KODALINE 360 Reality Audio ilk dinleme

KODALINE ile şarkı yazma süreçlerini, 360 Reality Audio ile ilk deneyimlerini ve bu teknolojinin sanatçıların müzik yapma şeklini değiştirme potansiyelini konuştuk.

LIVE NATION ile birlikte

KODALINE-grubu
KODALINE

Soldan Sağa: Jason Boland / Steve Garrigan / Vincent May / Mark Prendergast

Dublin, İrlanda çıkışlı modern rock dörtlüsü Kodaline; Coldplay, Keane, U2, ve Oasis'e benzetilen, radyo kalitesinde gitar temelli, yüksek çıkışlı rock müzik alanında uzman. 

2012’nin sonunda grup, BBC’nin Sound of 2013 listesine girdi ama ilk sırayı HAIM’e kaptırdı. Kodaline, ilk albümü In a Perfect World’ü Haziran 2013’te çıkardı, bundan önce ise "High Hopes" ve "Love Like This" single’larını çıkarmışlardı. 

Steve Garrigan, Vinnie May Jr., Jason Boland ve Mark Prendergast'ın yetenekleriyle, işçi kenti Swords'ta kurulan grup, 2012'de kendi ismiyle bir EP çıkardı ve sonraki yıl stüdyo albümü çıkarmayı planlıyorlardı. 

Albüm İrlanda'da çok başarılı oldu, iki kere platin seviyesine yükseldi; Britanya'da ve yer yer Avrupa'da da başarılı oldu (üçüncü sıraya ve altın seviyesine yükseldi). Ardından Kodaline'ın ikinci albümü Coming Up for Air 2015'in başlarında çıktı. 

Albüm BK listelerinde dört numaraya yükseldi ve "The One" ve "Honest" single'larını ortaya çıkardı. 2017 yazında grup, "Brother" single'ı ve I Wouldn't Be EP'siyle geri döndü. Sonraki yıl, pop müziğe meyilli, üçüncü stüdyo albümleri Politics of Living'de yer alan "Follow Your Fire" single'larını çıkardılar.

“Müzik, hislerin sesidir.”

- LIVE NATION

Geldiğiniz için teşekkürler. Kodaline’ın nasıl başladığını anlatabilir misiniz? Müzik kariyeri yapmak istediğinizi ne zaman anladınız?

STEVE GARRIGAN

Yani biz Mark'la daha gençken beraber çalmaya başladık. Aslında sadece cover çalıyorduk. Ama bence bir şekilde merakımız vardı ve şarkı yazıp kalabalıkların, dinleyen herkese çalmaya başladık. Gerçi o zaman çoğu kişi dinlemiyordu, o yüzden biraz zordu. [Gülüyor] Ama müziğe aşık olmuştuk; şarkı yazmaya, kaydetmeye ve söylemeye. Ve şu anda dünyayı gezip her yerde çalabildiğimiz için çok şanslıyız, muhteşem bir şey.

- LIVE NATION

Nasıl devam edebildiğinizi biraz anlatabilir misiniz?

MARK PRENDERGAST

Birkaç şarkı yazdık, bu şarkılara çok inanıyorduk. Kendimize dedik ki bu şarkıları mutlaka başkaları da duymalı. Şarkıları yayınlamak istedik. Ve yıllardır müzisyen olarak, insanlara işinizin bu olduğunu ve bunu yapmak istediğinizi söylediğinizde, size başta pek inanmıyorlar. O yüzden başlayana kadar gerçek gibi gelmiyordu. Ve başladıktan sonra, müzik üretmeye başladık ve insanlar gösterilere gelmeye başladı; işte herhalde o zaman şunu fark ettik: evet, eğer isterlerse bunu sonsuza kadar yapabiliriz.

STEVE

Şimdiye kadar yaşadığım en muhteşem ve en garip his, insanların müziğinizi size söylemesi. Canlı atmosferde inanılmaz bir his.

- LIVE NATION

Bugünlerde çok iyi hissediyorsunuzdur çünkü artık büyük kalabalıklarla karşılaşıyorsunuz!

VINCENT MAY

Evet, en fazla yüz kişinin olduğu küçük kulüp gösterilerinde çalarak başladık. Yani şimdi birkaç bin kişinin olduğu salonlarda çalabilmek bizim için gerçekten bir lüks. Bunu hiçbir zaman kanıksamadık.

- LIVE NATION

Bu bakımdan, bugünlerde müzik yapmak sizin için ne anlama geliyor?

VINCENT

Bence bu her şey demek.

STEVE

Evet, bizim için her şey demek. Bizim tutkumuz. Müzik olmadan bir dünya düşünemiyorum.

VINCENT

Bundan başka bir şey yaptığımızı hayal bile edebileceğimizi sanmıyorum. Dünyanın en güzel işi. [Gülüyor]

STEVE

Çok güzel bir deyiş de var. Ama biraz, hım, bilemiyorum...

MARK

Devam edin...

STEVE

"Müzik, hislerin sesi." Gerçekten böyle düşünüyorum. Evet, bakın, şimdi bana gülecek.

VINCENT

Hayır, sorun değil.

STEVE

Bazen hani kelimelere dökemediğiniz bir duyguyu bir şarkıda yakalayabilirsiniz. Hani size geçer.

MARK

İster zor bir zamandan geçeyim ister muhteşem şeyler yaşayayım, beni çok etkileyen bir şey hakkında bir şarkı yazabilirsem çoğunlukla müziğimizin bir parçası oluyor. Ve biliyorsunuz, müzik yazmadığımız sürece turneye çıkmıyoruz. Yani müzik yapmak bizim için her şey demek. Her şeyin kaynağı.

kodaline-play-1
kodaline-play-2
"Müziğin anlamı herkes için farklıdır. Ama en güzeli, onca insanı bir araya toplayabilmek ve şarkınızı size söylemeleridir."

- LIVE NATION

Bunca hissi müzik yazarlığına dökmeniz canlı performansınızı nasıl etkiliyor?

MARK

Önceki gün çaldığımız son konserimizde, ön sırada gözlerinden yaşlar akan bir kız vardı. Ama konser boyunca o kadar mutlu görünüyordu ki. Ve hani, belli ki birçok şarkı ona çok şey ifade ediyordu ama onun yanındaki de gülüyor, alkışlıyor ve çok iyi vakit geçiriyordu. Yani müziğin anlamı herkes için farklı. Ama en güzeli, onca insanın bir araya toplanıp şarkılarınızı size söylemesi.

STEVE

Evet, muhteşem bir his.

- LIVE NATION

Ve hayranlarınız sizin için ne kadar önemli?

STEVE

Çaldığımız hemen hemen her gösterinin sonunda, gelen herkese teşekkür ederim. Hayranlarımız olmadan, yaptığımız işi yapamazdık. Şarkı yazabilirdik ama kimse dinlemezdi. Gösteri yapabilirdik ama kimse olmazdı. [Gülüyor] Hayranlarımız olmadan bir hiç olurduk, yani onlara minnettarız.

JASON BOLAND

Bizi bu kadar destekledikleri için çok şanslıyız. Söylemeye gerek yok, kariyerimizde birçok değişiklikten geçtiğimizi biliyorsunuz. Stil değiştirdik, yön değiştirdik ve bir süre ortadan kaybolduk. Ve her döndüğümüzde, oradalardı, yine selam vermeye ve gelip bizi canlı izlemeye hazırlardı.

- LIVE NATION

Siz hala zaman zaman küçük gösterilerde çalmayı seviyorsunuz. Küçük bir kulübe gidip insanlarla yüz yüze olarak hayranlarınıza selam veriyor gibisiniz. Bize bu deneyimden biraz bahseder misiniz?

STEVE

Sanırım daha önce Mark'ın söylediği gibi, hani, bir hayranın gözünden yaşlar akıyor, diğeri gülüyor. Küçük bir kulüpte bunları görebilirsiniz ama büyük salonlarda bunu biraz kaybediyorsunuz. O yüzden hayranlarla daha bağlı olduğunuzu hissetmek sanırım daha özel bir şey.

MARK

Bazen bir kulüpte, 200 kişilik küçük bir kulüpte çalıyorsanız ses, binlerce kişinin önünde çaldığınızdan daha yüksek gelebilir çünkü her zaman uzaktadırlar. Kulüpteyseniz o küçük salonu dolduran çok daha büyük bir enerji olur. Yani [geçtiğimiz] yaz bile, her yerde kocaman festivallerde çaldık ama sonra dönüp küçük akustik kulüp gösterilerinde çaldık ve bence bundan da büyük bir gösteriden aldığımız zevki alıyoruz. İkisini de yapabilmek güzel.

- LIVE NATION

Son albümünüz Politics of Living'den bahsedelim. Bu sefer, ses açısından, söz yazarlığı açısından biraz farklı alanlara açılmışsınız. Bu albümde neden keşif yapmak, farklı prodüktörlerle çalışmak ve stüdyoda farklı sesler çalmak istediğinizi biraz anlatabilir misiniz?

STEVE

Bu albümü yaparken esas istediğimiz, konfor alanımızdan dışarı çıkmaktı. Ve bence grup olarak konfor alanımız her zaman yavaş balatlar olmuştur; biliyorsunuz, prodüksiyon açısından oldukça yalın. Birçok muhteşem insanla çalışma fırsatımız oldu ve her prodüktör bize bir şey kattı, yani bizi bambaşka bir ses dünyasına götürdü. Bir bakıma fırlatıp attığımız bir sürü şarkı oldu ama bunlarla deney yapmak çok eğlenceliydi. Çok şey öğrendik.

Ben genellikle şarkı yazmak için doğrudan piyanoya giderim veya bir gitar alıp melodi falan mırıldanmaya başlarım. Prodüktörlerimizden biri de dizüstü bilgisayarının başına oturur, sonra şarkı yazma sürecini başlatacak o çılgın seslerle çıkagelir. Bambaşka bir çalışma yöntemi. Ama muhteşemdi ve bu albümle başardıklarımızdan gerçekten gurur duyuyorum. İstediğimizi yaptık, rahat olduğumuz bölgenin dışına çıktık ve deney yaptık. Var olduğunu bilmediğimiz bazı sesleri keşfettik. Harika bir süreçti. Çok güzeldi.

JASON

Evet. Politics of Living'de, gerçekten de başka alanlara biraz açılmak istedik. Ve bizi başka yönlere iten, yeni prodüktörlerle çalışmak için çok güzel fırsatlarımız oldu.

MARK

Yine de bu albümde benim en sevdiğim ses, “I Wouldn't Be” adlı şarkıda ve ses de sadece dördümüzün sesinin bir arada, başka hiçbir şey olmadan duyulması. Stüdyoda ilk dinlediğimde, hiçbir hile olmadığı için gerçekten kulağa çok güzel geldiğini düşündüm. Steve içeri girip kendi kısmını söyledi. Sonra her birimiz içeri girip kendi kısmımızı söyledik. Sonra dördümüzün sesini başka hiçbir şey olmadan duyunca gerçekten heveslendim. Kulağa çok güzel geliyordu.

- LIVE NATION

Ses keşfinden bahsetmişken, Sony'nin yeni 360 Reality Audio teknolojiyle ilgili düşünceleriniz neler? Bu teknoloji, dinleyicinizi miksin tam ortasına koymanızı ve sesin çevrelerinde hareket etmesini sağlıyor. Sizce müziğinizle şimdiye kadar söyleyemediğiniz şeyleri söylemenizi sağlayabilir mi?

STEVE

Aklım başımdan gitti.

VINCENT

Yeni bir yöntem. Ama bir yandan da ilk çoklu parça kaydı kullanıldığı zaman gibiydi veya...

STEVE

Üst üste kayıt.

VINCENT

Üst üste kayıt yapıyoruz! Bir şekilde ufkumuzu böyle genişletiyoruz. Yepyeni bir yol...

STEVE

... müzik dinlemek gibiydi. Potansiyel olarak, yepyeni bir müzik yapma yöntemi.

VINCENT

Evet, insanların müzik yazma şeklini veya müziği miks yapma şeklini ve son kullanıcının nasıl bir deneyim yaşayacağını tamamen değiştirme potansiyeli var. Hayatı değiştirecek boyutta bir potansiyeli var.

- LIVE NATION

Kayıt yaparken, doğru zamanda doğru ses bir şarkıda neler yapabilir?

STEVE

Doğru zamanda doğru ses, bir şarkıyı tamamen bitirebilir. Yüzde yüz. Pek bir şeye benzememekten "eh," diyebileceğiniz bir şeye dönüşüyor ve sonra aniden doğru ses olunca "Vay be, harika, işte bu. İşte bu, bırak," diyorsunuz. İşi bitirebiliyor.

JASON

Sanki [açmaya] çalıştığınız bir kilidin anahtarını bulmak gibi bir şey.

STEVE

Evet veya yapbozun son parçası. Onun gibi bir şey. Muhteşem bir şey, yani doğru sesin önemi.

- LIVE NATION

Bir şarkıyı kaydettikten sonra, doğru miks dinleyici için neler yapabilir?

MARK

Doğru miks o kadar önemli ki. Daha önce stüdyoda haftalar harcadığımız şarkılarımız oldu ve onları çok sevdik. [Sonra] miks e-postayla geldiğinde, "Aman Tanrım, işte başlıyoruz," diyorsunuz. Ve çalma düğmesine bastığınız anda, bir şeyin doğru olmadığını anlıyorsunuz: Şarkının özünün var olmadığını görüyorsunuz. Ama sonra hani çok fazla inanmadığınız bir şarkının doğru miksini alabiliyorsunuz. Sonra birdenbire miksi duyuyor ve miks mühendisinin şarkınızı duyduğunda aklında ne olduğunu anlıyorsunuz. İşte bu fikrinizi değiştirebiliyor. Ve sonra herkes şarkıyı bu şekilde duyuyor.

STEVE 

[Miks] şarkıyı vezir de edebilir rezil de. Tartışmasız muhtemelen en önemli şeylerden biri.

MARK

Canlı sesler de olsa herhangi bir şeyde miks yapması gerekenlere pek özenmiyorum. Bu, tek bir kişinin fikri, hani onun görüşü, bence herkes bunu böyle duymalı demek gibi. Yani, biliyorsunuz, iyi bir miks mühendisi bulduğunuzda, asla bırakmazsınız.

VINCENT

Evet.

kodaline-play-3
kodaline-play-4
"[360 Reality Audio] sizi başka bir yere götürüyor. Sizi bu odadan alıyor ve konser salonuna götürüyor."

- LIVE NATION

Pekala, artık kulaklıkta Sony’nin 360 Reality Audio’sunu deneme şansınız olduğuna göre, ne düşünüyorsunuz?

STEVE

Daha önce yaşadığım hiçbir şeye benzemiyor. Kelimelere dökmeye çalışıyordum. Gösteride olmak gibi.

VINCENT

Sanki davul platformunda oturup gerçekten çalıyormuş gibiydim; her şey o kadar netti. Alt düzey muhteşemdi. Platformda şarkıyı çalıyormuş gibi hissettim.

STEVE

Gerçekten inanılmaz. Yani...

MARK

Yepyeni bir deneyim.

JASON

Bence salonun çok büyük bir kısmı size geçiyor. Artık o salonun o gece nasıl olduğunu hissedebiliyorsunuz.

STEVE

Sizi başka bir yere götürüyor. Sizi bu odadan alıyor ve konser salonuna götürüyor.

- LIVE NATION

Sony 360RA ile kendinizi dinleyince ne hissettiniz?

MARK

Gelecek için çok heyecanlıyım. Nereye gideceğini ve müziğin nasıl sunulacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Böyle dinleyebileceğiniz bir formatta sunulabilirse bence büyük değişim yaratacak.

VINCENT

Evet. Format yönüyle bahsediyoruz [bu yüzden], miksi bu şekilde yapılan Led Zeppelin şarkıları veya Beatles şarkıları gibi klasik şarkıları dinlediğimi hayal ediyorum.

STEVE

Canlı bir gösteriyi dinlediğinizi hayal edin!

- LIVE NATION

Çok beğendiğiniz bir an var mı? Daha önce duymadığınız bir şekilde dikkatinizi çeken bir şey oldu mu?

JASON

Evet, bence giriş yüzünden. Çünkü biz, kalabalığın çığlık çığlığa her gece şarkımızı söylemesini duyduk ve bu, daha önce Steve'in de söylediği gibi, dünyadaki en güzel his. Ama şimdi sanırım sahnedeyken duyduğumuzu, herkes tecrübe edebilecek.

MARK

[O kadar] gerçek gibiydi ki. Turnemizi yeni bitirdik ama sanki yeniden turnede gibiydik. Büyük bir salon dolusu insanın önünde performans sergilemenin nasıl bir şey olduğunu hiç yaşayamayacak insanlar için, bence bu ona en yakın şey.

- LIVE NATION

Hayranlarınız bunu yaşayabileceği için heyecanlı mısınız?

STEVE

Kesinlikle. Bence birçok kişinin aklını başından alacak, iyi yönde.

VINCENT

Evet çünkü bizi büyüledi ve biz böyle şeyleri yaşayabiliyoruz; yani çocukların da dediği gibi, dinleyicilerden birinin veya bir hayranın bunu yaşayabilmesinin, evet, eşi benzeri yok.

- LIVE NATION

İşte size zor bir soru: 360 Reality Audio deneyimini tek kelimeyle nasıl tanımlarsınız?

JASON

Etkileyici.

STEVE

Evet, bu güzel bir kelime. Sürükleyici güzel.

VINCENT

Evet. İnanılmaz.

STEVE

Gerçek.

JASON

Son derece etkileyici. Oradasınız işte.

MARK

Canlı.

kodaline-listening-1
kodaline-listening-2
“Bence [360 Reality Audio] müzik yapımına ve kaydına yönelik yepyeni bir yaklaşım.”

- LIVE NATION

Sony 360 Reality Audio teknolojisinin var olduğunu bilmeniz, daha farklı müzik yapmanıza ilham verebilir mi?

STEVE

Bence müzik yapımına ve kaydına yönelik yepyeni bir yaklaşım.

MARK

Bence stüdyodayken ve bir şeyler çalarken başlıyor, sola ve sağa çekebiliyorsunuz. Ama [360 Reality Audio] olduğunda, istediğiniz yere gidebiliyorsunuz, anlatabiliyor muyum?

STEVE

Gerçekten inanması zor.

JASON

360 [video] olarak birkaç canlı gösteriyi çekmeyi denedik ve sadece video olarak aynı deneyim bir türlü olmadı. Ama bence [uygun] sesle, 360 formatında bir canlı gösteri yepyeni bir deneyim olacak.

STEVE

Evet, gelecek bu.

- LIVE NATION

Sizce, hayranlar için avantajları ne olacak?

VINCENT

Bence avantajı şu olacak: bizim sahnede her gece duyduğumuzun [daha büyük] bir kısmını duyabilecekler ki bu da inanılmaz. Hani kalabalığın hepsini davet edemiyorsak...

MARK

Deneyebilirsiniz...

VINCENT

... Sıradaki büyük olay bu.

MARK

Her şeyden çok bir his gibi. [Kulaklık] taktığımda, kendime gelmem uzun sürdü, nasıl bir şey olduğunu açıklamak zor.

STEVE

Kelimelere dökmek zor. Ama hayranlarımız için, bizi canlı izlememiş hayranlarımız için de geçerli, orada olmak gibi. Bu yüzden de gerçekten inanılmaz.

VINCENT

Ama siz yine de gösteriye gelin.

JASON

Evet.

STEVE

Evet.

JASON

Neredeyse canlı kadar iyi.

MARK

Neredeyse canlı kadar iyi. İşimizi böyle elimizden almayın. [Kahkahalar]

- LIVE NATION

360 Reality Audio deneyiminin optimize edilmesi için kulaklarınızı da ölçtürdünüz. Sony'nin her dinleyici için deneyimi kişiselleştirebildiğini düşünüyor musunuz?

JASON

Bence bunun ardındaki teknoloji inanılmaz. Yani mümkün olacağını düşünmediğim atılımlar yaptılar. Kafanızın bir odanın içindeki halini eşleştirebilmeleri ve bunu her birimiz için farklı hale getirebilmeleri. Mesela Steve mutlaka benden farklı bir ses duyacak çünkü benim seviyem biraz daha yüksek. Ama bunun kulaklıklardan yansıtılması gerçekten hayret veriyor.

VINCENT

Evet. Bunun olması ve üstelik bu kadar çabuk olması biraz çılgınca. Yani uygulama ortamı bakımından, bence insanlara göre tek tek özelleştirmeniz muhteşem olacak.

MARK

Yaşadığımız, gelecekten bir şey gibiydi. Kesinlikle yepyeni ve taze bir his uyandırdı. Gerçekten zevk aldım.

STEVE

Kelimelere dökmek zor ama diğerlerinin söylediği her şeye kesinlikle katılıyorum. Gelecek çok güzel görünüyor.

KODALINE-Vincent
KODALINE-Steve
360-reality-audio

360 Reality Audio ve bu yenilikçi ses konseptinin ardındaki teknoloji hakkında daha fazla bilgi alın.

WH-1000XM3

Eksiksiz 360 Reality Audio deneyimi için WH-1000XM3 gürültü engelleme özellikli kulaklığımızla dinleyin.