Makale Kimliği : S700026847 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2018Yazdır

C serisi klavyeyi nasıl değiştirebilirsiniz


  zorluk derecesi Zorluk derecesi:
  Zor
  gereken süre Gereken süre:
  20 dakikalık aktivite

  UYARI
  !! Bu yönergeler genel olarak sunulmuştur. Sony VAIO Avrupa, size burada klavyeleri kendiniz değiştirmenizin dikkatle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Klavyeyi değiştirirken VAIO'nuzun bileşenlerine herhangi bir hasar gelmesi durumunda, bunların onarım veya değişimi garanti kapsamı dışında dolayısıyla ücrete tabi olarak değerlendirilecektir. !!


  1. Bilgisayarı kapatın ve tüm çevre birimlerini ayırın.
  2. Bilgisayarı AC Bağdaştırıcısından ayırın ve pil paketini çıkarın.
  3. Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış metal bir cisme, örneğin bir radyatör veya musluğa, dokunun.

  4. Bir vidayı çıkarın (Şekil 1'de kırmızı ile işaretli).

   Şekil 1 - Alttaki 1 vidanın çıkarılması


  5. Birimi çevirip çalışma konumuna açın. Güç uygulamadan ekranı gittiği kadar geri yatırın.

  6. Klavyenin üst kenarı, F2, F6, F10 ve PrintScreen tuşlarındaki dört yaylı oyuğun (bkz şekil 2) yanısıra üst sol ve üst sağ taraftali iki sabit oyukla yerine sabitlenmiştir.

   Şekil 2 - Yaylı oyukların konumu


  7. Önce ortadaki iki yaylı oyuğu, sonra sağ taraftaki bir taneyi ve son olarak sol taraftaki bir taneyi serbest bırakın.
   Kürdan veya benzeri yumuşak sivri bir cismi kullanarak, oyuğu ekrana doğru bastırırken bir tuşun altına parmağınızı takarak klavyeyi yavaşça yukarı doğru çekin. İlk oyuk serbest bırakıldıktan sonra, ikinci oyuğu serbest bırakırken birinci oyuğun tekrar yerine oturmasını engellemek için klavyeyi kaldırılmış durumda tutun. Üçüncü ve dördüncü oyukta da aynı şekilde devam edin.

   Şekil 3 - Klavyenin üst kenarındaki 4 yaylı oyuğun serbest bırakılması


  8. Dört oyuğun dördü de serbest kalınca, klavyeyi yavaşça ekrana doğru birkaç milimetre hareket ettirip sonra dokunmatik yüzeyin üzerine katlayın.

   Şekil 4 - Klavyenin anakarttan ayrılmaya hazırlanması


  9. Eğer klavyenin düz plastik bağlayıcısını bağlayıcıya sabitleyen bir bant varsa, dikkatlice sökün.

  10. Uyarı:
   • Eğer klavye bağlayıcısı kırılmışsa, anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakartı değiştirmenin maliyeti, kullanılmış bir VAIO'nun değerinden fazla olabilir.
   Anakart'ın klavye bağlayıcısı, iki parçadan oluşur: sabit bir kısım (bej) ve klavyenin düz kablosunu yerinde tutan bir dirsek (kahverengi). Dirseği bağlayıcıdan dikkatlice, Şekil 5'te gösterildiği gibi köşelerinden yavaşça iterek kilidini açarak ayırın.

   Şekil 5 - Klavyenin düz kablosunun
   çıkarılması

   Klavyenin düz kablosu artık serbest kalmış olmalı ve anakartın bağlayıcısından kolayca çıkmalıdır.

  11. Yeni klavyeyi takmak için şunlara dikkat ederek prosedürün tersini uygulayın:
   • Gereksiz işlemi önlemek için geri monte etme işlemine devam etmeden önce klavyenin düz kablosunun bağlantısının sağlam yapıldığını test edin. Bunu yapmak için, AC Bağdaştırıcısını VAIO'ya takın, önce güç düğmesine basın, sonra BIOS'a girmek için VAIO logosu göründüğü anda F2'ye basın. Eğer bu çalışırsa, VAIO'yu tekrar kapatın, AC Bağdaştırıcısını çıkarın ve geri monte etmeye devam edin.