Temel bilgiler → Odak Uzaklığı

  Odak Uzaklığı

  Odak uzaklığı, lensin merkezinden görüntü sensörüne (netleme düzlemi) olan mesafedir ve her lensin odak uzaklığı farklıdır.
  Odak uzaklığının önemli olmasının sebebi, yakalayacağınız sahnenin aralığını (görüş açısı) belirlemesidir. Aşağıdaki fotoğraflarda gösterildiği gibi, odak uzaklığı kısaldıkça yakalayabileceğiniz aralık genişler ve odak uzaklığı büyüdükçe uzaktaki nesneler daha büyük görünür.

  • Notlar: Odak uzaklığı ve görüş açısı arasındaki ilişki, fotoğraf makinesine göre değişir. Bu Çekim Kılavuzundaki bilgiler, aksi belirtilmedikçe APS-C formatındaki fotoğraf makinelerini temel almaktadır.
  Fotoğraf

  11 mm

  Fotoğraf

  16 mm

  Fotoğraf

  23 mm

  Fotoğraf

  33 mm

  Fotoğraf

  57 mm

  Fotoğraf

  90 mm

  Fotoğraf

  200 mm

  Fotoğraf

  330 mm

  Genellikle, 35 mm civarında odak uzaklığına sahip lensler normal lensler olarak adlandırılır çünkü bu lenslerin görüş açısı, insan görüş alanına yakındır. Bundan daha kısa bir odak uzaklığına sahip lensler geniş açılı lensler olarak adlandırılırken daha uzun odak uzaklığına sahip olanlar telefoto lensler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bu terimler için katı standartlar söz konusu değildir. Çekmek istediğiniz özneye veya görüntüye uygun olarak farklı lensler kullanmanız gerekir.

  Fotoğraflar

  Geniş açılı lensle çekildi
  Odak uzaklığı: 11 mm
  Telefoto lense çekildi
  Odak uzaklığı: 250 mm

  Şimdi, lensinizin odak uzaklığını kontrol edelim. Lensin sunduğu odak uzaklığı aralığı, lensin üzerinde yazar. Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta SAL55200-2 lensin odak uzaklığı 55 - 200 mm aralığındadır.
  Ayrıca, lens çerçevesinin montaj tarafında (fotoğraf makinesi gövdesinin yakınında) halihazırda ayarlanmış odak uzaklığını gösteren işareti görebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüde, mevcut odak uzaklığı 55 mm'dir.

  SAL55200-2 lens

  Bu görüntüde, sol taraftaki 55-200 değeri, lensin sunduğu odak uzaklığı aralığını belirtir. Sağ taraftaki beyaz çizgi, halihazırda ayarlanmış odak uzaklığını gösterir.

  Zum lensler ve sabit odak uzaklıklı lensler

  Lensler iki türe ayrılır: değişken bir odak uzaklığına sahip olan zum lensler ve sabit bir odak uzaklığına sahip olan sabit odak uzaklıklı lensler. Bazı zum lensler, çok yönlü olup geniş açı ile telefoto aralığında ayarlanabilir. Bu lensler, gündelik çekim için kullanışlı olmalarının yanı sıra mümkün olduğunca az yük taşımak istediğiniz seyahatleriniz için de özellikle elverişlidir.

  Fotoğraflar

  Odak uzaklığı: 20 mm Odak uzaklığı: 250 mm

  Öte yandan zum özelliği olmayan sabit odak uzaklıklı bir lens kullanırsanız kompozisyonu etkilemek için hareket etmeniz gerekir. Bununla birlikte, sabit odak uzaklıklı lensler genellikle daha hızlıdır ve daha geniş bir diyafram açıklığına sahiptir. Bulanıklaştırılmış arka plan ve az ışıklı koşullarda yüksek deklanşör hızı kullanarak görüntü bulanıklığını azaltma imkanı da dahil olmak üzere anlatım konusunda avantajlar sunarlar. Ek olarak daha üstün bir işleme performansı sergiledikleri için bu lenslerle zum lenslerin sağlayamadığı mükemmel bir görüntü kalitesi elde edebilirsiniz.

  Bu fotoğraf, sabit odak uzaklıklı bir lens ile çekilmiştir. Diyafram açıklığının küçük bir f değerine ayarlanmasıyla arka plan büyük oranda bulanıklaştırılmıştır.
  Özneye yaklaşarak yakın çekim yapmanızı sağlayan makro lensler de sabit odak uzaklıklı lenslerdir. Son yıllarda piyasaya sürülen birçok lens oldukça kısa bir odaklama mesafesiyle makro özelliğine sahip olsa da bunların performansı özel bir makro lens ile yarışamaz.

  Fotoğraf

  Lens: SAL50F18 / Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 2,0

  Bu fotoğrafta makro lens kullanılarak bir ayçiçeğinin ayrıntıları çekilmiş. Bir makro lensle özneyi bu kadar yakından çekebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Lens: SAL100M28 / Odak uzaklığı: 100 mm / F değeri: 3,5