Tesisimizin ayak izini azaltıyoruz

Japonya’da ve dünya çapında, Sony, çevreyi düşünerek hem ürünlerimizin performansını hem de çeşitli üretim şekillerini hedef alan inisiyatifler başlattı.

Çevreyi düşünen fabrika faaliyetleri

Sony olarak, ürünlerimizin doğduğu yerden başlayarak çevresel ayak izimizi azaltmaya odaklanıyoruz. Örneğin, CMOS görüntü sensörünün üretimi için son derece temiz odalarda iklimlendirme gerekiyor. Yüksek tekniğe sahip ürünlerimizden birini üretmek için gereken iş yeri kalite seviyelerini korurken, odaların enerji tüketimi açısından verimli olması için tedbirler aldık.

Yeni CMOS sensörleri enerji tasarruflu yeni odalarda yapıldı
Yeni CMOS sensörleri enerji tasarruflu yeni odalarda yapıldı

Enerji tasarrufuyla hassas üretime yönelik temiz odaları destekliyoruz

CMOS sensörleri, akıllı telefonların ve dijital fotoğraf makinelerinin elektronik gözleridir. Her Xperia™’da ve fotoğraf makinesinden arabaya kadar sayısız başka cihazda bulunur. CMOS sensörleri gibi günümüzün yeni yarı iletkenleri temiz odasız üretilemez ve bunun için gereken sıcaklığı, nem oranını ve temizliği korumak çok enerji tüketir.

Hep birlikte çevreye katkı sağlıyoruz

Çalışanlar için çevresel iş yeri çözümlerinde yeniliği teşvik ediyoruz

Yarı iletkenlerin incelikle işlenmesi için gereken yüksek seviyeli temiz oda koşullarını sürdürmek için şirketteki paydaşların deneyimin ve bilgisinden faydalanmak çok önemli. Ürün kalitesi ve yüksek üretim getirileri için gereken temiz oda standartlarını korurken, çevre üzerindeki etkiyi azaltabilecek iyileştirme çalışmaları açısından anahtar niteliğindeler.

Hep birlikte çevreye katkı sağlıyoruz

Dosya 1: Nagazaki Tesisi

Atık ısıyı daha etkili kullanıyoruz
Elimizdeki enerjiyle daha fazlasını yapıyoruz

Toplam enerji tüketimini azaltmak için fazla ısıyı geri dönüştürüyoruz

Enerji kullanımını azaltmak için Nagazaki Teknoloji Merkezi’ndeki iklimlendirme sistemimize odaklandık. Yarı iletken üretiminde, temiz odayı belirli bir sıcaklık ve nem oranı aralığında tutmak çok önemlidir. Bunu için, dışarıdan içeri alınan havanın sıcaklığı, soğutma veya ısıtma yoluyla ayarlanır.

Bu tesisin buharlı ısıtması için gereken enerji, daha önce fosil yakıtların yakılmasından elde ediliyordu. Bunun yerine tesiste çalışan ekipmanlardan çıkan ısıyı koyarak enerji tüketimi açısından verimliliğimizi yaklaşık 2,1 kat arttırdık.

[1] İklimlendirme tesisinden hava akışı [2] Soğutma ekipmanları [3] Buhar kazanı [4] Yarı iletken üretim tesisi

Önce

Önceki sistemde buhar kazanı, temiz oda havasının hassas sıcaklık kontrolü için soğuk havayla karıştırılacak havayı sağlıyordu. Oda sıcaklığını sabit tutmak için, temiz odadaki makinelerin, temiz odanın dışında atık ısı olarak tüketilen soğuk hava ile soğutulması gerekiyordu. Makine çalışmasından çıkan ısı enerjisi, üretken bir şekilde kullanılmıyordu.

Sonra

Yeni sistemde, temiz odadaki makinelerin atık ısısı, temiz odanın sıcaklık kontrolü için buhar kazanı ile üretilen buhar ile değiştiriliyor. Bir enerji döngüsü kapatılarak atık ısı, tesiste üretim yapılacak şekilde başarıyla geri dönüştürülüyor ve hem fosil yakıt tüketimi hem de CO2 emisyonu azaltılıyor.

Enerji verimliliğine ve CO2 emisyonlarına yardımcı oluyoruz

yılda [1]

Enerji verimliliğine ve CO2 emisyonlarına yardımcı oluyoruz

Yeni sistem, iki önemli çevresel avantaj sağladı: Atık ısıyı yeni amaçlarla kullanarak genel enerji verimliliğini artırmak ve fosil yakıt tüketimini düşürerek CO2 emisyonlarımızı azaltmaya yardımcı olmak. Yeni sistem, önceki yapılandırmanın 9300 tonluk CO2 emisyonlarını yaklaşık %52 oranında düşürerek yaklaşık 4400 tona indirdi.

Enerji tasarrufu tedbirlerimiz üretimi etkileyemedi

Shinnosuke Baba

Sony Yarı İletken Üretim Şirketi
Tesis Böl.

Shinnosuke Baba

Nagazaki Teknoloji Merkezi, esasen akıllı telefonlarda bulunan fotoğraf makineleri için yarı iletken CMOS görüntü sensörleri üretiyor. Dünya çapında müşterilere yüksek kaliteli ürünler sunmak için, Tesis Bölümü, tüm üretim altyapısına verilen enerjinin istikrarlı olduğundan ve verimli kullanıldığından emin olmak için durmadan çalışıyor.

"Atık fabrika ısısının ne kadarını kullanabiliriz?" sorusuyla kendimize meydan okuduk. Yeni sistem, üretim ekipmanlarımızdan ve tesislerimizden gelen büyük miktardaki atık ısıyı yakalayıp yeniden kullanıyor. Deneyimlerimizi ve veri analizini kullanarak üretimi etkilemeden enerji tasarrufu sağlayan tedbirler uygulamak için gelişmiş ısı dengesi kontrolü tasarlıyoruz. İnsanların yaptıklarımıza "hem sessiz hem de muhteşem!" diyebilmesini istiyoruz.

Dosya 2: SDT Tayland

İklimlendirmeyi yaratıcılıkla azaltıyoruz
Daha akıllı, hedefli iklimlendirme

Sony Device Technology (Tayland) Co., Ltd. (SDT), yarı iletken montajı ve nakliyatı ile ilgileniyor. "Kısmi iklimlendirme" yoluyla hava akışlarını yeniden eşleyerek ve soğutulmuş su sıcaklıklarını yükselterek temiz odaları çok daha az enerjiyle çalıştırmayı başardılar.

[1] İklimlendirme tesisi [2] Soğutulmuş hava [3] Isıtılmış hava [4] Üretim tesisi

Önce

Güçlü fanlar, soğutulmuş havayı tavandan iterek tüm odayı ve makineleri soğutuyordu; atık ısı ise zemindeki menfezlerden emiliyordu.

Sonra

Yeni sistem, soğuk havanın ısı üreten makinelerin olduğu zemin seviyesinden girmesi ile doğal konveksiyonu kullanıyor. Sıcak hava geri dönüştürülmek üzere doğal olarak tavana yükseliyor ve toz parçacıklarını taşıyıp çalışma yüzeyinden uzaklaştırıyor.

Enerji verimliliği ve Sony açısından çok iyi

Daha fazla verimlilik için hava akışlarını optimize ediyoruz

Yeni sistem, CO2 emisyonlarını yaklaşık 4000 tondan yaklaşık 1300 tona indirerek önceki sisteme göre yaklaşık %67 oranında azalttı. Yeni HVAC üniteleri, havayı üretim makinelerine yönlendirerek hava akışını daha verimli bir şekilde kontrol eder. Yeni hava akışı stratejileri, istenmeyen tozu da tavana taşır ve üretim alanlarından uzaklaştırır.

Enerji verimliliği ve Sony açısından çok iyi

yılda [1]

Hirotoshi Kikuchi
İdeal bir enerji-performans dengesini simüle ediyoruz

Hirotoshi Kikuchi

Sony Technology (Tayland) Co.,Ltd
CWS-Asya Pasifik ŞUBESİ

Fabrikadaki enerji yönetimi; üretim kalitesini korumak, daha az enerji kullanmak ve çevreyi daha az etkilemek için sürekli bir arayıştır. Amacımız, tekrar tekrar simülasyon ve veri analizi yapılmasını gerektiren, doğal hava konveksiyonuna dayalı bir iklimlendirme sistemi başlatmaktı. Bu sistem konvansiyonel sistemlerden çok farklı olduğu için, üretimdeki insanların iş yeri şartlarında olumsuz etkiler olup olmadığını doğrulaması da gerekiyordu.

Bu sistem, Tayland’daki Xperia™ montaj fabrikasına da (Sony Technology (Tayland) Co., Ltd) kuruldu. Diğer Asya fabrikalarının da yakın zamanda tesis ekipmanlarını yenilemeleri planlanıyor ve bu yenilikle enerji tasarrufu tedbirlerini adım adım ilerletmeyi umuyoruz. İsteğimiz, daha da yüksek enerji tasarrufu sağlamak ve çevreyi düşünen fabrikalardan dünya çapında Sony ürünlerinin tedarikini artırmaya devam etmek.

İLGİLİ ÜRÜNLER

Cep Telefonları, Tabletler ve Akıllı Cihazlar
Cep Telefonları, Aksesuarlar ve Akıllı Cihazlar

Sony’nin teknolojisi hakkında daha fazla bilgi alın

Yeni nesil için projektörler
Yeni nesil için projektörler
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz
Herkese elektrik sunma şeklini yeniliyoruz
Parlak fikirlerle dolu
Parlak fikirlerle dolu