Makale Kimliği : 00204799 / Son Değiştirilme Tarihi : 27.06.2019Yazdır

Dinamik Manzaraları Yakalama

  3. DERSDinamik Manzaraları Yakalama

  Odak uzaklığı: 16 mm / F sayısı: 11 / Deklanşör hızı: 1/100 sn.

  Seyahat ederken geniş alana yayılan bir manzarayla karşılaştığınızda bu manzarayı tüm büyüleyiciliği ve etkileyici atmosferiyle birlikte kareye alacak şekilde olduğu gibi fotoğraflamak istersiniz.
  Bu tarz fotoğraflar çekmek için fotoğraf makinesini A moduna ayarlayın ve aşağıdaki teknikleri deneyin.

  Daha küçük diyafram açıklıklarıyla çekme

  Öncelikle, manzara fotoğrafı çekmek için daha küçük diyafram açıklıkları kullanın. Önerilen değer, çekim koşullarına veya lenslere göre değişiklik gösterse de diyafram açıklığı değerini yaklaşık F8 olarak ayarladığınızda görüntünün tamamı net bir şekilde odağa girer.
  Genellikle yüksek kontrasta sahip net fotoğraflar çekmek istiyorsanız F sayısını yükseltmeniz gerekir. Buna karşılık görüntünün tamamına yumuşak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız F sayısını düşürün.

  Diyafram açıklığını F9.0 olarak ayarladığınızda, hem öndeki çam ağacının hem de arka plandaki gökyüzünün odakta olduğu net bir fotoğraf elde edersiniz. F sayısı çok küçükse ağaç veya gökyüzünden yalnızca biri odakta olabileceğinden fotoğrafın netliğinde azalma olur.

  Odak uzaklığı: 16 mm / F sayısı: 9,0 / Deklanşör hızı: 1/30 sn.

  Geniş açılı taraftan geniş aralık yakalama

  Zum lensle manzara fotoğrafı çekiyorsanız lensin geniş açılı tarafını (daha kısa odak uzaklığı ile) kullanarak görüntüyü daha geniş bir aralıkta yakalayabilirsiniz. Ayrıca gökyüzünü de içine alan manzara fotoğrafları çekiyorsanız görüntünün büyük bir kısmını gökyüzüyle doldurmak daha geniş bir algı oluşturur ve görüntünün güçlü bir etki bırakmasını sağlar.

  Bu fotoğraf, zum lensin geniş açılı tarafıyla çekilmiştir. Ana nesne okyanus olsa da, okyanusu karenin tamamını kaplayacak şekilde çekmek yerine büyük bir alanın gökyüzü ve bulutlarla doldurulması sayesinde büyüleyici atmosfer korunmuştur.

  Odak uzaklığı: 16 mm / F sayısı: 11 / Deklanşör hızı: 1/800 sn.

  Netliği ve canlılığı iyileştirme

  Manzaralar veya bulutların daha net ve canlı görünmesini istiyorsanız Yaratıcı Stil ayarlarını değiştirin. [Manzara] ayarı seçildiğinde, kontrast ve doygunluk artar ve fotoğraf gelişmiş görüntü derinliği kazanır. Daha etkileyici bir sonuç için renkler veya gölgelerde daha fazla kontrast istiyorsanız seçenek ayarlarından "Doygunluk" ve "Kontrast"ı ayarlayın. Her parametre için ± 3 adımda ince ayar yapılabilir.

  [1] Yaratıcı Stil: Standart[2] Yaratıcı Stil: Manzara
  Doygunluk: +2 Kontrast: +2

  Bu fotoğraflar farklı Yaratıcı Stil ayarlarıyla çekilmiştir. Fotoğraf [1], [Standart] ayarıyla çekilmiştir. Fotoğraf [2] ise [Manzara] ayarıyla çekilmiştir ve "Doygunluk" ve "Kontrast" ayarları seçeneklerden artırılmıştır. Sonuç olarak gökyüzü ve renkli yapraklar, canlı ve etkileyici bir şekilde fotoğraflanmıştır.
  Bununla birlikte kontrast ve doygunluğu çok fazla artırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde bu ayar, renk doygunluğundan ötürü fotoğrafın resim gibi görünmesine neden olabilir.

  Geniş açılı lensler deneme

  Daha geniş bir görüş açısıyla dinamik fotoğraflar çekmek için geniş açılı lensler kullanılması önerilir.
  Geniş açılı lensler insan gözüne kıyasla daha geniş açılı görüntüler yakalayabilir. Sonuç olarak günlük hayatta ve sokakta yaptığınız çekimlerin yanı sıra manzara fotoğrafçılığında da benzersiz görüntüler elde edebilirsiniz.

  Odak uzaklığı: 11 mm / F sayısı: 10 / Deklanşör hızı: 1/80 sn

  Odak uzaklıkları, profesyonel açık hava ve mimari fotoğrafçılığın yanı sıra geniş açılı algılama gerektiren diğer çekimler için de vazgeçilmezdir. Bu lens sayesinde bu odak uzaklıklarını elde edebilirsiniz.
  Zorlu koşullarda bile net ve yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesi için parlama ve bozulmaları en aza indiren ED cam ve asferik parçalara sahiptir.

  Odak uzaklığı: 10 mm / F sayısı: 11 / Deklanşör hızı: 2,5 sn.

  Bu ultra geniş açılı 10-18 mm zum lens, geniş bir alana yayılan manzaralar ve bir nesnenin ön planda olduğu perspektifler için idealdir.
  Hassas optik tasarımdaki asferik ve ED cam parçaları, görüntünün kenarlarından itibaren olağanüstü çözünürlük ve kontrast elde etmeye yardımcı olur.
  Tüm odak uzaklığı aralığında diyafram açıklığı sürekli olarak maksimum F4 değerinde kaldığında, düşük ışıkta bile daha hızlı deklanşör hızı kullanmak için parlak diyafram açıklığından yararlanabilirsiniz.