Makale Kimliği : 00185323 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2021

Karanlık sahneler görüntülenirken beyaz arka ışık

  Görüntü sağlanabilmesi için tüm LCD TV'lerde panelin arkasından ışık gelir. Yüksek performans ve görüntü netliği için Sony, TV'lerde parlak bir arka ışık kullanır. Böylece, en karanlık görüntü kaynaklarında bile olağanüstü netlik ve olabilecek en parlak görüntüler sunulur.

  Arka ışık sızıntısı neden meydana gelir?

  LCD teknolojisinin istenmeyen etkilerinden biri, arka ışığın tamamen kusursuz olmamasıdır. Bu nedenle puslanma, ışık sızması, bulutlanma, gölgelenme ve eşit olmayan parlaklık olarak da bilinen arka ışık dengesizliği, tüm LCD TV'lerde görülebilen bir durumdur. Bu durumun belirginlik seviyesi, kullanılan parlaklık ve kontrast ayarları ile TV'nin bulunduğu odadaki ortam ışığının parlaklığı gibi etmenlere bağlıdır. Ayrıca sıcaklık değişiklikleri nedeniyle belirli malzemeler genişleyip büzüşebileceğinden, panelin sıcaklığı da bu durumda etkilidir. Yeni TV'lerde arka ışık sızıntısı daha belirgin olabilir. Bu sızıntı, birkaç haftalık/aylık kullanımdan sonra azar azar kaybolur.

  Bu ışık kaynağı en çok, karanlık bir ortamda karanlık sahneler veya siyah görüntüler izlerken belirginleşir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir.

  Puslanma Işık sızması

  Arka ışık sızıntısı

  Arka ışık sızıntısını nasıl azaltabilirim?

  Arka ışık sızıntısını azaltmak için aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

  • Neredeyse tüm Sony LCD TV'lerde, odadaki ortam ışığını algılayarak ekran parlaklığını optimize eden Işık Algılayıcı özelliği vardır. Ortam aydınlatması az olduğunda ekran parlaklığı düşer; daha aydınlık odalarda ise artar. Görüntü parlaklığının optimize edilmesiyle, TV daha az güç tüketir. Lütfen uzaktan kumandanızdaki HOME (Ana Menü) düğmesine basıp Ayarlar > Sistem ayarları > EKO / Işık Algılayıcı > bölümüne giderek ve AÇIK seçeneğini belirleyerek Işık Algılayıcı özelliğini açın.
  • Parlaklık ve kontrast ayarlarıyla, görüntüdeki kararmayı dengelemek ve arka ışığı azaltmak için uzaktan kumandadaki Options (Seçenekler) düğmesine basıp Resim > ayarını seçin.
  • Ayarı Sinema olarak belirleyin. Bu sayede görüntü rengi daha sıcak (hafifçe kırmızıya dönük) olacaktır. Bu seçeneği belirlemek için uzaktan kumandadaki Options (Seçenekler) düğmesine basıp Sahne Seçimi > Sinema öğesini seçin.
  • TV'nizde LED Dynamic Control (LED Dinamik Kontrol) işlevi varsa bu özellik devre dışı bırakılamaz. Örneğin, Resim ayarı Kişisel olarak belirlendiğinde LED Dynamic Control (LED Dinamik Kontrol) işlevi KAPALI durumda olabilir. Bu sorunu şöyle çözebilirsiniz:
   • Uzaktan kumandanızdaki Options (Seçenekler) düğmesine basıp Resim > ayarı için Kişisel yerine Standart seçeneğini belirleyin.
   • Alternatif olarak ayarı Kişisel modunda bırakabilir, Picture setting (Görüntü ayarı) kısmından Gelişmiş Ayarlar öğesini seçip LED Dynamic Control (LED Dinamik Kontrol) ayarı için KAPALI yerine Standart veya Yüksek seçeneğini belirleyebilirsiniz.
  • Yukarıdaki önerileri uygulayarak sonuç alamazsanız görüntüyü, kişisel zevkinize ve izleme koşullarınıza uygun hâle getirmek için farklı görüntü ayarlarını deneyin.

  Android TV modelleri için

  • Resim Modu özelliğini Standart olarak ayarlama:
   (Uzaktan kumandadan) Home (Ana Menü) > [Ayarlar] > [Ekran] > [Resim] > [Resim Modu] > [Standart].
  • Görüntü parlaklığının, ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlanması için Işık Algılayıcı özelliği için Açık seçeneğini belirleme:
   (Uzaktan kumandadan) Home (Ana Menü) > [Ayarlar] > [Ekran] > [Resim] > [Işık Algılayıcı] > [Açık]
  • Parlaklık düzeyini düşürme:
   (Uzaktan kumandadan) Home (Ana Menü) > [Ayarlar] > [Ekran] > [Resim] > [Parlaklık] > İstediğiniz düzeyi seçin.

  NOT: Müşterilere gönderilen tüm Sony ürünleri, şirket içi kalite testlerinden geçmiştir. Yalnızca koyu renkli görüntülerde ve karanlık veya çok loş odalarda görülen arka ışık sızıntısının, teknik şartname kapsamında olduğu kabul edilmelidir. Maalesef servis veya değişim talepleri kabul edilemez