Gerçekliğe hükmetmek

Tutkumuz oluşturucunun amacını sadık olarak aktaran televizyonlar tasarlamak. MASTER Series TV’ler en iyi mühendislerin kriterlerini karşılıyor ve muhteşem görüntüler sunuyor. İlk kez, oluşturucular hayal güçlerini keşfedip vizyonlarının ev ortamında gerçeğe dönüştüğünü izleyebiliyor. 

MASTER Series karşınızda

Sony MASTER Series lansman etkinliğinde çekilen, mühendislerimiz ve iş ortaklarımızın yanı sıra sektördeki uzmanlarla yapılan röportajlarla önemli özellikleri ve lensten oturma odasına hikayesini anlatan bu videoya göz atın.

Oluşturucuların amaçladığı sonuç, gerçek oluyor

Elli yılı aşkın süredir TV’de görüntü kalitesinin sınırlarını zorluyoruz. Şimdi de film yapımcılarıyla edindiğimiz mastering içerik oluşturma ve oluşturucunun amaçladığı sonucu çoğaltan sahnelere mükemmellik getirme alanındaki uzmanlığımız, ünlü MASTER Series TV’lerde bir araya geldi.

Sinema eve geliyor

Film prodüksiyonu yaparak ve profesyonel film yapım ekipmanı üreterek film sektörüne öncülük ettik ve evde sinema salonuna benzer bir deneyim için TV’ler geliştirdik. Hedefimiz oluşturucuların amacını sadık bir şekilde ileten en üstün TV konseptini oluşturmak. 

Her duyguyu yeniden üretmek

Her detayı aydınlatacak bir parlaklık, izleyenleri içine çekecek kadar derin bir karanlık ve gönülleri fethedecek güzellikte renkler sunacak bir TV görüntüsü kalitesini hedefliyoruz. Her duyguyu en yüksek gerçekçilikle yeniden üretiyoruz.

Oluşturuculara meydan okuyoruz

Oluşturuculara, teknolojiden en iyi şekilde yararlanmaları ve yaratıcılıklarını keşfetmeleri için meydan okuyoruz. Artık film yapımcıları yeni sinematik fikirler geliştirip bunların ev ortamında ideal şekilde gerçeğe dönüşmesini izleyebiliyor.

Görüntü İşlemcisi X1™ Ultimate

Orijinal düşünce aslına uygun yansıtılıyor

Sinemadan TV’ye geçiş için içerik dijital olarak sıkıştırılmalı, bu da görüntü kalitesini etkiliyor. MASTER Series TV’leri geliştirirken bozulmayı en aza indirerek oluşturucunun kusursuz son görüntüsünü dijital sinyal olarak yeniden yakalamak istedik. Bu, üstün yeni bir işlemci gerektiren, zorlu bir işti. 

Dönüştürmedeki zorluklar

Oluşturucunun çekim esnasında gördükleri televizyona iletilmeden kodlanıyor ve sonra panelde görüntülenebilmek için kodu çözülüp dönüştürülüyor. Görüntü İşlemcisi X1™ Ultimate bu süreçte yaşanan görüntü bozulmasını en aza indiriyor.

Ultra yüksek bit hızlarında sinyal işleme

Görüntü İşlemcisi X1™ Ultimate’ı geliştirirken "tek bir bit bile kaybolmayacak" ilkesini benimsedik. Böylece sinyaller ultra yüksek bit hızlarında işleniyor ve ardından orijinal kalitelerine geri döndürülüyor. 

Spesifik paneller için sinyallere ince ayar

Görüntü İşlemcisi X1™ Ultimate paneller ve panel türleri arasındaki özellik farklarını tespit ediyor ve sinyali bunlara göre ayarlıyor. Bu, şu ana dek sunduğumuz en ince ayar sürecini temsil ediyor. 

En iyi bileşenler bir arada

Sinyal işlemcisindeki yüksek hassasiyetli bileşenler, TV’de en yüksek gerçekçilik ve görsel anlatım için detayların görüntünün tamamında korunmasına yardımcı oluyor. 

Lensten oturma odasına profesyonel ürünlerimiz

2000 yılında TV ekibimiz ev sineması deneyimi için geliştirilmiş ilk TV görüntü kalitesi özelliği olan Sinema Modu için Sony Pictures Entertainment ile iş birliğine başladı. O zamandan bu yana 4K ve HDR gibi yeni formatları standartlaştırmak için birlikte çalışarak evde film deneyimini içerik oluşturucunun amacına daha uygun hale getiriyoruz.

OLED - Ses ve görüntünün kusursuz bir birleşimi

Sinemada kullanılan yeniliklerden biri de sesin doğrudan ekran yüzeyinden geldiği "ekran hoparlörüdür". "Ekran hoparlörü", ekran boyutu büyüdükçe görüntü ve sesi ayırmak yerine bir araya getirerek gerçekten sürükleyici bir deneyim oluşturur. MASTER Series AF9’un görüntü kalitesi içerik oluşturucuların tam istediği sonucu iletirken, Acoustic Surface Audio+™ teknolojisi de "ekran hoparlörlerini" kusursuz bir şekilde taklit ederek evde tıpkı sinemadaki gibi bir izleme deneyimi yaşanması için görüntüleri ve sesi birleştirir.

X1 Ultimate logosu
Acoustic Surface Pro logosu

Evde seyir yeniliğine doğru.
Sony ekosistemi ve Netflix.

Son teknolojik gelişmelerle televizyonlar içerik oluşturucuların vizyonu ve ilhamlarını çok daha iyi ifade ediyor. Bunun sonucunda izleyiciler evlerinde bol heyecan ve ilgi çekici görüntülerle dolu, geniş bir eğlence yelpazesinden yararlanabiliyor. Sony ve Netflix yıllardır oluşturucuların hikayelerini tüm dünyadaki eğlence meraklılarına sunmak için doğrudan bunlarla çalışarak sektöre öncülük etmekte ve televizyonun geleceğini şekillendirmekte. 4K ve HDR gibi en son teknolojilerin sunulmasıyla tüketiciler artık oturma odalarının rahatlığında sinema kalitesinde bir deneyim yaşayabiliyor.

Netflix video akışı üyeliği gereklidir

Ek olarak Netflix de en son video görüntüsü standartlarını kullanarak orijinal program üretimine aktif olarak yatırım yapıyor ve son dönemlerde görüntü kalitesinin korunmasını sağlamak için Sony ile iş birliği içinde Netflix’in Kalibre Edilmiş Modunu geliştirdi. Bu mod, film yapımcısının vizyonunu ve amacını korumak üzere televizyon gösteriminde stüdyo değerlendirme gösterimiyle aynı görüntü kalitesinin elde edilmesi için özel olarak geliştirildi.

Netflix’in kalibre edilmiş modu

Olması gerektiği gibi eğlence

Netflix’in Kalibre Edilmiş Modu izleyicinin dizileri, filmleri, belgeselleri ve diğer tür hikayeleri aslen oluşturuldukları ve amaçlandıkları şekilde izleyebilmesini sağlıyor.

Stüdyo standardı TV

Stüdyo standardı TV 

Film prodüksiyon stüdyolarında standart referans için kullanılan ana monitörlerinkine yakın bir görüntü kalitesi vaat eden MASTER Series ilk başta TV’ye gelen eğlence içeriklerini ideal şekilde sunma kapasitesine sahip. 

Ev eğlencesi deneyimi

Evde sinema heyecanı

MASTER Series'in Netflix’in Kalibre Edilmiş Modu ile birlikte hikayeleri gerçek hayat kadar canlı kılan görselleri aslına uygun olarak sunmaya başlamasıyla eğlence meraklıları artık bu deneyimi doğrudan evlerinde yaşayabilir.

Gerçek ortaklık

Netflix ve Sony'nin, eğlencenin keyfini yaratıcıların istediği şekilde çıkarabilmeniz için Netflix’in Kalibre Edilmiş Modu ile oturma odasında renk, kontrast ve hareket alanında nasıl uzmanlaştığını görün.

Kusursuz renklerin kilit unsuru kalibrasyonda ustalık

İnsanları bir filme çeken nedir? Senaryolar, sahne bloklama, düzenleme ve renk tonlaması gibi, oluşturma sürecine dahil olan pek çok unsur vardır. İşte bu unsurlar bir TV ekranında aslına sadık şekilde üretilip izleyeni içine çeken, duygu yüklü bir görsel deneyim ortaya çıktığında oluşturucunun hikayesi gerçeklik kazanır. Gölgede kalan oyuncuların yüzlerindeki ifadeler, ani bir flaş sahnede görünen incelikli detaylar ve karanlıktan aydınlığa geçen ince tonlamalarla hassas renk üretimi temel unsurdur. MASTER Series, profesyonel oluşturucuların ihtiyaçlarını karşılamak ve sürekli yüksek performansı temin etmek amacıyla fabrikada beyaz dengesi ve istikrar bakımından hassasiyetle kalibre edildi.

CalMAN logosu

Oluşturucu ekibin tutkusunu koruyor

MASTER Series, prodüksiyon sürecinden renk farklılıklarına yönelik Portrait Displays’in yüksek performanslı CalMAN® otomatik kalibrasyon yazılımını kullanmaya hazır. Bu da eşsiz bir kalibrasyon seviyesi sunuyor ve alışıldık görüntü ayarlarıyla yapılamayan ince ayarları mümkün kılıyor. Böylece TV sinyalinin aslına sadık, yüksek doğrulukta renk üretiliyor ve zaman içinde oluşabilecek en küçük renk değişikliklerine dahi adaptasyon sağlanabiliyor. MASTER Series’in CalMAN® hazır niteliği, post prodüksiyon, kalite kontrol iş akışlarında görsel oluşturucu ekibin kullandığı yazılımdan müşterilerin de yararlanmasına imkan tanıyor ve evde profesyonel sınıf renk kalibrasyonlu hassasiyette görüntüler sunma kararlılığımızın yeni bir kanıtı oluyor.

Broşürü indir

Calibrating BRAVIA with CalMAN®