Geri dönüştürülmüş plastikte ilerlemeye liderlik ediyoruz

Sony olarak, hem sürdürülebilirlik hem de yüksek performans sağlayarak yeni ürünlerimiz için ideal bir seçenek sunan geri dönüştürülmüş plastik SORPLAS™'ı geliştirdik ve böylece yenilenemeyen kaynak kullanımımızı azalttık.

%99'a varan geri dönüştürülmüş içerik

Elektronikte kullanılan geri dönüştürülmüş plastik, genellikle geri dönüştürülmüş malzemenin yalnızca %30'u kadardır. Sony'nin çığır açan sülfür bazlı ateş geciktiricisi, plastiklerde %99'a varan geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına imkan tanır.

%99'a varan geri dönüştürülmüş içerik

ateş geciktirici ve SORPLAS™ peletleri

SORPLAS™
SORPLAS™

[ 1 ] Geri dönüştürülmüş içerik %99 [ 2 ] Ateş geciktiriciler, diğer katkı maddeleri %1

Tipik geri dönüştürülmüş polikarbonat plastik
Tipik geri dönüştürülmüş polikarbonat plastik

[ 1 ] Petrol bazlı geri dönüştürülmemiş plastik %55 [ 2 ] Geri dönüştürülmüş içerik %30 [ 3 ] Ateş geciktiriciler, diğer katkı maddeleri %15

Üretim emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur
Üretim emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur

SORPLAS™'ın BRAVIA™ KDL-40EX52H LCD TV'de kullanılması, geri dönüştürülmemiş reçineye göre üretim sırasında CO2 emisyonlarını neredeyse %80 oranında azalttı.

[ 1 ] geri dönüştürülmemiş reçine [ 2 ] SORPLAS™

Eski plastiklerinize hayat verin

Sony ve diğer fabrikalardan alınan atık optik diskler ve artık filmlerin yanı sıra plastik su şişeleri gibi tüketici sonrası malzemeler kullanılarak SORPLAS™ geri dönüştürmeyi daha da destekler.

Eski plastiklerinize hayat verin
Ayak izini en aza indirme, performansı en üst düzeye çıkarma adımları

SORPLAS™'ta minimum ateş geciktirici kullanmanın yan avantajları yalnızca eklenebilecek geri dönüştürülmüş malzeme seviyesinin çığır açan boyutta olmasıyla sınırlı değildir. Geleneksel ateş geciktiriciler, genellikle plastiklerin orijinal özelliklerini zayıflatır, dolayısıyla bunların azaltılması SORPLAS™'ın birçok defa çok az performans kaybıyla geri dönüştürülebileceği anlamına gelir. Ayrıca yüksek kaliteli bir plastik olarak, ateşe dayanıklı polikarbonat plastikler arasında en yüksek dayanıklılık seviyesine sahiptir. Üstelik renk veya parlaklık eklemek için fazladan kaplama gerektirmeyen çok güzel bir görünümü vardır.

[ 1 ] Ezme ve Yeniden Peletleme [ 2 ] Kalıplama [ 3 ] Ürünler [ 4 ] Sökme [ 5 ] Piyasadan Toplama

Mükemmel geri dönüştürülme özelliği

SORPLAS™, optik diskler ve su şişeleri gibi atık ve geri dönüştürülmüş plastiklerle Sony tarafından geliştirilmiş ateş geciktiricinin birleştirilmesiyle yapılır. Bu yeni malzeme, SORPLAS™'ın sunduğu sağlamlık, yağa dayanıklılık ve kaplama kalitesi sayesinde birçok Sony ürününün üretiminde kullanılabiliyor.
SORPLAS™, kısmen Sony ve diğer fabrikaların yanı sıra tüketici sonrası ürünlerden elde edilen malzemelerle yapılır. SORPLAS™ kısmen geri dönüştürülmüş plastiklerden yapılmış olsa da yeni ürünlerde tekrar kullanılmak üzere ezilip yeniden peletlenebilir.

Hafif, güçlü ve ateşe dayanıklı
Hafif, güçlü ve ateşe dayanıklı

SORPLAS™’ın sunduğu mükemmel yapısal kuvvet ve ateşe dayanıklılık performansından faydalanarak BRAVIA A80J/X95J/X90J/X85J/X80J serisi için çeşitli parçalar üretilmiştir. Arka kapaktan dahili parçalara kadar, hepsi SORPLAS™’ın kuvvetli özelliklerini ve sofistike tasarımını gösterir. 

Sağlam, yağa dayanıklı ve çok yönlü

El tipi fotoğraf makinelerinin ve video kameraların sağlam ve yağa dayanıklı olması gerekir. SORPLAS™, bu gereksinimleri ilk kez 2012’de karşıladı ve halen HX99 ve HX400V gibi Sony fotoğraf makinelerinde kullanılıyor.

Sağlam, yağa dayanıklı ve çok yönlü
Dayanıklı, güzel ve hayatınıza hazır
Dayanıklı, güzel ve hayatınıza hazır

Hayatımızda daha fazla cihaz talep ettiğimiz için bunların daha dayanıklı ve güzel olması gerekiyor. SORPLAS™, yalnızca sağlam değildir, aynı zamanda mükemmel boya tutuculuğuyla cihazların muhteşem görünmesini sağlar.

Plastik hurdadan değerli bir kaynağa

Yasuhito Inagaki

Kıdemli Kimya Mühendisi,
SORPLAS™ İşletme Bürosu

Plastik hurdadan değerli bir kaynağa

Uzun vadeli geliştirme, yeni geri dönüştürülmüş plastiğin temeli oldu

SORPLAS™'ın geliştirilmesi on yılı aşkın süre önce başladı ve o sırada araştırmamız, esasen Sony fabrikalarındaki ileri dönüştürülmüş plastik hurdanın nasıl daha etkili bir şekilde tekrar kullanılabileceğine odaklanmıştı. Araştırdığımız umut vadeden uygulamalar arasında, endüstriyel atık su arıtıcılar ve tek kullanımlık bebek bezlerine yönelik su emici reçineler vardı; araştırmamız sırasında, polikarbonat plastiğin ateşe yüksek derecede dayanıklı olmasını sağlayan, sülfür bazlı bir ateş geciktirici geliştirdik. Bu ateş geciktirici ile bazı Sony fabrikalarındaki hurda optik diskler ve optik levhalardan alınan polikarbonat plastiğin birleşimi, SORPLAS™'ın geliştirilmesine temel oldu. SORPLAS™, üretim atıklarını değerli bir kaynağa dönüştürme çabalarımızla ortaya çıkmış, geri dönüştürülmüş bir plastiktir.

Sony'nin teknolojisinde başka bir sayfa

Sony'nin teknolojisinde başka bir sayfa

Geri dönüşüm ve daha iyi dinleme deneyimi.

SORPLAS™ ile ilgili her türlü sorunuzu memnuniyetle cevaplarız. (Sony Yarı İletken Çözümler Şirket web sitesinin bağlantısı (İngilizce)).