SORPLAS™ ile desteklenen Sony ürün tasarımı

Sony, ürün tasarımında çevre için önemli konulara son derece değer vermektedir. Daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanmak ve yüksek performans sunmak için ürün tasarımı ve kalite saygınlığımıza uyan SORPLAS’ı geliştirdik.

SORPLAS çevre için önemli konuları göz önünde bulundurarak yüksek kalite sunar

Eş düzeyde önem taşıyan iki amacımız, olağanüstü ürünler sunmak ve Road to Zero çevre hedeflerimiz doğrultusunda bu ürünlerin çevresel etkisini en aza indirmektir. Bu amaçlara ulaşmak için geri dönüştürülmüş alev geciktirici plastik SORPLAS’ı geliştirdik.

SORPLAS nedir?

SORPLAS ile daha verimli kaynak kullanımı

SORPLAS, fabrika veya pazarlardan gelen kullanılmış su şişeleri ve atık optik diskler ile özel bir alev geciktiriciden yapılmıştır. Çeşitli Sony ürünlerinde ve harici ürünlerde kullanılır. SORPLAS birkaç kez geri dönüştürüldükten sonra bile fazla bozulmaz, bu nedenle gelecekte SORPLAS’ın geri kazanılıp yeni ürünlerde yeniden kullanılması beklenmektedir.

[1] Çarpma   [2] Küf   [3] Ürünler   [4] Fabrikalardan/pazarlardan toplama

Sony iştiraki şirketten gelen optik diskleri geri dönüştürme

Disk üreticisi Sony Music Solutions Inc. şirketinden gelen ezilmiş atık optik diskler, Sony BRAVIA™ TV’lerin arka kapakları için kullanılan SORPLAS’ın bileşenlerinden biridir.

SORPLAS’ın özellikleri

Sony’nin geri dönüştürülmüş plastiği SORPLAS, güvenli ve güvenilir olmakla birlikte işlenmemiş plastiklerle karşılaştırılacak kadar ürün performansı sunar.

%99’a kadar geri dönüştürülmüş içerik

Elektronikte geri dönüştürülmüş plastik genellikle yaklaşık %30 oranındadır. Çığır açan kükürt bazlı alev geciktiricimiz, %99’a kadar geri dönüştürülmüş içerikle bile sürekli yüksek performanslı plastik üretir.

[1] SORPLAS
[2] Geri dönüştürülmüş içerik %99 [3] Alev geciktiriciler, katkı maddeleri %1

[4] Tipik alev geciktirici geri dönüştürülmüş polikarbon plastik
[5] Geri dönüştürülmüş içerik %30 [6] Petrol bazlı işlem görmemiş plastik %55 [7] Alev geciktiriciler, katkı maddeleri %15

CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur

SORPLAS üretiminde salınan CO2 emisyonları, aynı uygulamada kullanılan alev geciktirici işlem görmemiş plastiğe kıyasla yaklaşık %72 düşürülebilir.

[ 1 ] Alev geciktirici işlem görmemiş plastik [ 2 ] %95 geri dönüştürülmüş içerikli SORPLAS

Sıcaklık ve nem direnci

Ürünlerin çeşitli ortamlarda uzun süre kullanılabilmesi için Sony, bozulmaya dayanıklı geri dönüştürülmüş plastik geliştiriyor. Özel formülasyonumuzda az miktarda alev geciktirici kullanıldığından, SORPLAS hem dayanıklıdır hem de sıcaklık ve neme karşı yüksek dirence sahiptir.

[1] İlk molekül ağırlığının 85℃, %80 RH altında tutma [2] Geçen süre (hafta) [3] SORPLAS [4] Alev geciktirici geri dönüştürülmüş PC [5] Alev geciktirici geri dönüştürülmemiş PC

Daha uzun ürün ömrü için dayanıklılık

Daha düşük miktarda alev geciktirici, sıradan diğerlerine kıyasla SORPLAS’ın daha eşit ve daha iyi dayanıklılığa sahip olmasını sağlar. Ayrıca sağlamdır ve dayanıklılık gerektiren bavul parçaları ve bilgisayar kasaları gibi alanlarda kullanılır.

Ürünlerimize yakından bakış

İşlenmemiş plastik kadar iyi performans

Yaşamımıza renk katan çeşitli ürünlerde dayanıklılık ve estetik de önemlidir. SORPLAS, yüksek dayanıklılık sunmasının yanı sıra hoş bir yüzey görünümüne sahiptir ve uzun kullanım ömrü boyunca kalitesini koruyabilir.

BRAVIA’da SORPLAS: dayanıklılık ve güzellik

SORPLAS, daha düşük alev geciktirici içeriği ve BRAVIA TV’ler için güzel, solmayan bir dış kaplaması sayesinde dayanıklılık da sağlayan yüksek oranda geri dönüştürülmüş içeriğe sahiptir.

İyi görünen ve dayanıklı geri dönüştürülmüş malzemeler

TV arka kapaklarına uygun, mükemmel güç ve tasarım sunan özel bir reçine sınıfı geliştirerek geri dönüştürülmüş plastiklerle ilgili zorluğun üstesinden geldik. Ayrıca bunu, sektör lideri geri dönüştürülmüş malzeme oranını kullanarak yaptık.

İşlenmemiş plastik kullanımını önemli ölçüde düşürdü

Kaliteli bitişi, SORPLAS’ı dış yüzeylere uygun hale getirerek kullanımını önemli ölçüde artırır ve BRAVIA’da işlenmemiş plastik kullanımını %60’a kadar azaltır.

Xperia™’daki SORPLAS: dayanıklılık ve güç

Akıllı telefonlar çok çeşitli ortamlarda kullanıldığından hem güçlü hem de dayanıklı olmaları gerekir.

Dahili parçalar sağlam ve karmaşık biçimlerde olmalıdır

İşlenmemiş plastikle kıyaslandığında bile yüksek güç ve dayanıklılığa öncelik vermek, SORPLAS’ın önemli dahili parçalar için kullanılmasına olanak tanıdı.

İşlenmemiş plastik kullanımını başarıyla azaltır

SORPLAS’ın XPERIA cihazlarında kullanılması, dahili parçalardaki işlenmemiş plastik kullanımını %27 oranında azaltmaya olanak tanıdı.

Fotoğraf makinelerinde SORPLAS: güç

Özel geri dönüştürülmüş plastiğimiz SORPLAS, kaliteden veya işlevsellikten ödün vermeden bazı vlog kameralar ve dijital fotoğraf makinelerinin iç ve dış parçalarında kullanılır.

Geliştirici röportajı

Geri dönüştürülmüş malzemelerle çevre için tasarlıyoruz

Yasunobu Kawasaki

Ürün Tasarımı Bölümü 2,
TV İş Grubu, Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İş Grubu,
Sony Corporation

Uzun süredir, çevresel etkiyi azaltacak TV’ler tasarlıyoruz ve yüksek oranda geri dönüştürülmüş malzeme içeren SORPLAS’ı aktif olarak kullanıyoruz. Kullanılan SORPLAS miktarını artırmak için 2021’den itibaren SORPLAS’ı bazı modellerin arka kapaklarında kullanmaya başladık. 2018’de Sony Semiconductor Solutions Corporation ile malzeme geliştirmeye başladık ama bunun için TV’lerin arka kapakları gibi geniş alanlı dış parçalara uygun malzeme seçimiyle ilgili yüksek düzeyde tasarım bilgisi gerekiyor. Tekrarlayan prototip çalışmalarından ve formül iyileştirmesinden sonra arka kapaklara uygun bir malzeme geliştirdik. Bu sayede, işlenmemiş plastik kullanımını azaltmaya katkıda bulunduk. BRAVIA tasarım faaliyetlerimiz aracılığıyla, gelecekte çevresel etkiyi daha da azaltmaya yönelik katkılarımızı sürdüreceğiz.

SORPLAS yolculuğu

Yasuhito Inagaki

SORPLAS Ofisi,
Sistem Çözümleri Bölümü,
Sony Semiconductor Solutions Corporation

SORPLAS, yaklaşık 20 yıl önce, işletme tesislerindeki atık plastiği yüksek katma değerli bir kaynağa dönüştürme arzusuyla başlayan araştırmaların meyvesi. İlk olarak, son derece küçük miktarlarla polikarbon reçinenin yüksek alev geciktirici özelliğini gösteren özel bir alev geciktiriciyi kullanılabilir hale getirmemiz gerekiyordu. SORPLAS, bu alev geciktirici ve çeşitli katkı maddelerini fabrika veya pazarlardaki kullanılmış su şişeleri ve atık optik diskler gibi geri dönüştürülmüş malzemelerle harmanlar. Böylece %99’a kadar geri dönüştürülmüş içerikler elde ederken güzel bir parıltıya ve yüksek dayanıklılığa sahip, alev geciktirici bir geri dönüştürülmüş plastik oluşturur. Çok çeşitli reçine özellikleri bulunan SORPLAS zaten pratik kullanıma alınmıştı ama bundan sonra geliştirmelere devam ederek uygulama yelpazesini genişletecek ve çevreye daha fazla katkıda bulunacağız.

Video: “Bu gezegen için ne yapıyorsunuz?”
SORPLAS™ hakkında daha fazla bilgi