Slice of Living 2018

Yumuşak Minimalizm
Uyum ve vurgu arasındaki boşluğu dolduruyoruz

Tasarımcılar TV’leri yaşam alanlarıyla harmanlamanın yöntemlerini ararken bir sanat eseri ilham kaynağı olabilir. Sanat eseri ve heykeller, dikkat çekici görsel niteliklerine rağmen alanın doğal sakinleri gibi davranmayı başarabilir. Sanat, görünüşte iki aykırı özellik gibi duran “uyum” ve “vurgu” öğeleri harmanlayarak alanları konfor ve lüksle öne çıkan benzersiz tonlarla doldurur. “Yumuşak Minimalizm” konsepti, zarif ve fark edilebilir olanı gerçek bir nesne olarak TV’nin görünümünde bir araya getirmeye odaklanır.

Uyumlu: insanlar ve TV’ler için önemli bir kalite niteliği

TV’ler söz konusu dengeyi bulduğunda daha fazla konfigürasyon seçeneği mümkündür ve bu özgürlük, TV’lerin günlük yaşama daha fazla işlemesine yardımcı olur. Böyle bir yakınlığı gerçeğe dönüştürmek için bir TV tasarımı sıcaklığa sahip olmalıdır. Etrafıyla ilişkisini koparmış, sade bir kişi, etrafta kendini rahat hissetmekte zorlanabilir. Aynısı TV’ler için de geçerlidir: Minimalist tasarımlar insanların kendilerini izleme deneyimlerine kaptırmasında büyük öneme sahip olsa da, minimalizm fazla zorlandığında tasarımların soğuk ve cansız bir his uyandırma riski vardır.

Minimalist konfigürasyonu hafifletmek için zarif detayları, uyumlu malzemeleri, desenleri ve sıcak tonları kullanan “Yumuşak Minimalizm” yaklaşımının temalarının ardında yatan temel dayanak budur. Sonuç mu? Açıldığında, görsel deneyimin gücünü en üst düzeye çıkarmak için ilgili olmayan öğeleri ortadan kaldırarak ağızları açık bırakan, kapatıldığında da bir sanat eseri gibi ortamla harmanlanarak konforlu bir duruş sergileyen bir TV. Sadelik ve konforun her şeyden önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bundan yola çıkarak, “Yumuşak Minimalizm” konsepti, bir TV’nin neye dönüşebileceğini yeniden şekillendiriyor.

Çelişkilerden yeni bir değer doğurma yöntemi

Tasarımın zıt, çelişkili ve paradoksal unsurlarında her zaman yeni deneyimler ve yeni değerler bulmaya çalışıyoruz. “Yumuşak Minimalizm” konseptinde temel olarak “beyaz siyah” kullanılmaktadır. Diğer yandan, bu konsept güçlü bir görsel varlığa sahiptir; ama bununla birlikte alanlarla havalı, içe dönük bir video sistemi hissiyle harmanlanır. Bizim için odak noktası, bu iki zıt boyut arasında denge sağlayacak ve günümüzün yaşam tarzlarını vurgulayacak bir TV geliştirmekti.

Tako, Baş Sanat Yönetmeni