Temel bilgiler → Işıklandırma ve Efektleri

  Işıklandırma ve Efektleri

  Aynı özneyi çekseniz bile fotoğraflarınızın ışıklandırması, yarattıkları izlenimi büyük ölçüde değiştirir. Bunun sebebi, ışığın açısı ve yoğunluğunun pozlamayı ve gölgelerin nasıl oluştuğunu etkilemesidir. Şimdi, ışığın açısının ve öznenin konumunun nasıl bir fark yarattığına bakalım.

  Işığın açısı, kabaca aşağıdaki üç türde sınıflandırılır.

  1. Önden ışık

  2. Yandan ışık

  3. Arkadan ışık

  1. Önden ışık

  Önden ışık, özneyi önden (kamera tarafı) aydınlatır.
  Özne, ışığı doğrudan aldığı için renkleri ve şekli net ve doğru bir şekilde işlenir. Bu ışıklandırma, mavi gökyüzü ve ağaçların canlı bir şekilde işlenmesini sağlayarak manzara fotoğrafları çekmek için uygundur.

  Fotoğraf

  Önden ışıkla çekildi

  2. Yandan ışık

  Yandan ışık, özneyi yan taraftan aydınlatır.
  Bu ışıklandırma genelde özne üzerinde net gölgeler oluşturarak aydınlık ve karanlık arasında güçlü bir kontrast oluşturur. Özneye gölge ekleyerek derinlik oluşturmak için en uygun ışıklandırmadır.

  Fotoğraf

  Yandan ışıkla çekildi

  3. Arkadan ışık

  Arkadan ışık, özneyi arkadan aydınlatır.
  Arkadan ışıkla çekim yaptığınızda yemek fotoğraflarının lezzetli görünmesini sağlayabilir veya bir portreye yumuşak bir hava katabilirsiniz. Öte yandan lense güçlü bir ışık girdiği için özne karanlık çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız öznenin parlaklığını istediğiniz şekilde ayarlamak için pozlama telafisini kullanın.

  Fotoğraf

  Arkadan ışıkla çekildi

  Işıklandırmanın, öznenin nasıl görüntüleneceği üzerindeki etkilerini anlarsanız düşündüğünüz gibi görünen fotoğraflar çekebilirsiniz.
  Örneğin, güneşli bir günde kapalı mekanda çekim yapıyorsanız pencereden içeri giren ışığı kullanmak etkili olacaktır. Sırtınızı pencereye vererek pozisyon alırsanız önden ışıkla çekim yapabilirsiniz. Fotoğraf makinesini pencereye doğrulttuğunuzda arkadan ışıkla çekim yapabilirsiniz. Kapalı mekanda yiyecekleri veya çiçekleri çekerken arkadan ışığın kullanılması önerilir.