EXTRA BASS™ Serisi

SRS-XB10/XB20/XB30/XB40, GTK-XB5

Güçlü bas ve büyüleyici ışık tek pakette

Müzik festivali, bas darbeleri ve dinamik ışıklandırmayla kolektif bir coşku hissi yaratarak, müzikal ve görsel bir sihirle insanları bir araya getirir. Taşınabilir kablosuz hoparlörlerde yenilikçi bir adım olan EXTRA BASS™ Serisi, bu deneyimi evinize getiriyor ve kullanıcıların müziğin eşsiz mutluluğunu birlikte paylaşmasına olanak sağlıyor.

Festival deneyiminin tüm dinamik yönlerini kopyalıyor

Müzik dinlemek, artık insanların tek başına yaptıkları bir şey değil; elektronik dans müziğinin (EDM) ve müzik festivallerinin popülaritesi giderek arttıkça, insanlar müzik deneyimlerini canlı ortamlarda paylaşmaya daha fazla ilgi duyuyor. EXTRA BASS Serisi ile, insanların gerçek bir canlı performansa gitmek zorunda kalmadan bu deneyimi tatmalarını sağlamak istedik. Sesin ötesine geçen bu tam müzik deneyimini elde etmek için, yalnızca ses üreten geleneksel hoparlör işlevini ışıklandırma ve çok duyulu kablosuz bir hoparlör için taşınabilme dayanıklılığıyla birleştirdik.

EXTRA BASS parçasının resmi.
Yekpare, bas odaklı biçim ışık teknolojisiyle buluşuyor

Tasarım ekibi, iki temel soruya cevap bulmak zorunda kaldı: EDM türünün ayırt edici bas seslerinin nasıl görsel bir biçime dönüştürüleceği ve ürünlerin nasıl her ortamda eşsiz müzikal deneyimler sunacak kadar güçlü yapılacağı. Olası çözümleri araştırırken, sonunda düşük aralıklı frekansları yoğun, ağır bir görünümle birleştirecek "yekpare" bir yapılandırmaya ulaştık. Bas seslerine sıradan, düz, kutu tipi hoparlörlerin sunabileceğinden daha yoğun, güçlü bir görsel kimlik kazandırmanın yanı sıra EXTRA BASS tasarımı yapıyı daha dayanıklı hale getiren dairesel köşeler de barındırıyor. Yekpare tasarım, tüm ürün deneyimini özetliyor ve güçlü bası ve dayanıklılığı bir araya getiriyor.

Bu arada hoparlör ünitesinin çevresinde yer alan aydınlatma, hoparlörlerden gelen ses ile senkronize olarak basa başka bir görsel boyut kazandırıyor. Akıllı aydınlatma teknolojisiyle yekpare bir biçim oluşturarak EXTRA BASS deneyimini daha da heyecan verici bir seviyeye taşıyacak bir tasarım yarattık.

SONY EXTRA BASS aydınlatma resmi.
Müzikten beraber tat almanız için gerekeni veriyoruz

Takuma, baş sanat direktörü

Düşüncemiz, tüm müzik festivali deneyimini, yani sesi, ışıkları ve birlikteliği aktif bir hoparlör ürününde bir araya getirmekti. Aydınlatma teknolojisiyle yoğun, yekpare biçimin birleştirilmesi, bize aradığımızı verdi: partileri hayata geçiren bir hoparlör.

Dairesel biçimin işlevi

Güçlü bas performansı ve optimum taşınabilirlikle yekpare bir tasarım yaratmak için mükemmel şekiller, malzemeler ve başka unsurlar gerekeceğini biliyorduk. Farklı işlevlere yönelik farklı parçaları, yoğun, toplu bir görünümde birleştirmek için kabin yapıları ile ilgili fikirleri test edip sonunda düzgün, dairesel bir biçim optimum seçim olarak ortaya çıkana dek mühendislerle çalıştık. Temel biçim ortaya çıkınca, çift rötuş yapmaya karar verdik: Üst yüzeydeki düz lastik kaplama dış kısma basit, yumuşak ve çizilmeye karşı dayanıklı bir tasarım kazandırırken, alttaki pürüzlü doku görünümün sertliğine katkı yapıyor ve ürüne daha güçlü bir kavrayış kazandırarak taşınmasını ve farklı yerlerde kurulmasını kolaylaştırıyor. Bir kontrast dokunuşuyla yekpare biçimi vurgulayan iki tonlu rötuş, tasarımı işlevsellikle bitiriyor.

SONY SRS-XB20'nin yandan görünümü.
SONY SRS-XB40'ın önden görünümü.
Estetik unsurlardan oluşan bir karışımla bası görselleştirme

Tasarım ekibinin önemli odak noktalarından biri, derin bas sesinin en önemli parçası olmakla kalmayıp görsel bir etkisi de olması gereken hoparlör ünitesiydi. Bu unsuru tasarımda ön plana çıkarmak için, ünitenin çevresine çubuk şeklinde ışıklar dizdik ve ızgaraya açık delik modeli uyguladık. Bu özellik, yalnızca sesin net şekilde geçmesini değil, aynı zamanda kullanıcıların akustik basınç değiştikçe hoparlörün titreştiğini görmesini sağlıyor; böylece bas frekanslarının darbesi görsel olarak da vurgulanıyor. Ayrıca ızgarada, hoparlörden yayılan işitsel gücün kuvvetini gösteren konveks bir kontur bulunuyor. "Güç" konsepti, gövde rengi tasarımına da yansıtılıyor ve ayrıca parlak tonlardaki KALIN RENKLİ yazı tipi sese başka bir görsel kimlik kazandırıyor. Tasarım, baştan aşağı bas deneyimini çeşitli, göze hitap eden şekillerde görselleştiriyor.

Dayanıklılık çok yönlülüğü getiriyor

Hibino, tasarım müdürü

Kablosuz hoparlörlerinin iç mekan eşyaları olarak görülmesi giderek azalıyor; giderek daha çok kişi yanında taşıyabileceği ve farklı yerlerde kullanabileceği kompakt hoparlörler arıyor. Taşınabilirliğe doğru kaymayı düşünerek, kampçılara, particilere ve çok yönlülüğün elzem olduğu diğer tüketici segmentlerine hizmet edecek dayanıklı, mobil bir ürün geliştirmeye odaklandık.

Festival ambiyansını elde etmek için aydınlatmayı tasarlamak

EDM dünyasında, aydınlatma olmazsa olmaz bir parçadır. Festival sahnesinin belirgin uğultusunu taklit etmek için, renk planını müziğin yumuşak-yüksek sesli dinamiklerini yansıtacak şekilde oluşturduk. Renk kontrastı için "soğuk" ve "sıcak" renk fazları arasında değişen, çubuk şeklindeki aydınlatma, titreşimli bir ışık paleti sağlayacak şekilde vuruşlarla senkronize oluyor; bu da EDM türünün imzası niteliğindeki yüksek ve düşük sesleri tamamlıyor.

Eşsiz vuruş algılama teknolojimizden destek alarak, müzikal değişiklikleri gerçek zamanlı olarak tanımlayabilecek bir algoritma geliştirdik. Sonuçta her şarkının tonuna ve akışına serbestçe uyum sağlayan ve akıllı aydınlatma özellikleriyle müziği vurgulayan bir aydınlatma planı ortaya çıktı. Ünite, vuruşlarla birlikte beyaz flaşlar da yayıyor ama sadece düz, sabit şekilde değil: Şarkının gelişimine göre titreşimler hızlanıyor ve yavaşlıyor; böylece canlı sahne ışıklarının dinamiklerini otomatik olarak oluşturuyor.

Aydınlatma, size çok büyük bir etki sağlayabilir

Fujiki, tasarımcı

Bir müzik festivaline gittiğinizde, bas ve aydınlatma üzerinizde fiziksel bir etki yaratır. Aradığımız, tüm vücudu etkileyen bu heyecandı. Vuruş algılama ve renk planı tabii ki aydınlatma tasarımının temel parçalarıydı ama insanların genel deneyimle gerçek, içgüdüsel bir heyecan hissetmelerini sağlamanın da ne kadar önemli olduğunu biliyorduk.

Sezgisel iletişim ile festivali dünya çapında sergileyin

Hiçbir ürün tek başına tüm dünya ile iletişim kuramaz. İletişim tasarımının bu kadar önemli yapan da budur. Bu ihtiyacın bilincinde olan tasarım ekibi, derin bas deneyimini içeren ve genel seri konseptini yansıtan bir EXTRA BASS Serisi logosu yarattı. EXTRA BASS adının metninde, ürünün düşük frekanslı güçlü yapısını vurgulamak için "BASS" kelimesinde kalın, yoğun bir stil olmak üzere farklı kalınlık seviyeleri kullanılıyor ve tasarımın sıkı yoğunluğunu belirtmek için karakterler birbirine yaklaştırılıyor. Grafik destekler de önemli bir rol oynuyor. Canlı bir müzik performansının hissini ve sesini ortaya koyan unsurlar içeren grafikler, ürün ile müzik festivali deneyimi arasında sezgisel bir bağlantı kuruyor.

Ambalaj tasarımcıları da yüksek etkili, bas odaklı bir düzen oluşturmak için dinamik ürün çerçevesi kullandı. Ürün konseptinin sadece temelinden fazlası olan bas deneyimi de genel iletişim tasarımının özelliklerini şekillendiriyor.

Her şey o bas deneyimi için

Matsuda, tasarımcı

Ambalajda normalde öncelik ürün biçiminin vurgulanmasına verilir. EXTRA BASS Serisi ambalajında ise spot ışıklarının altına bas deneyimini koymaya karar verdik. Tüm iletişim stratejisi bu fikir üzerine kurulu.

Oldukça güçlü bas ile akıllı, dinamik ışıklandırmayı heyecan verici bir şekilde bir araya getiren EXTRA BASS Serisi, geleneksel ses sistemi konseptinin ötesine geçerek yeni bir odağın altını çiziyor: insanların yerlerinden bağımsız şekilde büyük gruplar halinde müziğin coşkusunu paylaşması.

*Ürünün erişilebilirliği bölgeye ve ülkeye göre değişebilir.