Makale Kimliği : 00190167 / Son Değiştirilme Tarihi : 11.12.2017Yazdır

Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre dışından Gri İthalat Ürünleri

  Çok sayıda satıcının, Avrupa Ekonomik Bölgesi (EEA) ve İsviçre dışından orijinal Sony ürünlerini, bu bölge ve ülkedeki tüketicilere satış amacıyla ithal ettiği Sony'ye bildirildi.  Genellikle ABD veya Asya pazarları için tasarlanan bu ürünler, farklı standartlar ve yasal uyumluluk gerektirebilir.

  Avrupa Ekonomik Bölgesi'nde veya İsviçre'de yaşıyorsanız bu satıcılardan ya da Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre dışından ürün satın aldığınız takdirde, "Gri İthalat" terimi altında pazara sokulan bu ürünlerin satın alınmasına dair riskler olduğunu bildirmek isteriz. Gri (veya paralel) ithalat ürünü, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre dışı kaynaklı, sahte olmayan ürün olarak açıklanabilir.

  Kendi yerel pazarlarına özel olarak yapılandırılıp tasarlanmadıkları için gri ithalat ürünleri Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre'deki tüketicilerin beklentilerini karşılamayabilir. Örnek:

  • Ürün, Avrupa yasaları gereğince zorunlu olan CE işaretini taşımayabilir ancak Avrupa güvenlik gerekliliklerini karşıladığı gösterilerek Avrupa pazarına getirilebilir.
  • Gri ithalat ürünleri, Sony Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre onarım politikası kapsamında değildir. Bu nedenle, Sony üretim garantisi kapsamında servis desteği verilmez*. Teslimat aşamasında hasar gören ürünler de herhangi bir Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre onarım merkezinde garanti kapsamında değildir. Garanti politikamızla ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:     
   http://services.sony.com.tr/support/tr/warranty/general.
  • Sony, gri ithalat ürünlerinin Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre pazarına girişini desteklemediğinden bu tür ürünler üzerinden Avrupa'daki promosyon kampanyalarına katılım gerçekleştirilemez.
  • Kutuda, Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre için bir güç kaynağı (adaptör/kablo) bulunmayabilir ya da Sony tarafından sağlanmayan bir güç kaynağı bulunabilir. Bu nedenle Sony, ilgili kalite kontrollerini gerçekleştirmemiş olabilir.
  • Farklı ülkeler/bölgeler için tasarlanan ürün ve aksesuarlar, birbiriyle uyumlu olmayabilir.

  Size yakın bir yetkili Sony bayisi bulmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
  https://www.sony.com.tr/dealerlocator/search

  * Turist Sınırlı Garanti Kartı olan turist modelleri, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre dışında satın alınmış olsalar bile Sony üretim garantisi kapsamında yer alabilir.