Her ses tutkununun bilmesi gereken

Yüksek Çözünürlüklü Ses ile ilgili moda sözcükler

Yüksek Çözünürlüklü Ses'in heyecan verici (ve bazen çok kuvvetli) dünyasına katılmak ister misiniz? Yüksek Çözünürlüklü Ses konusunda birçok bilgi bulabilirsiniz, ancak kullanılan dil kısaltmalar ve kafa karıştırıcı terimlerden oluşan bir alfabe çorbası gibi görünebilir.

Endişelenmeyin. Sony olarak amacımız, sizi bir ses uzmanı olmanızı gerektiren Yüksek Çözünürlüklü Ses bilgisiyle donatarak mümkün olan en iyi müzik deneyimini yaşamanızı sağlamaktır.

Burada, günümüzde müzikseverlerin aralarında kullandıkları temel Yüksek Çözünürlüklü Ses terimlerinin bir listesini ve bunların tanımlarını bulabilirsiniz:

Yüksek Çözünürlüklü Ses:

Müziği kodlamak ve çalmak için CD'ler ve MP3'lerden daha yüksek bir örnekleme oranı kullanan ses. Olağanüstü netlik ve nüanslarla şekillenen Yüksek Çözünürlüklü Ses, orijinal kayıt müziğini MP3 dosyalarına dönüştürme işlemine kıyasla daha fazla veriyi koruyarak favori şarkılarınızı hayata geçirir. Yüksek Çözünürlüklü Ses dosya biçimleri WAV, DSD, ALAC, FLAC ve AIFF'dir.

DSD ile PCM karşılaştırması:

Sesin dijital olarak kullanılabilir biçime işlenmesi/kodlanması için iki ana yöntem vardır: PCM ve DSD. Özetlemek gerekirse PCM daha kolay bir şekilde yönetilir. Bununla birlikte DSD, kayıt stüdyolarında kullanılan ana arşiv biçimidir ve bazıları DSD'nin, orijinal analog kayda en yakın dijital dosya örneklerini sağladığını söylemektedir. Her birinin teknik özellikleri şöyledir:

DSD:

Direct-Stream Digital, ses sinyallerini dijital depolama ortamında depolamak için darbe yoğunluğu modülasyon kodlamasını kullanır. Bu teknolojinin örnekleme oranı, CD Sesi örneklemesi için 64 veya 128 kereye çevrilen 2,8224 MHz veya 5,6448 MHz'dir.

PCM:

Darbe Kodu Modülasyonu, standart ses sinyallerini dijital sese dönüştüren bir teknolojidir. Bu, bilgisayarlardaki ve CD'lerdeki standart dijital ses biçimidir. Sinyalin genliği tek tip aralıklarda örneklenir ve daha sonra her bir örnek bir dijital adım aralığındaki en yakın değerle sınırlandırılır.

Kayıplı:

Kayıplı dosya sıkıştırması, orijinal sürüme göre veri ve kalite kaybına neden olur; MP3'ler ve AAC dosyalarıyla ilişkilendirilmiştir. Elde edilen dosya, orijinal sürümden çok daha az yer kaplar, ancak kalitenin büyük bir kısmından taviz verilir.

Kayıpsız:

Kayıpsız sıkıştırma, orijinal verilerin, bir algoritma sınıfı tarafından oluşturulan sıkıştırılmış verilerden neredeyse mükemmel bir şekilde yeniden oluşturulmasına olanak tanır. Kayıpsız verilere ilişkin dosya boyutları genellikle kayıplı dosyalardan daha büyük olur, ancak ses kalitesi önemli ölçüde daha iyidir. Bu türe örnek olarak FLAC ve Apple Kayıpsız dosya biçimleri gösterilebilir.

Sıkıştırılmamış:

Sıkıştırılmamış ses, tam olarak belirtilen şeydir: Sıkıştırma yapılmamış orijinal veri. Genel olarak konuşursak en yüksek ses kalitesi, WAV ve AIFF biçimleri gibi sıkıştırılmamış ses dosyalarından gelir. Sıkıştırılmamış sesin olumsuz yönlerine, çok geniş bir alanı kaplaması ve bu dosyaların açılıp çalınması için gereken bant genişliği örnek olarak gösterilebilir.

kHz/bit:

Bu, örnekleme frekansının bit derinliği üzerinden standart ifadesidir.

Kilohertz (kHz) sayısı

örnekleme frekansını, diğer bir deyişle sesin saniyede kaç kez örneklendiğini ölçer. Dolayısıyla, kHz sayısı ne kadar yüksek olursa ses kalitesi de o kadar iyi olur.

Bit derinliği

her bir örnekte kaç bit olduğunu (veya veri miktarını) ölçer. Bit derinliği doğrudan her bir örneğin çözünürlüğüne karşılık gelir. Bit derinliği yükseldikçe ses kalitesi de iyileşir.

Artık yeni yüksek çözünürlüklü ses sözlüğündeki sözcüklerin anlamlarını öğrendiğinize göre biraz zaman ayırın ve bu terimleri gerçek yaşamda deneyimleyin.

64 GB Yüksek Çözünürlük özellikli Walkman® dijital müzik çalarınızda çalınabilecek DSD'nin avantajlarının keyfini çıkarın.

En sevdiğiniz tüm şarkıları Yüksek Çözünürlüklü Ses olarak bulabilirsiniz.