h.ear™
Dinleyiciler, yeni klasiklerde kendi
tarzlarını bulacak

Tarzından ödün vermeyen bireyleri ne tür kulaklıklar tatmin eder? Bu soruya verdiğimiz yanıtlar, ses kalitesine ve sadeliğe odaklandı. Yüksek Çözünürlüklü şık kulaklıklar, boş bir tuval kadar sadedir.

Kendinize has tarzınızla müzik dinleyin

Kim olduğunu ve neyi sevdiğini bilenler için günlük kullanıma uygun şık bir kulaklık seçmek, daha kolay olmalıdır. Bu seriyi tasarlamaya başlarken çıkış noktamız olan fikir, ses uzmanlığımızı bu seçimi kolaylaştıracak yeni kulaklıklara aktarmaktı.

Saf sadelikten ilham alan yeni yardımcınız

Düşündüğümüz ürün, zevkiniz nasıl olursa olsun kolayca hayatınızın temel bir parçası olacaktı. Önce, estetik algılarına göre kimilerinin sevdiği kimilerininse sevmediği ekstraları kaldıracaktık. Geriye kalanlar, dinleme deneyimi için olmazsa olmaz temel öğeler olacaktı. Bu düşünce bizi Tek Şekil, Tek Renk kavramına yöneltti. Sayıları en aza indirilen öğeler, kolayca kişisel tarzınızın parçası olan tek renkli bir şekilde birleşiyor gibi duruyor.

Size ait
tarz ve ses

Takuma, baş sanat direktörü

Her bir özel parça daha az belirgin olup uyumlu bir bütünü oluşturduğunda, tarzına önem veren dinleyicilerin de görünümlerine uygun ses ürünlerini bulması kolaylaşır. Birinci sınıf dinleme deneyimi ve birinci sınıf tarzı daha geniş bir kitleye ulaştırmak için temel ayrıntıları geliştirilmiş, minimalist ve ikonik bir tasarımın peşinden koşarken temel özellikleri sıkıştırdık, yoğunlaştırdık ve koruduk. Geliştirdiğimiz tasarım daha sade olamazdı. Herkesin yaşam tarzı için ideal olan bu ürün, bizim için de bir ilk.

h.ear on
Daha yüksek kalite ve rahatlığa doğal yaklaşımlar

Kulaklık söz konusu olduğunda, kalite ve rahatlık kadar önemli olan çok az nitelik vardır. Bu iki önemli kriterin performansını artırmak için minimalizm yaklaşımını benimsedik. Kulak üstü kulaklıklarda muhafaza tasarımı ses kalitesini, kulaklık yastığı tasarımı ise rahatlığı etkiler. Performansı korurken muhafazanın dairesel ve kulaklık yastığının oval yapısını yoğunlaştırmak için bu iki parçayı en sade çizgilerle birleştirdik. Muhafazaya sıkıca entegre olan ve banttan kulaklık yastıklarına uzanan bir sap ile bu kulaklık, tek ve uyumlu bir köprüye sahip oldu. Şakaklarınızı saran sap, kulaklığın daha rahat olmasını ve daha kompakt görünmesini sağlıyor. Biçimsel açıdan bakıldığında, bu tasarım ayrıntıları kulaklığın çok yönlülüğünü artırıyor.

Muhafazada Sony logosu bile bulunmuyor. Bu, gerçekten de sadelikte son nokta. Titizlikle tasarlanan yapı, vidaları gözlerden uzak tutuyor. Yastıklarının kenarlarından katlanan kulaklık, çantada taşınabilecek kadar kompakt hale geliyor. Metal menteşe, yeterince dayanıklıdır. Bu kulaklık, tüm ayrıntılarıyla size güven verir.

h.ear in
Minimum çizgiyle temel nitelikleri ortaya çıkarma

Kulaklık başlıklı ürünlerde, kulağın içinde rahatça duran bir boyut ve şekille üstün ses kalitesine ulaşmaya çalıştık. Sürücüyü 9 mm'lik kompakt bir boyutta tutarken, modern hatlarla çevrelenen sürücü ve ses kanalı arasında yeterince mesafe bırakarak Yüksek Çözünürlük performansını elde ettik. Bu ses kalitesi için vazgeçilmez olan öğeler, burada sade bir şekil alıyor. Dış görünüm de aynı ölçüde zarif: Uçtaki kapak sade, düz kesilmiş bir yüzeydir.

Yeni klasikler,
tasarım ve mühendisliğin
senfonisi

Yashiro, sanat direktörü

Sapı muhafazadan şakaklara kadar neredeyse tamamen düz tutarak radikal bir yaklaşım benimsedik. Bunun ilham kaynağı, "Tek Şekil" görünümünü elde etmek istememizdi ancak doğru uyumu bulana kadar çeşitli denemeler yaptık ve mühendislerimizle görüşmeler gerçekleştirdik. Sonunda bu işbirliği, yeni klasiklerin görünüme sahip olan bu kulaklıkların hem formunu hem de işlevini desteklemeyi başardı.

Çok parça, tek renk

Olağanüstü tasarım renge de sıçradı. Her seçeneğin tek renkte olması sayesinde stilinize uygun olanı seçmek çok kolay. Kulaklık gövdesinden kabloya kadar, her seçenek bir dizi malzeme ve kaplamayı aynı renkte birleştiriyor. Üstün ses kalitesi için alüminyumdan yapılan muhafazayı inceleyin. Ton ve parlaklık, anotlamanın ardından hassas şekilde yapılan boyama ve kimyasal parlatma ile elde edilmiştir.
Kulaklığın hafif olmasını sağlamak için plastikten yapılan bantta, bu renk ve kaplamaya uyum sağlaması için metalik gümüş, ana renk ve mat boya olmak üzere üç katman vardır. Her parça oldukça farklı şekilde üretilse de ton ve parlaklıklarını uyumlu hale getirmek için dikkatle işlenmiştir. Sony logosu bile bu renge uyum sağlayarak genel şıklığa katkıda bulunmuştur.

Farklı tarzlara yönelik renk seçenekleri

Popüler renkleri tercih ettiğimizi göreceksiniz ama daha da önemlisi, tarzınızı güzel bir şekilde ifade eden rengi mutlaka bulacaksınız. Seçenekler, ara renkleri temsil ediyor. Bu renkler iki açıdan arada duruyor. Bunlardan ilki doygunluk. Seçtiğimiz yumuşak tonlar, kulaklıklarda yaygın olmasa da moda dünyasında sıklıkla kullanılıyor. Renkler ton açısından da arada duruyor. Bir renge birisi mavi derken başka biri yeşil diyebilir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak, yankı uyandıracak beş yeni renk seçeneği geliştirdik.
Her renk, farklı kişisel tarzlar dikkate alınarak, titizlikle seçildi. Moda dünyasında Sinabar Kırmızısı ve Limon Sarısı, fark yaratan, vurgulu renklerdir. Mavi Yeşil ve Bordo Pembesi ise günlük kullanıma uygun bir zarafete sahiptir. Klasik kömür siyahı ise daha çok yönlü bir seçenek sunuyor. Hem her bir rengin üstlendiği rolü hem de genel olarak bu paletin dengesini dikkate aldık. Walkman® oynatıcılar da aynı renklerde kullanıma sunuldu, yani müzik dinlerken görsel uyumu koruyabilirsiniz.

Ürünlerde
cazip renkler için
gereken adımlar

Aoyagi, tasarımcı

Aynı renkte dört kulaklık ve Walkman® oynatıcı modeli sunabilmek için yaklaşık 30 farklı parçanın ve malzemenin yüzeyini koordine etmemiz gerekiyor. Bunu beş renk seçeneğiyle çarptığınızda sayı neredeyse 150'ye çıkıyor. Özellikle işin içinde farklı fabrikalar olduğundan renkleri uyumlu hale getirmek için çok çalışmak gerekti. Ödün vermeyen duruşumuz, sonunda bu ürünlerin zarafetleri ve etkileyici renkleriyle kendi adlarına konuşmalarını sağladı. Teknik özellikler ve nitelikler her zaman önemli olacak ama neden ses ürünlerini de giysi seçer gibi seçmeyesiniz ki? Ne de olsa dikkati çeken unsur renktir.

Tasarım vizyonuna
sadık bir iletişim

Şirket içi kitaplarımızın sayfalarını görüntüler ve ürün fotoğrafları dolduruyor. Bunlar, tasarımcılarımızın düşüncelerinin çeşitli yöntemlerle doğru bir şekilde iletilmesine yardımcı oluyor. Kitaplar, herkesin ortak görüşte olmasını sağlıyor. Bunlar, hissettiğimiz ama ölçemediğimiz şeylerin ortak kaydı olmaları açısından da önemlidir.

Farklı çağrışımlara sahip olan bu renklerin etkisi, kutuyu açar açmaz ortaya çıkıyor. Ambalaj, genel ürün deneyiminizin bir parçasıdır ve burada, içteki kutu kulaklığın rengini taşıyor.

Hangi modeli seçerseniz seçin, görünüm ve his değişmez. Özellikle tek bir ürünü vurgulamak yerine saygın bir ürün grubu tasarladık. Dikkatli iletişim tasarımı, sıradan model numaraları kullanmak yerine bu seriye h.ear adı verilmiş olmasında da kendisini gösteriyor.

Canlı
sunumla
gelen bireysellik

Kitahara, sanat direktörü

h.ear serisini diğer çoğu Sony kulaklıktan ayıran şey, tasarımın çağrıştırdıklarıdır. Ses kalitesi, yolun sadece başıydı. Dinleme deneyiminin şıklıktan ödün vermemesi de önceliklerimizdendi. Bu yüzden iletişim tasarımında, normalde odaklanılan ürün özellikleri ve performanstan ziyade modayı ve bireyselliği vurguluyoruz. Elde etmeyi hedeflediğimiz sahneler, kolayca bağ kurabileceğiniz, kendinizi kendi tarzınızda hayal edeceğiniz gerçekçilikte sahnelerdir.

h.ear yüksek çözünürlüklü kulaklıkla tarzınıza sadık kalın. Sony'nin yeni klasikleri, daha iyi günlük dinleme deneyimini daha geniş bir kitleye sunuyor.