SONY SANATÇI RÖPORTAJLARI

Marty Friedman

1990-2000 arasında Amerikalı heavy metal grubu "Megadeth"in solo gitaristi oldu. Marty 2004 yılında Japonya'ya taşındı ve JPOP dahil birçok müzik türünü seviyor.

Olmazsa olmaz: basit, taşınabilir ses

2004'ten beri Japonya'da yaşayan Marty, ülkenin müzik sahnesinin en aktif isimlerinden. TV sunuculuğu, müzisyenlik, yazarlık ve müzik şirketi sahipliği, unvanlarından yalnızca birkaçı. Marty, Yüksek Çözünürlüklü Ses teknolojisinin müzik endüstrisinde yarattığı etki hakkında konuşuyor.

Röportaj: blueprint / Fotoğraf: Yohei Takeuchi

S: Aslen ABD'lisiniz; Walkman® ile ilk kez ne zaman tanıştınız?

Y: Gençliğimde. O zamanlar genellikle ya evde ya da konserde müzik dinlerdiniz ama lisedeyken devasa boom box'ımı yanıma alıp müzik dinlemeyi çok seviyordum. Dolayısıyla, Walkman®'i ilk kez gördüğümde hayran kalmıştım.

S: Ne tür müzikler dinliyorsunuz?

Y: Genel olarak yazmakta olduğum şeyleri dinliyorum. Bazen uzun süre stüdyoda kaldığınızda iyi ile kötüyü ayırt etmek zorlaşıyor. Dolayısıyla, ben de parkta yürürken ya da tapınağa giderken dinliyorum. Başka birinin müziğini dinliyormuşum gibi oluyor, bu da doğal geri bildirimlerde bulunmamı sağlıyor.

S: Görünüşe göre sanatsal çalışmalarınız için taşınabilir ses cihazına ihtiyacınız var. Yüksek Çözünürlüklü Ses özellikli Walkman® kullandığınızda neler hissettiniz?

Y: MP3'e kıyasla alçak tonlar daha melodik. Ancak benim için "gelişmiş teknik özellikler" veya "yüksek kalite"den ziyade güçlü ve kullanımı kolay olan bir taşınabilir ses cihazına sahip olmak daha önemli.

S: Bir besteci olarak Yüksek Çözünürlüklü Ses hakkında ne düşünüyorsunuz?

Y: Ses kalitesinin CD'ler veya sıkıştırılmış ses dosyalarında ana kayda kıyasla daha düşük olduğu bilinen bir gerçek ama bu, benim için bir sorun teşkil etmedi. Hep "Sıradan insanların duygularını unutma." diye düşündüm. Dolayısıyla beste yaparken kaliteli hoparlör kullanıyorum ama işimi bitirdiğimde ucuz hoparlörlerle dinliyor ve sesi ayarlıyorum.

S: Yüksek Çözünürlüklü Ses yaygınlaşırsa prodüksiyon sürecini değiştirebilir mi?

Y: Akıllı telefonlar çok yakında Yüksek Çözünürlüklü Ses ile uyumlu olacak. Bu gerçekleştiğinde, "para hareket ettiği" için prodüksiyon tarafının yanı sıra tüm müzik endüstrisi de bundan yararlanacak. İyi müzik yaratmak için finansman gerekir. Dinleyicilerin keyif aldıkları müziğe para harcamalarını isterim. İnsanlar bu Walkman® modelini denediklerinde belki de Yüksek Çözünürlüklü müzik parçalarını isteyecekler; bu da müzik endüstrisi ve müzisyenler için kesinlikle iyi bir şey.

S: Son soruya geldik. Müzik sizin için ne anlam ifade ediyor?

Y: Müzik hayatımın tamamını kaplıyor. Issız bir adaya düşsem yanıma alacağım tek şey oldukça geniş bir belleği olan taşınabilir müzik çalar olurdu. (gülüyor)

Chiyomaru Shikura

"Dinleyiciler, ona sahip olma isteği uyandıran müziği ister ve satın alır."

Sanatçıların İstediği Kalitede

Yüksek Çözünürlüklü Ses ile stüdyo kalitesindeki sesin en küçük ayrıntılarının tadını çıkarın. Müzik tutkusu sinyalden hoparlöre her bileşeni birleştirirken, dijital yükseltme gibi gelişmiş teknolojiler üstün dinleme deneyiminin oluşturulmasına yardımcı olur.