Saf Geometri

Ses-görüntü öğeleri ve iç öğelerin senfonisi

Ev eğlencesi daha eğlenceli bir hal alırken TV'ler ve ev sineması ürünleri oturma odası tasarımını tamamlamaya nasıl devam edebilir? Bu sorunun yanıtı, çeşitli ürünlerde bulunan öğelerin birbiri arasındaki uyumda yatıyor.

Ürün kategorileri arasındaki uyum

BRAVIA® TV'lerde büyüleyici izleme deneyimlerine odaklanan tasarım arayışımız 2010'da Monolithic Tasarım ile başladı ve 2013'te Sense of Quartz ile devam etti. Yeni adımımız ise 2014'te Saf Geometri adıyla ortaya çıktı. TV'lerin temel nitelikleri saf, minimalist geometrik şekillere kavuştu. Bu düşünceden ilham alan tasarım, izleme deneyimini yeni bir seviyeye taşırken TV'lerin odalardaki mobilyalar ve daha çok geometrik olan diğer şekillerle uyumlu hale gelmesini sağladı.

Bu estetiğin TV'lerden Sound Bar'lar, Blu-ray Disc™ oynatıcılar ve odanın dekorasyonunu oluşturan diğer ürünlere taşınmasıyla Sony ev eğlencesi ürünleri 2015'te daha cazip bir hale geldi. Birbirini tamamlayan ürünler, bu yeni uyum seviyesinin yalnızca başlangıcıdır. Bu sistemler mobilyalarla da uyumludur ve odaya genel bir bütünlük kazandırır. Her bir ürünün sahip olduğu nitelikler belirgindir ve rolleri veya işlevleri saf geometrik şekillerle temsil edilir. Ürün kategorileri arasında da etkileyici bir şekil uyumu bulunmaktadır. Cihazlar nasıl düzenlenmiş olursa olsun bir arada doğal görünür ve odaya da uyum kazandırır.

İşlevleri görünür hale getirme
Uyum yaratan yollarla işlevleri görünür hale getirme

Ekranlar, hoparlörler, standlar ve diğer öğelerin işlevsel rollerini öne çıkaran şey, fırçalanmış metal veya işlenmiş deri kaplamalar gibi kontrast oluşturan dokulardır. Bu farklı malzemeler ürünlerin paylaştığı ve tutarlı kenar kavisleri gibi ayrıntılara uzanan tasarım dilinin bir parçasıdır. Bu yüzden ürünler odanın her yerinde harika görünür.

Amacı sergileyen tasarım

Tako, baş sanat direktörü

Ürün öğelerinin amacını bünyesinde barındırmayan tasarım, amacını yitirmiş demektir. Gereksiz fazlalıklara yer yoktur. Fazlalıkları atıp bir öğenin rolünü gerçekleştirmesini sağladığınızda kaçınılmaz olarak geometrik formlara varırsınız. Bu geometrinin saflığı, farklı şekillerin bile yan yana geldiğinde mükemmel doğallıkta görünmesini sağlar. Şekiller birlikte o kadar doğal görünür ki farklı ürün kategorileri arasında görsel bir uyum oluşturur.

Sade dokunuşlu saf tasarım

BRAVIA® ürün yelpazesinde şimdi daha belirgin hale gelen Saf Geometri, temel TV niteliklerini sergiler ve odanızı kalabalıklaştırmadan daha uyumlu hale getirir.

İşlevden doğan form

2015 model BRAVIA® 4K UHD TV'ler oturma odanızla daha uyumlu hale geldi. Her bir öğenin görünümü rolüne uygun hale getirilerek TV'lere daha modern bir hava kazandırıldı. Bu yaklaşımı sergileyen temel bir öğe olan ekran incelirken daha süssüz bir görünüme kavuştu. Stand da zarifleşmesine rağmen sağlamlığından hiçbir şey kaybetmedi. Daha büyük ekranları dengede tutmak için zeminle temas noktaları en aza indirilen bir alüminyum sehpa stand kullanıldı. Ekranın altında bulunan ve daha ince ve kompakt bir hal alan süzülen Intelligent Core gibi diğer ayrıntılar da modernleşti. Bu kapsamlı yenilikler, TV'lere bir hafiflik hissi kazandırdı.

En ince ekranlarda
havada süzülen içerik

X900C Serisi

Ekranın kapladığı alan dikkat çekici biçimde süssüzdür. Bu havadar ekran tasarımı eşit derecede minimalist, geometrik zarafete sahip öğeler gerektirir. X900C serisinde tam da bunu bulacaksınız. İnce çerçeveli panelin en ince noktası, bir araya getirilen yeni yapı ve Sony tarafından geliştirilen "kenar kaplama teknolojisi" sayesinde yalnızca 4,9 mm'dir. İzledikleriniz havada süzülüyormuş gibi görünür. Aşağıdaki çekme alüminyum stand da bir o kadar zarif ancak sağlamdır. Hafif ekrana uygun, havadar bir yapıya sahiptir. Ekran duvara monte edildiğinde duvarla birleşikmiş gibi yakın durur. Duvarın yaklaşık 40 mm dışında duran ekranın arkasındaki yapılar, etkili kablo kontrolü ve havalandırmadan akıllı stand konumlandırmasına uzanan işlevleriyle yer tasarrufu sağlar ve pratiktir. Arkadaki şık, deri benzeri kaplama sayesinde TV her açıdan etkileyici durur.

Güçlü sesle desteklenen görüntü kalitesi

X930C Serisi

Burada bulunan şekiller 4K ekranın kapladığı dikdörtgen alan ve güçlü hoparlörler için yeterince büyük olan üçgen standdır. X930C'nin güzel ekranı, güçlü ses performansı için oluşturulmuş gövdeye yaslanıyormuş gibi durur. Yandan bakıldığında tasarım ekranı öne çıkarken ayna kaplamalı wedge daha koyu bir tondadır. Arkadaki deri benzeri kaplama, lüks koltukları andırarak TV'yi oturma odaları için daha uygun hale getirir. Aşağıdaki dövülmüş alüminyum stand ise denge sağlarken zarif silueti korur. Ekranı ve hoparlörleri ağırlaştırmak yerine sabit tutar. Titizlikle hesaplanmış denge, ekran ve hoparlörlerin kontrast oluşturan şekillerini birleştirir.

Gerçek sadeliğin kusursuzluğu

X850C Serisi

Yeni BRAVIA® modelleri arasındaki en sade formlu modellerden biri olan X850C, 4K UHD TV tasarımına yeni bir standart getiriyor. Ekran ve stand olmak üzere en temel öğelerden oluşan model, hemen her oturma odasına mükemmel biçimde uyum sağlar. Fırçalanmış yüzeyi düz kesim kenarları vurgulayarak ince ekran ve alüminyumun zarafetine dikkat çeker. TV'yi destekleyen düz alüminyum çubuk dayanıklı olsa da ağır görünmez. Standın ayna kaplaması TV'nin çevresini yansıtarak TV'yi ortamın parçası haline getirir.

Odalarla mükemmel uyum sağlayan tasarım sanatı

Yokota, tasarımcı

Ekranları incelen yeni BRAVIA® modelleri, oturma odasında eskisinden de iyi görünür. Ancak TV'lere hafif ve havadar bir görünüm kazandırmak için her öğe üzerinde zahmetli çalışmalar yapıldı. X900C TV'ler için gelişmiş yeni "kenar kaplama teknolojisini" geliştirdik ve hem güçlü hem de ince olan çekme alüminyum standda işçilik maharetimizi gösterdik. Titizlikle dövülmüş alüminyum standlı X930C serisinin tasarımı da üretim uzmanlığımızın üzerinde yükselmektedir.

Ürünleri birbirine bağlayan ve iç uyum oluşturan tasarım

Kategoriler arası uyumlu tasarım, Sony TV'ler, Sound Bar'lar ve Blu-ray Disc™ oynatıcılar arasındaki görüntü ve ses uyumuyla büyüleyici eğlenceyi oturma odanıza getiriyor. Bu yeni perspektif, ev sineması ürünlerini yeniden tanımlayacak.

Geometrinin birleştirdiği görünüm

BRAVIA® TV'lerin dışında mobilyaları ve oturma odalarını tamamlayacak ev sineması ürünleri için yeni bir estetik arayışı, Sound Bar'lar ve Blu-ray Disc™ oynatıcılar için Saf Geometri tasarımını ortaya çıkardı. Temel nitelikler daraltılırken işlevler minimalist, geometrik şekillere yerleştirildi. Ortaya çıkan ürünler farklı ürün kategorilerinde olsalar bile bir bütün oluşturur ve her odaya uyum sağlar.

Hacimli ses çalmak veya etkileyici görüntüler oynatmak gibi temel rollerin tamamı, mükemmel geometrik şekil ve dikkat çekici kaplamayla tamamlanır. Sound Bar'larda bu sade geometrik şekiller, hoparlörler ve amplifikatörler gibi üstün ses üreten öğeleri temsil eder. Blu-ray Disc™ oynatıcılarda disk tepsisi ve kontroller gibi diskleri okuma ve kontrol etmeyle bağlantılı öğeler temsil edilir. Bu önemli özellikler mat, parlak veya dikkat çekici başka unsurlara sahip kaplamalarla daha da öne çıkar. Ürün kategorileri arasındaki istikrarlı ayrıntılar (örneğin, daha iyi ses için özel kenar kavisi veya belirli yüzeylerde işlenmiş deri kaplama), genel olarak sistemlerin bütünlüğünü geliştirir.

Berrak ve güçlü,
tıpkı ürettiği ses gibi

HT-ST9

HT-ST9

Birinci sınıf Yüksek Çözünürlüklü Sound Bar HT-ST9'un tasarımı, yüksek ses standartlarını yansıtır. Uzatılmış altıgen kabin, ünitenin etkileyici ses seviyesini ve hacmini sergiler. Her iki taraftaki yüzler sağlamlık vurgusu yaparken zarif, görkemli bir görünüm sunar. Daha az paralel yüzey bulunan altıgen muhafaza, kutu stereo sistemlere kıyasla akustik avantaja da sahiptir. Çekme alüminyum yapı ise hem sağlamlık hissini artırır hem de bu kaliteli bileşenden beklenen lüksü karşılar. Yanlar işlenmiş deriyle kaplanmıştır. Bu ayrıntı BRAVIA® TV'lerle uyumlu olmanın yanı sıra hoparlörün kalitesini de kanıtlar. Bu kaplamanın pratik, teknolojik bir avantajı da daha iyi Wi-Fi® iletimidir.

İki yönlü kurulum pratikliğinin verdiği şekil

HT-CT780 / HT-CT380

Bu Sound Bar'ların oluşturduğu, yandan bakıldığında belirginleşen paralelogram, hem masa üstüne hem de duvara kurulumu kolaylaştırır. Her iki kurulumda da HT-CT780 ve HT-CT380 unutulmaz bir dinleme deneyimi sunar. Genellikle TV'nin önüne yerleştirilen bir üründeki bu paralelkenar şekil, büyük hoparlörleri ekrandan uzakta tutar; açı yaparak eğilen hoparlörler düşük bir profil oluşturarak izleme deneyimini etkilemez. Sound Bar duvara monte edildiğinde bu şekil, yer tasarrufu sağlarken hoparlörün doğrudan dışarı bakmasını sağlar. Bu tasarım TV izlerken optimum dinleme deneyimi yaşatmakla kalmaz, aynı zamanda Sound Bar'ın her oturma odasıyla uyumlu olmasını sağlar.

Güzel biçimde iç içe geçmiş küboidler

BDP-S6500 / BDP-S5500

BDP-S6500 / BDP-S5500

Blu-ray Disc™ oynatıcılar genellikle TV'ler ve hoparlörlerin yanına yerleştirilir. Sade dikdörtgen formunun benimsenmesi, bu bileşenlerin yanında ideal bir denge oluşturur. BDP-S6500 ve BDP-S5500'ün minimalist tarzında oynatıcının tüm işlevsel üniteleri gövde üzerinde kendi dikdörtgen bloğuna sahiptir. Disk tepsisinin çevresindeki fırçalanmış metal, kontrollerin yanındaki parlak kaplama ve kaidenin mat kaplaması gibi farklı kaplamalar, bu sade küboidleri farklılaştırır. Bu bileşenler bir araya geldiğinde güzel bir bütün oluşturur. Sade geometrik şekilleri (bu örnekte iç içe geçmiş küboidler) birleştiren formlar, Saf Geometri tasarımının özetidir.

Ürün işlevlerine sadık tasarım

Oikawa, tasarım müdürü

Saf Geometri tasarımı alelade bir tarzdan çok daha fazlasıdır. Bu konseptin temeli ürün işlevlerindedir. Sound Bar'larda akustik açıdan ideal formlara getirdiğimiz içten yaklaşım, bizi geometrik şekillere yaklaştırdı. En iyi eğlence deneyimi için ürün işlevlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkaran tasarımı aradık. Sony TV'ler ve ev sineması ürünleri de bu estetiği paylaşıyor, böylece oturma odanızdaki farklı tür ürünler birbirini tamamlıyor.

Oturma odanızla mükemmel bir bütün oluşturan kategoriler arası tasarımı BRAVIA® TV'ler ve Sony ev sineması ürünlerinde bulacaksınız. Odanızda bir araya gelen görüntü ve sesler, duyguları harekete geçiren bir eğlence deneyimi sunar.

Sony Tasarımı
Negatif Alan

Üstün ses teknolojisinin arkasındakileri görün. Tasarım başarısına dair gerçek öyküleri keşfedin.