Temel bilgiler → Beyaz Dengesi

  Beyaz Dengesi

  Beyaz dengesi, çekim yapılan ortamdaki ışık renginin yarattığı etkiyi telafi ederek bir fotoğrafta beyaz nesnelerin beyaz çıkmasını sağlayan işlevdir.
  Farklı ışıklar, farklı renklere ve özelliklere sahiptir. Örneğin ampul ışığının sarımsı bir rengi varken bulutlu bir günde gün ışığının mavimsi bir etkisi vardır. İnsan gözü, "beyaz nesneler beyaz görünmelidir" fikrine dayanarak bu etkiyi otomatik olarak telafi edebilir. Ancak bir fotoğrafta, fotoğraf makinesi yakaladığı rengi olduğu gibi yeniden üretir. Sonuç olarak, ortam ışığına bağlı olarak beyaz renk, fotoğrafta çıplak gözün gördüğü asıl görüntüye kıyasla sarımsı veya mavimsi görünebilir.

  [1] numaralı fotoğrafta, beyaz yemek takımları ampul ışığı sebebiyle sarımsı görünmektedir. Öte yandan [2] numaralı fotoğrafta, gün ışığı nedeniyle mavimsi bir ton oluşmuştur.
  Beyaz dengesinin asıl işlevi, bunun gibi ışık renginin sebep olduğu renk tonunu düzeltmek için fotoğraf makinesinin beyazlık standardını ayarlamaktır. Beyaz dengesi işlevi, beyaz rengi yeniden üretme işlevinin yanı sıra dijital fotoğraf makinelerinde gitgide artan bir şekilde renk tonlarını ayarlamak üzere bir renk filtresi olarak da kullanılmaktadır.

  Fotoğraflar

  [1] [2]

  Otomatik beyaz dengesi (AWB)

  Fotoğraf makinesi, tanınan sahnelere göre beyaz dengesini otomatik olarak ayarlayan otomatik beyaz dengesi (AWB) işlevine sahiptir. Fotoğraf makinesinin beyaz dengesi işlevi varsayılan olarak AWB'ye ayarlı olduğu için fotoğraf makinesi, fotoğrafların rengini farklı sahnelerde doğal görünecek şekilde otomatik olarak ayarlar. Enstantane çekiminde veya farklı ışıkların söz konusu olduğu koşullarda hangi beyaz dengesi ayarının uygun olduğundan emin değilseniz AWB ile başlamanız önerilir.

  Beyaz dengesi ayarını değiştirme

  AWB'ye ek olarak, fotoğraf makinesinde farklı sahnelere uygun çeşitli beyaz dengesi ön ayarları mevcuttur. AWB ile beklediğiniz rengi elde etmekte zorlanıyorsanız veya renk tonlarını tercihlerinize göre ayarlamak istiyorsanız istediğiniz beyaz dengesi ayarını manuel olarak seçebilirsiniz.

  Şekil

  Yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi AWB dahil olmak üzere fotoğraf makinesinde 10 beyaz dengesi ön ayarı mevcuttur. Aşağıdaki fotoğraflarda farklı beyaz dengesi ayarları kullanıldığında oluşan renk farklılığı gösterilmiştir.

  Fotoğraflar

  AWB Daylight (Gün ışığı) Shade (Gölgeli) Cloudy (Bulutlu)

  Bu kedi, bulutlu bir günde çekilmiştir. AWB (Otomatik Beyaz Dengesi) ve Cloudy (Bulutlu) ayarlarıyla renkler, gerçek renklere yakın ve doğal bir şekilde üretilmiştir. Buna kıyasla fotoğraf, Daylight (Gün Işığı) ayarıyla daha mavimsi, Shade (Gölgeli) ayarıyla ise daha sarımsı görünmektedir.

  Fotoğraflar

  AWB Floresan: Sıcak Beyaz (-1) Floresan: Soğuk Beyaz (0)

  Fotoğraflar

  Floresan: Gün Işığı Beyazı (+1) Floresan: Gün Işığı (+2)

  Şimdi, yukarıdaki gece manzarası çekimlerini karşılaştıralım. Burada, AWB (Otomatik Beyaz Dengesi) gerçek renkleri oldukça iyi üretmiş ancak görüntünün tamamına hafif bir yeşil tonu hakim. Fluorescent (Floresan) ayarıyla değiştirildiğinde yeşil tonunun tamamen giderildiğini görüyoruz. Fluorescent (Floresan) ayarlarında, ayar eksiden artıya doğru değiştirildikçe renklerin daha sıcak hale geldiğini görebilirsiniz. Ayarı tercihlerinize veya yakalamak istediğiniz görüntüye bağlı olarak belirleyin.

  İnce Ayar

  Her beyaz dengesi ayarı üzerinde ince ayar (*) yapılabilir. Beyaz dengesi ön ayarları üzerinde ince ayar yaparak fotoğrafınıza kendi dokunuşunuzu katabilirsiniz.

  (*) İnce ayar yapılabilen beyaz dengesi ayarları ve işlem ekranı, modele göre değişir.

  Sağdaki fotoğraf, AWB (Otomatik Beyaz Dengesi) ayarına hafif bir mavi renk eklenerek çekildi.
  Bu sayede ince ayar işlevi, beyaz dengesi ön ayarları kullanılarak elde edilemeyen bir renk oluşturulmasına olanak tanıdı.

  Fotoğraflar

  Beyaz dengesi: AWB İnce ayar sonrası

  Fotoğrafik anlatım için beyaz dengesinden faydalanma

  Beyaz dengesi işlevinin asıl işlevi beyazlığı ayarlamaktı. Ancak bu ayar her koşulda istenen sonucu sağlamayabilir. İfade etmek istediğiniz temaya veya kişisel tercihlerinize bağlı olarak fotoğrafınızdaki renklerin daha sıcak veya daha soğuk olmasını isteyebilirsiniz. Beyaz dengesi, bu anlatımı sağlamak üzere kullanılabilir. Şimdi gelin, beyaz dengesi ile farklı renkleri deneyerek çeşitli renk oluşumlarının tadını çıkaralım.