Temel bilgiler → Creative Look (Yaratıcı Görünüm)

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm)

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) sayesinde, tercih ettiğiniz ruh hali veya atmosferi oluşturmak için uygulanan görüntü işleme özelliğiyle fotoğraf ya da film çekerek fotoğraf makinenizden daha fazla yararlanın. Bu özelliği kullanarak yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz.

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) nedir?

  Görüntülerin (fotoğraflar veya filmler) "görünümü" renk tonu, keskinlik ve parlaklık gibi birçok ayrıntıdan yola çıkarak oluşturulan dış görünüş veya izlenimdir.

  Renk tonu, doygunluk, kontrast, keskinlik, parlaklık ve görüntüye dair diğer öğeleri farklı şekillerde bir araya getirerek aynı özneye farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Hayalinizdeki görünümü oluşturmak için bu öğeleri istediğiniz şekilde ayarlayarak görüntüleri işleyebilirsiniz.

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) özelliğinde önceden hazırlanmış, benzersiz 10 görünüm bulunur. Sahneye uyan bir görüntü veya hayalinizdeki görüntüleri oluşturmak için FL ya da VV gibi bir modu seçerek kendinizi daha iyi şekilde ifade edebilirsiniz. Ayrıca bu gelişmiş görüntü işleme özelliğinin önceden ayarlanmış modlarını özelleştirerek kendi orijinal görünümlerinizi oluşturabilirsiniz.
  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) hem fotoğraflar hem de filmler için kullanılabilir. Bu nedenle, çekimden hemen sonra sosyal medyada gönderi yayınlarken tutarlı bir görünüm oluşturmak isteyen kullanıcılar için iyi bir seçimdir.

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) Stilleri

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) stilleri ve özellikleri aşağıdaki şekildedir. Dört moddan alınan örnekler burada açıklanmaktadır. Çekim yaparken özneniz, sahneniz veya tercih ettiğiniz ruh haline uygun bir mod belirlemek için fotoğraf makinesi ekranındaki veya vizördeki Live View Display'e (Canlı Önizleme Görünümü) göz atın.

  • Fotoğraf

   FL

   Bu görünüm, bazı renklerin tonunu düşürürken gökyüzünü, yeşillikleri ve kontrastı iyileştirir. Deniz, gökyüzü veya dağların bulunduğu doğal manzaralar ya da mavi gökyüzünün yanında duran diğer özneler için iyi bir seçimdir.

  • Fotoğraf

   IN

   Kontrast ve doygunluğu düşürerek mat bir görünüm oluşturur. Şık bir atmosfer veya görkemli görüntüler oluşturmak için önerilir.

  • Fotoğraf

   SH

   Şeffaflık, yumuşaklık ve canlılığa sahip parlak bir atmosfer oluşturur. Yumuşak, zarif bir ortam oluşturmak için önerilir.

  • Fotoğraf

   VV2

   Parlak ve canlı renklere sahip son derece temiz görüntüler oluşturur. Renkli özneleri ve sahneleri daha da etkileyici hale getirir ve "high-key çekimler" veya bulutlu havalardaki solgun ya da soluk renkleri de iyileştirebilir.

  Tek renkli fotoğraf dünyasına adım atmak için sepya tonlarda SE modunu ya da siyah beyaz görüntülerde BW modunu seçin.

  Creative Look'ları (Yaratıcı Görünüm) özelleştirme

  Seçtiğiniz moda bağlı olarak kontrast, açık tonlar, gölgeler, solgunluk, doygunluk, keskinlik, keskinlik aralığı ve netlik üzerinde ince ayar yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz görünümü oluşturduktan sonra, özel bir görünüm olarak kaydedip daha sonra gerektiğinde kolayca uygulayabilirsiniz. Custom Look (Özel Görünüm) sayesinde aynı modun biraz farklı sürümlerini kaydederek farklı sahnelerde en sevdiğiniz modların farklı sürümlerini kullanabilirsiniz.

  Bunun Picture Profile'dan (Görüntü Profili) farkı nedir?

  Picture Profile (Görüntü Profili) menüsünü kullanarak tonlama (açık ve koyu tonlar), renkler ve diğer görüntü özelliklerini belirleyen parametreleri ayarlayabilir ya da değiştirebilirsiniz. Bu menüde gama eğrisi, renk, ayrıntı ve diğer parametrelere yönelik gelişmiş ayarlar bulunur ve ağırlıklı olarak film kaydında kullanılır.
  Çekimden sonraki derecelendirme sürecinde bilgisayarda ince ayarlar yaparak son görüntüyü hazırlayan film veya video prodüksiyonu çalışanları için önerilir.
  Derecelendirme nedir?

  Picture Profile'ın (Görüntü Profili) bulunduğu fotoğraf makinelerinde varsayılan olarak S-Log gibi birkaç hazır ayar bulunur. Picture Profile (Görüntü Profili) ve S-Log hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edin.
  İçerik Üreticilere Yönelik Yardım Kılavuzu
  Renk derecelendirme için S-Log ile çekim

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm) ve Picture Profile (Görüntü Profili) da görüntü renkleri ve dokularını ayarlamak için kullanılabilir. Başlıca farklar aşağıdaki gibidir.

  Creative Look (Yaratıcı Görünüm)

  • Filmler ve hareketsiz görüntüler için kolayca hazırlanabilir.
  • Özel bir bilgi birikimine ihtiyaç duymadan sezgisel görüntü işlemeden yararlanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir.

  Picture Profile (Görüntü Profili)

  • Ağırlıklı olarak film kaydı için kullanılır ancak hareketsiz görüntüler için de kullanılabilir.
  • Gama eğrileri, renk modları ve diğer parametrelerle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bu özellikle çekim yaptıktan sonra, derecelendirme gibi son düzenleme işlemleri gerekir.
  • S-Log özellikli profesyonel video kameralarla çekilen görüntülerin görünümü ve hissine yakın görüntüler oluşturur ve kamerayla çekilmiş bir film havası oluşturabilir.