TEMEL LENS BİLGİLERİ

Makro fotoğrafçılık
Maksimum büyütme oranı

Lensin büyütme oranı netleme uzaklığı tarafından belirlenir. Makro fotoğrafçılıkta nesnemize ne kadar yaklaşabileceğimiz de önemlidir. Bu iki faktör, yani netleme uzaklığı ve minimum netleme mesafesi, kimi zaman "üretim oranı" da denilen lensin maksimum büyütme oranını belirler. Belirli bir netleme uzaklığında, bir lensle nesnenize ne kadar yakınlaşabilirseniz elde edeceğiniz büyütme oranı o kadar yüksek olur.

Makro lensin klasik tanımı, lens teknik özelliklerinde maksimum büyütme oranı en az 1:1 veya "1x" olan lenstir. Bu, fotoğraf makinesinin görüntü sensöründe nesnenin bire bir boyutta üretilebileceği anlamına gelir: 10 mm'lik bir nesne, lens nesneye yeterince yakın olduğunda 10 mm'lik görüntüyle sensöre yansıtılabilir. 1:2 veya "0,5x"; maksimum büyütme oranı, aynı 10 mm'lik nesnenin sensöre yansıtılan görüntüsünün maksimum boyutunun 5 mm, yani gerçek boyutunun yarısı olacağı anlamına gelir.

Çiçeğin 0,35x görüntüsü

0,35 x

Çiçeğin 1,0x görüntüsü

1,0x

Bilmeniz gereken diğer makro lens özellikleri

Makro lensler çok kısa netleme mesafelerinde optimum optik performansı sunmak için özel olarak tasarlanır ve genellikle en keskin görüntüleri yakın mesafelerde verir ancak bu, yalnızca makro fotoğrafçılıkta kullanılabileceği anlamına gelmez. Çoğu makro lens, normal mesafelerde normal nesneleri çekerken de mükemmel performans sergileyebilir.

Kısa menzilli çekimlerde kullanılan makro lenslerin diğer bir önemli özelliği, alan derinliğinin oldukça az olmasıdır. Mükemmel bir netlemeyle istenen ayrıntıların yakalanması için çok dikkatli bir şekilde netleme yapılması gerekir. Bazı durumlarda tripod kullanarak netlemeyi daha kolay hale getirebilirsiniz. Bazı nesne çekimlerinde yeterli alan derinliği için diyafram açıklığını biraz düşürmeniz gerekebilir. Kısıtlı alan derinliği, netlenen asıl ayrıntının vurgulanmasını ve dikkat dağıtan arka planının bulanıklaştırılarak vurgulanmamasını sağladığından avantaj da oluşturabilir.

[1] Minimum netleme mesafesi (1x büyütmede yaklaşık 13 cm / 5,1 inç) [2] Çalışma mesafesi (1x büyütmede yaklaşık 2 cm / 0,8 inç) [3] Minimum netleme mesafesi (1x büyütmede yaklaşık 35 cm / 13,8 inç) [4] Çalışma mesafesi (1x büyütmede yaklaşık 16 cm / 6,3 inç) [5] Görüntü sensörü düzlemi

Minimum netleme ve çalışma mesafesi

Lensin "minimum netleme mesafesi" teknik özelliği kafa karıştırıcı olabilir. Minimum netleme mesafesi, nesne ile fotoğraf makinesi gövdesinin görüntü sensörü düzleminde bulunan lensin arka netleme noktası arasındaki mesafedir. "Çalışma mesafesi" terimi, nesne ile ön lens parçası arasındaki mesafeyi açıklamak için kullanılır.

Bir lensin minimum netleme mesafesinin 0,2 m (20 cm) olduğu söyleniyorsa fotoğraf makinesi gövdesinin kalınlığına ve lensin uzunluğuna bağlı olarak, 1:1 makro çekim yapmak için minimum netleme mesafesinde netleme yaptığınızda, çalışma mesafeniz birkaç santimetreyle sınırlı olabilir. Nesnenize bu kadar yakın olmak aydınlatma sorunları doğurabilir (bu tür aydınlatma sorunlarının üstesinden gelmek için özel makro flaşları ve halka ışıklar üretilir); nesne veya fotoğraf makinesi az da olsa hareket ettiğinde netleme zor olabilir ve bu kadar yakın mesafelerde canlı nesneleri korkutabilirsiniz. Bu sorunlardan herhangi birini yaşarsanız çalışma mesafesini artırmak için netleme uzaklığı daha uzun olan bir makro lens seçmeniz gerekir.