tipi tarafından "sınır koyulmadan" seçiliyor. Örneğin, genel tüketicilere yönelik α serisi yüksek performanslı, dijital, değiştirilebilir lensli makineler profesyonel film yapımcıları tarafından coşkuyla desteklendi. Bu yüzden video kamera alanında hem profesyonellerin hem de amatörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için şimdi XDCAM PXW-Z90 (bundan sonra "Z90"), NXCAM HXR-NX80 (bundan sonra "NX80") ve Handycam® FDR-AX700 (bundan sonra "AX700") ile üç video kamera modeli piyasaya sürüyoruz.

Z90 ve NX80, profesyonel video kamera kategorisine girerken AX700, Handycam® denilen tüketici tipi video kamera kategorisine giriyor. Aslında bu üç kamera, neredeyse eşit görüntü kalitesi performansına sahip kardeşler gibi. Özel olarak farklara bakılırsa Z90 ve NX80, düşük açılı çekim ve kolay taşımaya elverişli kolların yanı sıra profesyonel kullanım için gereken XLR konnektörleri sunuyor. Ayrıca Z90, yayın sektöründe popüler olan profesyonel XAVC formatını destekleyen bir konnektör daha sağlıyor.

AX700’ün Handycam® ürün grubunda geliştirilmesinin amacı neydi?
Junichiro Tamagawa

Junichiro Tamagawa
Ürün Planlama

2014’te çıkan FDR-AX100 (bundan sonra "AX100") önceki Handycam® öncü modeliydi. 4K video kaydı desteği ve güzel fotoğrafların olağanüstü videolara dönüştürülmesi gibi yüksek kaliteli görüntüleme özellikleri çok beğenildi. Şimdi AX700, bu önceki modeli aşarak miras aldığı yüksek kaliteli performansı yüksek kullanım değeri katan yeni işlevlerle birleştiriyor. İleri seviye amatörler video çekimini tam kapsamlı bir hobi olarak keşfettikçe, kullanıcıların video çekiminden daha fazla zevk almak ve titiz ayar değişiklikleri yapmak istediğini öğreniyoruz. Handycam® modelini iş amaçlı görüntüleme aracı olarak kullanan profesyoneller de gerçekten profesyonel özellikler istiyor. Bu görüşleri ve talepleri AX700’ün geliştirilmesine yansıttık.

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)] 

AX700’ü geliştirmek için, genel tüketiciye yönelik video kamera ve profesyonel video kamera gruplarının üyelerinden oluşan karışık bir ekip kurduk ve projeyi bu ekip ilerletti. Böyle bir organizasyon, yani iki ekipten üye seçmekle kalmamamız, emsalsiz bir yöntemdi. Hedefimiz profesyonel kalitede bir video kameraydı, ne tür bir ekip ideal olacaktı? Bunu tekrar tekrar tartıştık ve yönetici personel olarak profesyonel video kamera tasarım personeli arasından seçim yaparken, bu yeni makinenin geliştirme zorluklarının üstesinden gelmek için tüketiciye yönelik fotoğraf makinesi ekibinin bilgi birikimini ödünç almaya karar verdik.

Nobuhiro Onouchi
AX700 modeli ne tür özel talepleri karşılıyor?
4k

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama] 

AX100 müşterilerinin en yaygın talebi otomatik netlemeydi; biz de AX700’ün geliştirilmesinde en büyük önemi AF özelliğine verdik. Büyük 1.0 tipi görüntü sensörü ile 4K kayıt özelliğinin kombinasyonu, sığ alan derinliğine sahip görüntüleri yakalayabilir ama bu performans için oldukça hassas netleme gerekir. Video çekiminde nesne odak dahilinde görünse bile kullanıcılar, evde büyük ekran 4K TV’de kaydı izlerken hayal kırıklığına uğrayabiliyor ve nesnenin beklendiği gibi netlenmediğini görebiliyor. Sahneler tekrarlanmadığı ve "tek seferlik" olduğu için makinenin her zaman nesnelere doğru şekilde ve doğru zamanda odaklanması gerekiyor. Bu kulağa sıradan temel performans gibi gelebilir ama kıymetli çekim fırsatları ortaya çıktığında müşterilerimizin hatasız olarak istedikleri zaman nesneleri yakalamasını sağlamalıyız. Bu düşünce bizim en önemli amacımızdı ve AF performansına odaklanmamızın nedeni oldu.

AX700 profesyonel video kameralardan başka önemli özellikler de aldı mı?

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

Kolay kullanım profesyonel kullanıcılar için çok önemli. Menü yapısı ve çalışması, Handycam® modelleri ile arasındaki başlıca farklar. AX700, çok daha titiz ayar değişikliklerine olanak sağlıyor; kolay kullanıma da büyük önem verdik. Görüntülere bakarken göz yorgunluğunu azaltmak için OLED elektronik vizörün (EVF) ve LCD monitörün çözünürlüğünü yükselttik ve AX700’ü profesyonel video kameralarımızda kullanılan birinci sınıf cihazlarla donattık. AX700’ün geliştirilmesi sırasında, çekim çalışmasında daha fazla istikrar sağlamak için kamera kolunun şeklini de inceledik ve zorlu koşullarda zorlu kullanıma olanak sağlamak için profesyonel modellerdeki dayanıklılık standartlarını hedefledik.

oled vizör lcd
Teknoloji

α değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesinde kendini kanıtlayan AF hızı artık video çekimi alanında gerçek potansiyelini gösteriyor.

Lütfen AX700’ün otomatik netlemesini ve geliştiricilerin buna nasıl öncelik verdiğini biraz daha açıklayın.
Hitoshi Ueda

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi]

Handycam® video kameraların tarihinde ilk kez AX700, Sony’nin değiştirilebilir lensli α serisi ve Cyber-shot kompakt dijital fotoğraf makineleri sayesinde büyük itibar kazanan otomatik netleme teknolojisi Hızlı Hibrit AF sistemini içeriyor. Dikkat çeken bir özellik de geleneksel tip kontrast AF ile birleştirilen ve olağanüstü otomatik netleme performansıyla son derece hızlı, doğru ve kararlı takip sağlayan, yeni uygulanan aşama algılamalı AF’dir. Ek bir avantaj olarak LCD monitör, kamera netlemesinin konumunu yeşil bir AF çerçevesinde gösteriyor.

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Fotoğrafta otomatik netleme için önemli olan, fotoğraf makinesinin hedeflenen nesneyi ne kadar hızlı ve doğru netlediğidir. Ama video çekiminde, odak dışındaki bir görüntünün video kaydı ifadeleri için netlenmiş bir görüntüye dönüştürülmesini içeren bir süreç kullanılır. Bu durumda hızlı netleme, mutlaka muhteşem video görüntüsü sonucu vermez. Video prodüksiyonunda, yavaş ama akıcı netleme etkileyici görüntü ifadesi için sıkça ve özellikle tercih edilir. Tabii ki kimi zaman, hızlı ve doğru otomatik netleme video çekiminde önemlidir, fakat akıcı netleme hareketi ve kalite hissiyatı da büyük önem taşır.

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi]

AF teknolojisi, aşama algılamalı AF’li görüntü sensörü ile özel olarak video çekimi için geliştirilen yeni algoritmayı birleştirerek sadece hızlı değil, aynı zamanda doğal, akıcı netleme hareketi elde ediyor. Makine, geçerli odağındaki noktayı hedeflenen sonraki nesneye nasıl geçiriyor? Hedefi öngören aşama algılamalı AF sistemi sayesinde fotoğraf makinesi, akıcı şekilde netlenen bir video görüntüsü elde etmek için uygun netleme hızını geriye dönük olarak hesaplıyor. Bu nedenle AX700, yedi farklı netleme hızı tercihi ile donatıldı.

Kararlı, kaliteli otomatik netlemeden bahsettiniz. Ayrıntılarını verebilir misiniz?
AF (Otomatik Netleme)

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi]

Kesinlikle. Nesne takibinin kararlı yapısı, AX700’ün bir başka cazip noktası. Toplam 273 aşama algılamalı AF noktası, tüm görüntü alanında yaklaşık %84 AF kapsamı sağlar ve bu AF noktalarından her biri, kesin netleme nesnesi hesaplamasında rol oynar. Ardından sistem, bu AF noktalarından alınan verileri birleştirir ve kullanıcının hedeflediği nesneyi tanımlar. Üstelik belirlenen nesnenin boyutunu ve hareketini algılar ve kararlı bir şekilde takip etmeye devam eder.

Fakat kararlı takip her zaman gerekli değildir. Örneğin, [kullanıcı olarak] aniden yeni bir durumla karşılaşırsanız, mesela manzara çekimi yaparken çocuğunuz aniden görüntüye girerse netlemeyi çabucak çocuğunuza geçirmek isteyebilirsiniz. Başka bir durumda fotoğraf makinenizin hedef yönünü hızla değiştirirken kararlı takip istemeyebilir, bunun yerine netlenen bir nesneden diğerine çabucak geçmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden AX700’ün AF Nesne Geçiş Hassasiyeti aralığı sunmasını sağladık. Bu, kullanıcının bir nesneden diğerine geçişte DUYARLI ile KİLİTLİ arasında değişen beş hassasiyet seviyesinden birini seçmesine imkan tanıyor. Fotoğraf makinesi, GENİŞ ile DAR arasında değişen beş seviye içeren AF Takip Derinliği Aralığı ayarı da sunuyor. Bu özelleştirilebilen özellikler sayesinde fotoğraf makinesi, kullanıcının tam istediği görüntü ifadesini yakalamasını sağlıyor.

Yeni geliştirilen algoritma da nesne değiştirme kararında büyük rol oynuyor. Çeşitli ayar özelleştirmeleri yapmak için oldukça sofistike ayar becerisi gerekiyor. Sony geliştirme ekibinin bir üyesi ve bir birey olarak bu alanda çok fazla bilgi edindim. Yeni fotoğraf makinesinde, gerekli bulduğum şeyler ve α değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde netleme düzlemi aşama algılamalı AF’nin geliştirilmesinden sorumlu olduğum zamandan kalan fikirler var. Kullanıcılara farklı ayar modelleri ile çeşitli video tipleri çekme kabiliyeti kazandırmak istedim. Bu yüzden birçok ayar modelini tekrar tekrar inceledim ve nihayet istediğim sonuçları aldım.

Yani AX700, çeşitli çekim koşullarına ve ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Müşterilerin fotoğraf makinesini nasıl denemesini önerirsiniz?
Hitoshi Ueda

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi]

Yani mesela Japonya’da fotoğraf makinesi kullanıcıları tren fotoğrafı çekiyor. Ama trenler sık sık gelmiyor. Sınırlı çekim fırsatı olunca, manuel netlemeyle trenleri net yakalamak zor ve özellikle de gelişmiş netleme teknikleri gerektiren 4K kalitesinde tren videoları çekmek daha da zor. Bu çekim koşullarında AX700, oldukça etkili sonuçlar için Hızlı Hibrit AF sağlıyor. Karmaşık hareketlerle dolu kalabalık alanlarda yapılan video çekimi gibi diğer durumlarda ise kararlı AF ayarı oldukça kullanışlı bir performans sunuyor.

Cihaz

Sony’nin gücü, tüm önemli cihazların şirket içinde geliştirilmesine dayanıyor. Bu sayede en iyi çözüm kombinasyonunu ve teknoloji uyumunu sağlamamız mümkün oluyor.

Yani Hızlı Hibrit AF, 4K kalitesini en üst düzeye çıkarmak için net odak elde ediyor. Şimdi 4K filmlerin cazip noktalarını açıklayabilir misiniz?
Nobuhiro Onouchi

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

AX700’de 1.0 tipi yığma yapılı Exmor RS™ CMOS sensör bulunur. Bu görüntü sensörünün tasarımı, yüksek hızlı sinyal işleme ve farklı katmanlarda piksel işleme ve sonuçta çabuk veri okuma sağlayan katmanlı (yığma yapılı) bir devre yapısıdır. Bu, görüntü kalitesini yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda jöle etkisinden kaynaklanan bozulmayı da azaltır.

Bu Exmor RS CMOS sensör, doğal renk ve doku ifadesi için BIONZ X yüksek hızlı görüntü işleme motoru; uçtan uca yüksek tanımlı performans için özel Sony ince tip AA (gelişmiş asferik) lensli ZEISS® Vario Sonnar T* lens ve son derece yüksek kaliteli video görüntüleri için şirket içinde geliştirilen algoritma ile bir araya getirildi. Görüntü sensörü, görüntü işlemcisi, lens ünitesi ve algoritmadan oluşan bu "dört temel direk", Sony’nin şirket içinde yürüttüğü sofistike geliştirme çalışmalarındaki yakın ekip işbirliği sayesinde mümkün oldu. İşte bu Sony’nin en önemli gücüdür.

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Bu Exmor RS CMOS sensör, doğal renk ve doku ifadesi için BIONZ X yüksek hızlı görüntü işleme motoru; uçtan uca yüksek tanımlı performans için özel Sony ince tip AA (gelişmiş asferik) lensli ZEISS® Vario Sonnar T* lens ve son derece yüksek kaliteli video görüntüleri için şirket içinde geliştirilen algoritma ile bir araya getirildi. Bu "dört temel direk" (görüntü sensörü, görüntü işlemcisi, lens ünitesi ve algoritma) Sony’nin şirket içinde yürüttüğü sofistike geliştirme çalışmalarındaki yakın ekip işbirliği sayesinde kuruldu. İşte bu Sony’nin en önemli gücüdür.

bionz x
Şimdi 4K HDR özelliğine (bundan sonra "HDR" olarak anılacaktır), 4K filmlerin cazibesini en üst düzeye çıkarmak için mi yer veriliyor?
HDR

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Öncelikle belki HDR’ın ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. Kısaca HDR, insanın gerçeklik algısına benzer görüntüler sunar. Geleneksel TV’lere göre, bu teknoloji daha ince tonlamalardan oluşan daha geniş bir dinamik aralık ifadesi elde eder. Güzel görüntü yalnızca muhteşem görüntü çözünürlüğü değil, başka unsurlar da içerir. Zengin renk gamı ve renk üretimini, görüntünün parlak yerlerinden gölgeli alanlarına kadar ideal tonlamaları ve genel olarak insanların güzel olarak algıladığı görüntüleri ararken HDR’ı keşfettik.

HDR videoları izlemek için HDR uyumlu TV gerekiyor ve 4K HDR uyumlu TV’lerin erişilebilirliği hızla artıyor. Bu büyüyen pazara cevaben, kullanıcıların HDR videolar oluşturup karmaşık düzenlemeler olmadan, HDR keyfini anında HDR uyumlu TV’lerde çıkarmasını sağlayan bir video çekimi ortamı oluşturmaya karar verdik. Sony, daha önce piyasaya profesyonel HDR uyumlu video kameralar sürmüştü ve bu uzman teknoloji AX700’e dahil edildi. Esasen profesyonel kamera ekibinin üyeleri AX700’ün geliştirilme sürecine katıldı; bu da büyük avantaj oldu. AX700 kullanıcılarının, video çalışmalarını Sony’nin 4K HDR uyumlu BRAVIA TV’lerinde zevkle izleyerek 4K HDR videoların güzelliğini büyük ekranda tam anlamıyla yaşamalarını umuyoruz. Not: Kullanıcı, HDR videoları görüntülemek için AX700’ü USB kablosu ile bir HDR (HLG) uyumlu Sony TV’ye bağlayabilir. HDMI kablosu bağlantısında ek TV ayarı gerekir.

4K HDR uyumlu
Kullanılabilirlik

Kullanıcıların seçim yapmasına ve seçimleri çabucak ve kolayca kullanmasına yardımcı olan tasarımlar sağlayarak kullanışlı menü ve aksesuar taleplerini karşılıyoruz.

Sony, üstün görüntü kalitesi ve çeşitli görüntü ifadeleri sağlamanın yanı sıra kullanıcıların video çekimine daha fazla tutku katmasına nasıl yardımcı oluyor?
Junichiro Tamagawa

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Şu anda video çekmenin pek çok yolu var. Ama AX700 bir video kamera olduğu için, video çekiminde en üstün çalışma rahatlığını sağlaması gerekiyor. Amacımız, AX700’ü kolay kullanım açısından en iyi tercih haline getirmekti çünkü Sony müşterilerinin heyecanla bunu beklediğini düşüyoruz.

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

Kullanıcıların, makine vücutlarının bir parçasıymış gibi bir çalıştırma hissi yaşamasını istedik. AX700, müşterilerin zorluk yaşamadan istedikleri görüntüleri kolayca yakalamalarını sağlamak amacıyla tasarlandı. Aklımızda bu fikirle, kullanıcıların çekim için makineyi tuttuklarında fark edecekleri ağırlık dengesi, tuşlara basma kolaylığı ve kolay menü kullanımı gibi pratik tasarımları bir araya getirdik. Örneğin, AX700’ün boyutu AX100’den daha büyük oldu. Bu, daha çok profesyonel video kameralarda yaygın olan ve profesyonellere yönelik ürünlerin kolay kullanılmasını sağlayan büyük tutma kolunun bir sonucu. Bu sayede kullanıcılar, makineyi sıkıca tutup, mesela yakınlaştırma hızı gibi anlık ayarları rahatça yapabiliyor. Kullanıcıların hassas kullanım elde edebilmesi için lensin zum halkası da parmaklara uygun yapıldı. Kullanıcıların bu ince özelliği fark etmelerini istiyorum.

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Tüketiciler böyle bir ürün seçerken genellikle teknik özellikleri karşılaştırmaya zaman ayırsa da biz yalnızca sayısal özelliklere değil, ürün kullanılırken yaşanan hislere de önem verdik. Kullanıcıların rahatça video çekmesini ve kendilerini çekime vermelerini sağlamak istedik. Örneğin, EVF ve LCD monitör, nesnenin odakta olup olmadığının güvenilir şekilde kontrol edilmesini, ayrıca zorluk yaşanmadan ayarların uygulanmasını ve çekim yapılmasını sağlayacak şekilde hassasiyet açısından geliştirildi. Yükseltilen EVF ve LCD monitör çözünürlüğünden bahsetmiştik ve yeşil karelerin aşama algılamalı AF sensörünün netleme alanlarını gösterdiğini belirtmiştik. Ama bu yeşil göstergeler tam istenen netleme noktasında göründüğü için, bu hareketli kareler nesne etrafında hareket ederken yanıp sönerse dikkat dağıtabiliyor. İşte bu nedenle bizi tatmin eden sonuca karar vermeden önce, sırf yazılım ekibi üyeleriyle değil, tasarımcılarla da bu karelerin sayısını, boyutunu ve rengini tekrar tekrar tartıştık.

Nobuhiro Onouchi
Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

Manuel netleme ile çekim yaparken netleme alanını gösteren hat geliştirme işlevinin hassasiyeti büyük ölçüde artırıldı. Sistemi fotoğraf makinesinin netleme alanını net olarak gösterecek şekilde yeniden gözden geçirdiğimiz için, yüksek çözünürlüklü 4K filmler çekilirken bile, netleme istenen hassasiyetle manuel olarak kullanılabilir. Müşterilerin bundan memnun kalacağına inanıyoruz. EVF ve LCD monitörün gelişmiş çözünürlüğü sayesinde elde edilen bu özellik, büyük avantaj.

Tasarımda, profesyonel video kameralardakine eşdeğer çok sayıda yüksek performanslı cihaza yer verildi. Bu cihazların başlıca örnekleri arasında EVF ve LCD monitör de yer alıyor; bunların müşterilerin yüksek beklentilerini karşılayacağını umuyoruz. Bence AX700’ün cazibesinin önemli bir parçası yüksek maliyet performansı.

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Ayrıca AX100 kullanıcılarının görüşlerine yanıt olarak, AX700’de, büyük bir zum anahtarı ve kullanıcıların iki SD kartı aynı anda takmasına olanak sağlayan çift yuva gibi, video çekimi için birçok kullanışlı özellik bulunmasını sağladık. 

Kullanıcı arayüzü (UI) menüsü ile ilgili söylenecek çok şey var, değil mi?
menü

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

Menü öğesi sayısı oldukça arttı. Ama menü aşırı karmaşık olursa bu "iyileştirme" anlamsız olur. İşte bu nedenle kullanıcıların istenen işlevlere anında erişip kullanmasını sağlamak için fotoğraf makinesi gövdesine altı atanabilir tuş ekledik. Bu tuşlar, 40’ın üzerinde öğe arasından sık kullanılan menü öğelerini seçecek şekilde önceden ayarlanabilir.

"Doğrudan Menü" bu atanabilir tuşlardan birine ayarlanırsa kullanıcı; diyafram açıklığı değeri, ISO hassasiyeti ve deklanşör hızı gibi ayarları çapraz tuş kullanımı ile kontrol edip ayarlayabilir. Üstelik bu ayar değişiklikleri, yalnızca sağ elle yapılabilir ve böylece sol el diğer işler için serbest kalabilir.

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi]

Çekim yapılan dış mekan LCD monitörün kontrol edilemeyeceği kadar aydınlık olduğunda, iyi bir kombinasyon olan EVF ve çapraz anahtarın birlikte kullanılmasını öneriyorum.

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

İşte bir başka avantaj. Menü penceresi LCD monitörde görünse de menü ekranın tamamını kaplamaz. Birçok profesyonel kullanıcı, makinenin o anda çektiği şeyi kapatan özelliklerden hoşlanmaz. Yani bu arayüz tasarımı, profesyonel fotoğraf makinesi kullanımında tecrübesi olan müşterilerin fikirlerini yansıtıyor.

Mesaj

İlgi çekici videolar oluşturmanın pek çok yolu var. AX700’ün mümkün olduğunca çok kişiye hitap etmesini umuyoruz.

Lütfen Ağır ve Hızlı Çekim ile Süper Ağır Çekim işlevlerinin video ifade aralığını nasıl genişlettiğini anlatın.
Süper Yavaş Gösterim

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Çeşitli video çekimi yöntemleri arasında AX700, iki özel "zaman" ifadesi modu sunuyor. Exmor RX CMOS sensör sayesinde, bu özelliklerden biri, fotoğraf makinesinin 960 fps hızla görüntü kaydetmesini sağlayan Süper Ağır Çekim modu. Sonuç olarak AX700, 40 kata kadar ağır çekim videolar yakalayabiliyor; bu, daha birkaç yıl önce yalnızca profesyonel video kameralarda bulunan bir özellikti. Bu özelliklerden bir diğeri ise kullanıcının 120 fps - 1 fps aralığında bir kare hızı seçmesini sağlayan Ağır ve Hızlı Çekim modu. Ağır çekim tekniği TV’de sıkça görüldüğü için birçok kişi tarafından biliniyor. Hızlı çekim tekniği ise aralıklarla çekilmiş fotoğraf serisini birbirine bağlayarak yüksek hızda ilerliyormuş gibi görünen bir video üretiyor. Fotoğraf makinesi, her çekimde ilginç anlar yakalıyor. Sizinle birlikte birçok kullanıcının da bu efektten keyif alacağını umuyorum.

AX700’ün hedef segmentinin cinsiyete veya aileye özel olmadığını ve video çekimi konusunda titiz olan kullanıcılara hitap ettiğini duydum. Lütfen bu film tutkunlarına bir mesaj gönderin.
Junichiro Tamagawa

Junichiro Tamagawa
[Ürün Planlama]

Son günlerde sadece profesyoneller değil, genel kullanıcılar da video çekiyor ve ilham veren videolar üretmekten keyif alıyor. Üstelik artık çalışmalarını sosyal ağlarda yayınlayıp dünya çapında insanlarla paylaşabiliyorlar. AX700 ile video çekmeyi planlayan kullanıcılar da dahil, bu film yapımcılarının video çekimine ve çalışmalarına kendilerini adadıklarını düşünüyorum. İşte bu nedenle bu hevesli kullanıcıların beklentilerini düşünerek ürün geliştirmeye devam etmek istiyorum. Lütfen AX700 videolarınızı gösterip kitlelerle paylaşın. Son derece güzel otomatik netleme efektlerinin kullanıldığı çalışmaları görmek için sabırsızlanıyorum. 

Hitoshi Ueda
[Yazılım (AF) Teknolojisi] 

Bu sefer Hızlı Hibrit AF’nin geliştirilmesinde pek çok zorluk yaşadım ve AX700’e bolca teknolojik avantaj ve kesinlikle önerilen işlevler eklediğimiz için memnunum. AX700, kullanıcıların kolayca ve varsayılan ayarları değiştirmeden anında muhteşem videolar çekmesini sağlayan Handycam® mirasını yansıtıyor. Ama bu fotoğraf makinesinin en büyük serveti, özelleştirilebilirliği sayesinde çeşitli taleplere profesyonel video kamera gibi yanıt vermesi ve çekim özgürlüğünü genişletmesi. Çok farklı çekim koşullarında, ihtiyaçlarınıza göre esnek ayarlardan en iyi şekilde faydalanmanızı istiyorum. Fotoğraf makinesini ne kadar kullanırsanız o kadar çok seveceğinizi düşünüyorum.

Hitoshi Ueda
Nobuhiro Onouchi

Nobuhiro Onouchi
[Ürün Tasarımı (Proje Lideri)]

AX700, hem profesyonel hem de amatör kullanıcıların hayallerini gerçekleştirme tutkusuyla tasarlanan öncü Handycam® modeline yakışan, önemli kamera yeniliklerinin sonucu. Potansiyel kullanıcıların makineyi alıp dokunmasını, hissetmesini ve gerçek performans potansiyelini öğrenmek için çekimde kullanmasını istiyorum. Bu makine, size hayalini kurduğunuzdan bile daha akıcı ve muhteşem hareketli görüntüler sunacak.