Fotoğrafçının rehberi: Fotoğraf makinenizle nasıl güzel resimler çekebilirsiniz

Daha önce kompakt bir dijital fotoğraf makinesi kullandıysanız, tüm resimleriniz büyük olasılıkla JPEG dosyaları olarak kaydedilmiştir. DSLR fotoğraf makineniz de bu dosyaları oluşturabilir, ancak ayrıca Raw dosyaları oluşturabilme seçeneği de sunar. Peki Raw dosyası nedir ve neden alışık olduğunuz JPEG dosyaları kullanmak yerine onu kullanmak isteyesiniz?

Bir fotoğraf çektiğinizde, makinenin sensörü bir JPEG dosyası oluşturmak için gerekenden çok daha fazla olan büyük miktarda bilgiyi kaydeder. Makine görüntüyü işlediğinde, daha küçük bir dosya oluşturmak amacıyla oldukça fazla veriyi atmak zorundadır. Sonuçta ortaya çıkan resim, bastırma veya e-posta yoluyla ya da bir web sitesi üzerinden paylaşmak gibi, isteyebileceğiniz çoğu kullanım için uygundur.

Bir JPEG dosyasının aksine, bir Raw dosyası fotoğraf makinesi tarafından işlenip sıkıştırılmamıştır. Resim çekilirken sensör tarafından kaydedilen tüm verileri içerir. Buna bir JPEG'de kullanılandan çok daha geniş bir renk ve ton skalası da dahildir ve ayrıca aşırı gölge ve aydınlıkta daha fazla detaya sahip olabilir. Bu nedenle, bazen "dijital negatif" olarak da adlandırılır. Karanlık bir odada kendi resimlerinizi yıkayıp basmak yerel fotoğrafçınızdan çok daha iyi sonuçlar elde etmenize olanak sağladığı gibi, Raw dosyasında kayıtlı olan ekstra veriler daha yüksek kalitede resimler elde etmekte kullanılabilir. Tüm bunlar biraz pratik gerektirir.

Raw dosyalarını işlemek için, makinenizle birlikte verilen Image Data Converter SR gibi özel bir "raw dönüştürücü" yazılıma ihtiyacınız var.

Bir Raw dosyasını Image Data Converter'da açtığınızda, bu yazılım fotoğrafı, çekildiği anda fotoğraf makinesindeki ayarları uygulamışsınız gibi görüntüler. Daha sonra tam olarak istediğiniz gibi görünene dek pozlama, beyaz dengesi, renk modu, kontrast ve çeşitli başka ayarlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Hatta elde ettiğiniz etkiyi görebilmek için, resimleri 'önce' ve 'sonra' olacak şekilde yan yana görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca yanlış yapma konusunda endişelenmenize de gerek yok. Resmi düzeltmeyi bitirdikten sonra, sonucu yeni bir TIFF veya JPEG dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Orijinal Raw dosyası hiç değişmeden kalır, böylece isterseniz daha sonra geri dönüp tamamen farklı bir dizi ayarlama yapabilirsiniz.

Jpeg yerine RAW'ı tercih ederek neler elde edebileceğinize dair örnekler:

Örnek 1

Bu örnekte, yere vuran su damlalarının JPEG resimde ayrıntılı olmadığını açıkça görebilirsiniz. Ayrıca resimde genel olarak vurgulama açısından çok fazla ayrıntı eksik.

Resmi büyüt

RAW resimde, resim çok daha yoğun bir hale getirilerek çok daha fazla ayrıntının görülebileceği gösterilmektedir.

Resmi büyüt

RAW ile JPEG arasındaki farkın zumlanmış detayları

Resmi büyüt

Örnek 2

JPEG modunda çekilmiş resim

Bu örnekte, resim günün sonunda, günbatımında çekilmiştir. Kırmızı ışık ambiyansı sadece birkaç dakika sürmüştür. Buradaki zorluk kırmızı ambiyansı fotoğrafta yeniden yaratmaktır. Jpeg modunda, resmin pozlaması az ve renkler donuk. Bu resimde özel olan hiçbir şey yok

Düzenlenmiş RAW dosyası

örnek 2